Denná Tlač

Ostatné

Evolúcia výťahov v priebehu vekov

Evolúcia výťahov v priebehu vekov

História výťahu je fascinujúca. Technologický pokrok od Archimedových jednoduchých kladkostrojov po sofistikované systémy v dnešných výškových budovách, to je dôkaz ľudskej vynaliezavosti a túžby dosiahnuť vyššie.

Hoci výťahy často považujeme za produkt modernej éry, ich korene siahajú hlboko do minulosti. Už pri stavbe egyptských pyramíd bol potrebný spôsob, ako dopraviť materiály do veľkých výšok, kde bežná ľudská sila nestačila. Staroveké civilizácie vyvinuli rôzne mechanické systémy ako lanové a kladkové zariadenia, navijaky a iné nástroje, ktoré dnes môžeme považovať za predchodcov výťahov.

Grécky matematik Archimedes vytvoril v roku 236 pred Kr. jeden z prvých známych výťahov. Tento jednoduchý mechanizmus bol ovládaný zdvíhacími lanami navinutými na valci a fungoval iba pomocou manuálnej sily. Výťahy sa tiež pravdepodobne využívali v starovekom Ríme, ktoré slúžili na prepravu gladiátorov a zvierat do arén amfiteátrov.

V 18. storočí si francúzsky kráľ Ľudovít XV. nechal postaviť osobný výťah, známy ako „lietajúce kreslo“, aby umožnil svojej milenke diskrétny pohyb medzi svojimi izbami. Tento prípad predstavoval jeden z prvých záznamov výťahu určeného výhradne pre ľudí.

V roku 1852 predstavil Elisha Graves Otis prvý bezpečnostný výťah, ktorý garantoval, že aj pri prípadnom prerušení lana nedochádza k pádu výťahu. Dramaticky demonštroval mechanizmus pred stovkami ľudí na svetovej výstave – lano sa prerezalo, aktivovala sa bezpečnostná brzda a zdvihák sa zastavil bez toho, aby došlo k poškodeniu nákladu alebo cestujúcich. Týmto ukázal svetu, že výťahy sú bezpečné pre každodenné použitie.

Dôvera verejnosti vo výťah následne začala rásť. Otisov prvý komerčný osobný výťah, ktorý bol inštalovaný v päťposchodovom obchodnom dome v New Yorku ovplyvnil mestskú architektúru.

V 80. rokoch 19. storočia sa objavili elektrické výťahy, ktoré viedli k bezpečnejším a efektívnejším dizajnom. V roku 1889 Werner von Siemens predstavil prvý elektrický výťah s jednosmerným motorom v Nemecku. Integrácia výťahov sa stala kľúčovou pri stavbe mrakodrapov na prelome 20. storočia a v 50. rokoch 20. storočia nastala éra automatických výťahov.

Inovácie sa nezastavia. Výťahy v inteligentnej budove sú vybavené pokročilými technológiami ako je bezdotykové ovládanie pomtechnológieocou ovládania gestami nôh alebo rúk. Cloudová prediktívna údržba a výťahy bez káblov nahrádzajú tradičné lanové výťahy s uhlíkovými vláknami. Moderné výťahy umožňujú bezpečnú a efektívnu prevádzku aj do tých najzložitejších budov, navyše čoraz efektívnejšie motory, vyššia nosnosť a pokročilá analytika umožňujú bezproblémovú údržbu a prevádzku.

S technologickým pokrokom sa otvárajú nové možnosti v oblasti výťahov. Spomínané uhlíkové vlákna sú dostatočne pevné a umožňujú stavbu výťahov do extrémnych výšok.

Nemecká spoločnosť navrhla výťahy, ktoré používajú magnety namiesto lán a môžu sa pohybovať vo viacerých smeroch. Tento nový systém sľubuje revolúciu v technológii výťahov vďaka úspore miesta a energie.

Navyše NASA investuje do výskumu výťahov do vesmíru, i keď tento sen nebude tak rýchlo dosiahnuteľný. Vesmírne výťahy by mohli raz výrazne znížiť náklady na opustenie zemského gravitačného poľa. Zásadným problémom je materiál. Musel by byť až 240-krát pevnejší než oceľ, aby odolal extrémnym ťahovým silám. Pri použití súčasných materiálov by lano muselo mať priemer nepredstaviteľne veľký (v prípade použitia ocele) až 170 metrov, u uhlíkových vlákien 81 metrov. Tieto rozmery sú však obrovské a v súčasnosti ešte nie sme schopní postaviť vesmírny výťah.

Najnovšie Články