Denná Tlač

AutoMagazín

Max Verstappen si nachystal aj čln, preteky F1 v Japonsku zrejme ovplyvní tajfún Hagibis

Max Verstappen si nachystal aj čln, preteky F1 v Japonsku zrejme ovplyvní tajfún Hagibis

Organizátorom Veľkej ceny Japonska majstrovského seriálu formuly 1 už niekoľko dní robí problémy blížiaci sa tajfún Hagibis.

Na japonské pobrežie má doraziť v sobotu, a tak je spolu s tretím tréningom ohrozená aj kvalifikácia na 17. podujatie sezóny.

Medzinárodná automobilová federácia (FIA), vedenie formuly 1 aj Japonská automobilová federácia pozorne monitorujú situáciu a prípadný dopad tohto prírodného živlu na priebeh pretekárskeho „víkendu“.

„Každý vyvíja maximálne úsilie, aby sa minimalizovalo narušenie harmonogramu formuly 1. Najväčšou prioritou však zostáva bezpečnosť fanúšikov, pretekárov a všetkých ľudí, ktorí budú na okruhu Suzuka. Naďalej budeme pokračovať v monitorovaní situácie a včas poskytneme ďalšie novinky,“ uvádza sa na oficiálnej stránke F1.

Bývalý meteorológ „kráľovnej motošportu“ Steffen Dietz na twitteri napísal, že Hagibis bude v sobotu približne 150 kilometrov juhovýchodne od Suzuky a okrem dažďov očakáva aj nárazy vetra až sto kilometrov za hodinu.

Organizátori už zrušili sprievodné podujatie Formuly 4, čo je tiež istý signál toho, že v sobotu sa pretekať nebude.

„Momentálne to nevyzerá dobre. Nedeľa by už mohla byť v pohode, ale uvidíme. Mám v zálohe môj čln, takže som na sobotu pripravený,“ vtipne ukončil svoje vyjadrenie Max Verstapen z tímu Red Bull. Holanďanovi jeden z najtradičnejších okruhov v kalendári formuly 1 svedčí, keďže tam v posledných troch ročníkoch zakaždým skončil na pódiu.

Prípadné presunutie sobotňajšej kvalifikácie by v Japonsku nebolo ničím nevídaným. Z dôvodu nepriaznivého počasia sa v rokoch 2004 a 2010 odjazdila v nedeľu, teda len niekoľko hodín pred hlavnými pretekmi. Dosiaľ naposledy počasie ovplyvnilo Veľkú cenu Japonska pred piatimi rokmi, keď pilotom znepríjemňoval život silný dážď.