Denná Tlač

Ekonomika

Hlas-SD žiada okamžité dotácie pre včelárov, upozorňuje na rekordný včelí hladomor

Hlas-SD žiada okamžité dotácie pre včelárov, upozorňuje na rekordný včelí hladomor

Strana Hlas-SD vyzýva ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Jozefa Bíreša, aby okamžite našiel financie pre slovenských včelárov. Agrorezort totiž informoval včelárske zväzy, že v tomto roku pre nich nevyčlenil žiadne dotácie na opeľovaciu činnosť včelstiev. Tá sa od roku 2019 poskytovala na úrovni 1,1 milióna eur ročne. Uviedla to hovorkyňa strany Patrícia Medveď Macíková.

Člen predsedníctva strany Hlas-SD Róbert Puci tvrdí, že za posledné desaťročie včelárov zasiahol rekordný včelí hladomor. Zároveň kritizuje úradnícku vládu, ktorá podľa neho škrtá včelárom symbolickú podporu.

Od roku 2019 dostávali každoročne včelári od štátu takzvanú podporu na opeľovaciu činnosť v sume štyri eurá na včelstvo. Z dvoch eur na štyri eurá sa pritom táto podpora zdvojnásobila v roku 2019 za vlády Petra Pellegriniho. Ide o podporu, ktorou štát prispieva včelárom za to, že zabezpečujú produkciu včelami opelivých rastlín.

Slovenskí včelári pritom podľa strany produkujú jeden z najlepších medov sveta. V jeho produkcii Slovensko stále nie je sebestačné. Ročná produkcia medu slovenských včelárov sa v súčasnosti pohybuje na úrovni 5,5 milióna kilogramov ročne. Ročná spotreba Slovákov je však až dvojnásobná, zhruba 12 miliónov kilogramov. Včelári sa pritom boria s dovozmi zahraničného, neraz falšovaného medu, ktorý sa predáva za nízke ceny predovšetkým v obchodných reťazcoch.

„Je nepredstaviteľné, aby 22-tisíc včelárov zostalo bez podpory, pričom štát na dotácie na opeľovaciu činnosť vynaloží ročne len niečo viac ako milión eur. To nie je ani výška projektu, ktorý podpísal ministrovi pôdohospodárstva Vlčanovi minister Ján Budaj z Demokratov, tá bola vo výške 1,4 milióna eur a teraz štát nevie nájsť milión? Tieto financie sa musia v rozpočte nájsť,“ zdôraznil Puci a dodal, že slovenské včelie produkty získavajú najvyššie svetové ocenenia.

Najnovšie Články