Denná Tlač

Národná lotériová spoločnosť podporila projekt zodpovedné online hranie pre mladých dospelých

Národná lotériová spoločnosť podporila projekt zodpovedné online hranie pre mladých dospelých

Národná lotériová spoločnosť Tipos nadviazala spoluprácu s občianskym združením „IP-čko“ (internetová linka dôvery pre mladých, pozn.red.).

Ich spoločným projektom sa stali preventívne a vzdelávacie aktivity v online prostredí z oblasti zodpovedného (online) hrania pre mladých dospelých, ktorých výsledkom sú podcasty, videá, livestreamy, blogy a kampane, ktoré hovoria otvorene o témach, ako zodpovedné hranie, zvládanie stresu či potreba a hľadanie pomoci.

Ako uviedla hovorkyňa spoločnosti Tipos Jana Pohorelská, v dnešnom digitálnom svete mladí ľudia často trávia čas na rôznych sociálnych sieťach, streamovacích platformách či herných komunitách.

„Toto prostredie však môže podporovať aj rizikové správanie, ako je patologické hranie, či iné nevhodné návyky. Preto sa Tipos rozhodol podporiť projekt občianskeho združenia IPčko, zameraný na preventívne a vzdelávacie aktivity v online prostredí. Na známych platformách vytvárajú odborníci z IPčka pomáhajúci obsah, ktorý mladých nielen informuje, ale aj motivuje k lepším zvládacím stratégiám,“ uviedla Pohorelská.

Podľa riaditeľa IPčka Mareka Madra, má projekt charakter online terénnej práce a je zameraný na vyhľadávanie ohrozených mladých ľudí komunikujúcich v uzatvorených skupinách na sociálnych sieťach alebo iných platformách.

„Mladí ľudia sa v týchto skupinách môžu združovať kvôli tomu, aby zdieľali spoločné skúsenosti alebo sa podporili a pomohli si pri náročných životných situáciách či pri duševných trápeniach. Často však nakoniec dochádza k tomu, že sa podporujú v patologickom správaní. Je preto dôležité aby do diskusie vstúpil niekto zvonka, kto vie aj naozaj pomôcť,“ povedal Madro.

Spoločnosť Tipos ešte v októbri tohto roka podporila činnosť občianskeho združenia IPčko darom vo výške viac ako 14-tisíc eur na vytváranie pomáhajúceho obsahu ako sú podcasty, videá, vlogy, články, blogy, weby, livestreamy, plagáty, či metodiky. Prostredníctvom uvedených komunikačných nástrojov a výstupov otvárajú, približujú a vysvetľujú náročné témy, spracúvajú rôzne fenomény online prostredia, ponúkajú užitočné informácie a snažia sa odstraňovať spoločenskú stigmu, ktorá sprevádza duševné ťažkosti a ochorenia.

V rámci projektu intervenujú v hráčskych skupinách a okrem spomínaného pomáhajúceho obsahu poskytujú aj informácie a podporu ako prevenciu pred skĺznutím do rizikového hrania v online prostredí.

Občianske združenie IPčko poskytuje nonstop a bezplatne dostupnú anonymnú odbornú psychologickú pomoc. Okrem online poradne prevádzkuje IPčko aj centrá krízovej intervencie – Káčka, ktoré sa nachádzajú v každom krajskom meste.

Najnovšie Články