Denná Tlač

Ekonomika

Europoslanci žiadajú cez energetickú krízu lepšiu ochranu spotrebiteľov, potrebné sú mimoriadne núdzové opatrenia

Europoslanci žiadajú cez energetickú krízu lepšiu ochranu spotrebiteľov, potrebné sú mimoriadne núdzové opatrenia

Na lepšiu ochranu spotrebiteľov pred pozastavením alebo zrušením zmlúv aj pred nadmernými zálohovými platbami za plyn a elektrinu vyzvali poslanci Európskeho parlamentu (EP).

V uznesení, ktoré prijali v stredu, upozornili, že ruská agresia na Ukrajine a využívanie dodávok fosílnych energií ako zbrane dramaticky zhoršili už existujúcu nestabilitu na trhu s energiami a viedli k zvýšeniu cien.

Europoslanci tvrdia, že výnimočná situácia si vyžaduje mimoriadne núdzové opatrenia, pričom členské štáty majú konať spoločne a jednotne. Je podľa nich potrebná bezprecedentná solidarita medzi členskými štátmi, ako aj spoločná reakcia namiesto rozdeľujúcich jednostranných opatrení.

Spoločnosti, ktoré majú neočakávané zisky, musia podľa členov EP prispieť k zmierneniu negatívnych dôsledkov krízy. Pokiaľ ide o navrhované solidárne príspevky zo zisku ropných, plynárenských, uhoľných a rafinérskych spoločností, europoslanci žiadajú príspevok navrhnúť tak, aby zabránil vyhýbaniu sa daňovým povinnostiam.

EP vyzýva Európsku komisiu (EK), aby navrhla vhodný cenový strop pre dovoz plynu prostredníctvom plynovodov, najmä z Ruska, a konštatuje, že nástroje EÚ na spoločný nákup plynu by sa mali zmodernizovať tak, aby sa znížila cena dovozu.

Europarlament je pripravený analyzovať každý návrh na reformu trhu s elektrinou a zabezpečiť, aby jeho nastavenie vysielalo správny signál na investovanie do dekarbonizácie, umožnilo občanom a priemyselným odvetviam využívať bezpečnú, cenovo dostupnú a čistú energiu a zároveň riešiť neprimerané zisky. EK by mala podľa poslancov zanalyzovať oddelenie cien elektrickej energie od cien plynu.

Najnovšie Články