Denná Tlač

Počas vianočných sviatkov motoristi pri tankovaní na slovenských čerpačkách ešte ušetria. Po novom roku príde zmena

Počas vianočných sviatkov motoristi pri tankovaní na slovenských čerpačkách ešte ušetria. Po novom roku príde zmena

Slovenskí motoristi tieto vianočné sviatky na tankovaní ušetria. Ako uviedol pre agentúru SITA analytik 365.bank Tomáš Boháček, výhľad pre ceny palív na slovenských čerpacích staniciach do konca roka je už klesajúci a v porovnaní s minulými Vianocami ušetríme na benzíne 0,5 % a na nafte dokonca 3,5 %. Zároveň tieto sviatky tankujeme najlacnejšie za ostatné dva roky.

Spolu so začiatkom roka by sa ceny palív u nás však mali začať postupne zvyšovať. „Do cien sa totiž premietnu vyššie sadzby DPH. Očakávame, že ceny benzínu by mohli v dôsledku toho stúpnuť v priemere o 4 centy a ceny nafty o 2 centy na liter,“ dodal Boháček.

Ostatný vývoj cien ropy znamená, že u nás podľa analytika J&T Banky Stanislava Pánisa nepríde k podstatnejšiemu zlacneniu palív. Ceny benzínu tak ostanú naďalej s rezervou nad 1 eurom a 50 centami a nafta sa udrží nad 1 eurom a 45 centami.

Jeho rakúske, maďarské aj slovinské ceny ostanú podobné ako na Slovensku, teda okolo 1 euro a 50 centov, pričom v Chorvátsku sú ceny ešte o 3 až 4 centy vyššie.

Najlacnejšie palivo do vznetových motorov možno z okolitých štátov EÚ kúpiť v Česku, kde sa cena udrží okolo 1 eura a 40 centov, pričom jeho poľské ceny dosahujú približne 1 euro a 45 centov. Rakúske, maďarské, slovinské a chorvátske ceny nafty sa pohybujú okolo 1 eura a 55 centov.

„Ceny benzínu sa u nás pohybujú v priemere o 14 centov nižšie ako v celej EÚ a o 19 centov nižšie ako vo všetkých krajinách eurozóny. Nafta je doma lacnejšia o 10 centov ako v EÚ, resp. o 13 centov v porovnaní s krajinami euro-menového bloku,“ dodal Boháček.

Priemerné ceny benzínu na domácich čerpacích staniciach v 50. týždni tohto roka v porovnaní s predchádzajúcim týždňom klesli približne o 1 cent na liter.

Benzín natural 95 oktánový sa v priemere predával za 1,505 eura za liter a cena 98-oktánového benzínu bola 1,70 eura za liter. Liter motorovej nafty sme v rovnakom období natankovali za rovnakú cenu, a to v priemere za 1,459 eura za liter.

Ropa v predvianočnom týždni skorigovala predchádzajúci nárast a klesla o približne dve percentá. To znamenalo jej posun do stredu viac ako mesačného obchodného pásma na 70 dolárovovú métu v prípade benchmarku WTI a k 73 dolárom u severomorskej zmesi Brent.

Obchodníci sa podľa Pánisa čoraz viac koncentrujú na skutočnosť, že kým v tomto roku bol dopyt a ponuka komodity ako tak vyrovnaná, v budúcom roku bude rast ťažby, vďaka nečlenským krajinám OPECu+, predbiehať rast dopytu, ktorého odhady sú v ostatnom čase znižované nadol.

„Ďalším mínusom bolo zverejnenie série skôr nepresvedčivých makrodát z Číny, kde zatiaľ nevidieť v plnej miere efekt oznámených masívnych fiškálnych a menových stimulov,“ podotkol Pánis.

K poklesu cien ropy prispeli podľa neho aj kroky Fedu, ktorý síce oznámil ďalšie zníženie základných úrokových sadzieb o 25 bázických bodov, no zároveň avizoval, že tempo ďalšieho uvoľňovania menovej politiky sa v budúcom roku výrazne spomalí. Mínusom pre komoditu bolo aj rázne posilnenie sa amerického dolára.

„Náš výhľad pre ceny ropy je aktuálne neutrálny s vyššími rizikami na strane jej poklesu. Obavy o globálnu ekonomiku, rastúca produkcia, klesajúci štrukturálny dopyt sú podľa nás faktory, ktoré aj napriek vyšším geopolitickým rizikám, budú ceny v budúcom roku udržiavať pod 80 dolárov za barel,“ uzavrel Boháček.

Najnovšie Články