Denná Tlač

Video: Mercedes zvolil na Hungaroringu riskantnú stratégiu a Veľkú cenu Maďarska vyhral Hamilton

Video: Mercedes zvolil na Hungaroringu riskantnú stratégiu a Veľkú cenu Maďarska vyhral Hamilton

Víťazom Veľkej ceny Maďarska formuly 1 sa stal úradujúci majster sveta Lewis Hamilton na Mercedese. Britský pilot dosiahol ôsmy triumf v tejto sezóne a celkovo siedmy vo svojej kariére na známom okruhu Hungaroring neďaleko Budapešti.

V dramatickom závere Hamilton predbehol tri kolá pred koncom Holanďana Maxa Verstappena, ktorý viedol takmer celé preteky. Na ďalších dvoch pozíciach skončili „neviditeľní“ jazdci Ferrari. V internom súboji bol napokon Sebastian Vettel rýchlejší než jeho monacký tímový kolega Charles Leclerc.

Verstappen, ktorý v sobotu prvýkrát v kariére ovládol kvalifikáciu, zvládol štart hlavných pretekov na výbornú. Udržal si prvú priečku a aj vďaka súboju jazdcov Mercedesu si vypracoval malý náskok. Fín Valtteri Bottas sa následne nevyhol kontaktu s Charlesom Leclercom a po vynútenej zastávke v boxoch sa prepadol na posledné miesto výsledkovej listiny.

Na dlhé minúty bol práve štart tým najzaujímavejším, čo sa na okruhu Hungaroring udialo. Za zmienku stojí spomenúť len vydarený predbiehací manéver Austrálčana Daniela Ricciarda na Lanca Strolla z tímu Racing Point.

Druhú polovicu z celkového počtu 70 kôl odštartovala snaha Lewisa Hamiltona dostať sa cez 21-ročného Holanďana na vedúcu pozíciu. Niekoľkokrát využil otvorené zadné krídlo, ale Verstappen si defenzívnou jazdou udržal prvú priečku.

V 49. kole skúsenejší Brit opäť zašiel k svojim mechanikom, ktorí mu „obuli“ čerstvú sadu stredne tvrdých pneumatík so žltým označením. Tým pádom bol oveľa rýchlejší než Holanďan a postupne začal sťahovať 20-sekundové manko spôsobené spomenutou druhou zastávkou v boxoch.

Hamilton to napokon zvládol a v 67. kole predstihol Verstappena jazdiaceho na zničených tvrdých pneumatikách.

„Som unavený, ale vďačný za tieto preteky. Ďakujem tímu, ktorý mi veril a zvolil riskantnú stratégiu, čím mi dal šancu. Vyhral som tu po siedmykrát, ale tieto pocity nikdy nezovšednejú. Chcem sa poďakovať tiež všetkým ľudom v továrni, som rád, že som súčasťou tohto tímu,“ povedal v televíznom rozhovore Hamilton.

Po tom, ako mladý Holanďan stratil prvé miesto, zamieril do boxov. Môže ho tešiť aspoň fakt, že na nových pneumatikách zajazdil najrýchlejšie kolo pretekov, čím získal o bod navyše do celkového poradia.

Pred letnou mesačnou prestávkou je tretí s mankom siedmich bodov na Bottasa, 69 ich stráca na vedúceho Hamiltona. Ďalšia veľká cena sa odohrá v nedeľu 1. septembra na belgickom okruhu Spa-Francorchamps.

Najnovšie Články