Denná Tlač

Španiel Marc Márquez sa stal majstrom sveta seriálu pretekov cestných motocyklov v najsilnejšej kubatúre MotoGP v sezóne 2019.

Rodák z mesta Cervera získal celkovo šiesty titul v tejto kategórii a zároveň štvrtý po sebe. Svoju dominantnosť potvrdil nedeľňajším víťazstvom na Veľkej cene Thajska, keď v dramatickom súboji zdolal víťaza kvalifikácie – Francúza Fabia Quartarara.

Marc Márquez má pred záverečnými štyrmi podujatiami sezóny nedostihnuteľný 110-bodový náskok pred druhým Talianom Andreom Doviziosom. V Thajsku sa dlho držal za Quartararom, ktorý bol blízko k svojmu prvému triumfu v pretekoch MotoGP, ale v poslednom kole sa cez neho dostal Márquez. Pre tretie miesto si nenápadnou jazdou prišiel Maverick Viňales na motocykli Yamaha.

V triede Moto2 sa z jednoznačného triumfu tešil Talian Luca Marini, pre ktorého to bolo premiérové víťazstvo v sezóne. O viac než dve sekundy za ním zaostal Juhoafričan Brad Binder, no vďaka zisku 20 bodov sa v celkovej klasifikácii posunul na priebežnú tretiu priečku. Skvelý úspech dosiahol aj 19-ročný Španiel Iker Lecuona, ktorý na okruhu Buriram doplnil poradie na stupňoch víťazov.

Veľká cena Thajska výrazne ovplyvnila poradie šampionátu v kubatúre Moto3. Talian Lorenzo Dalla Porta využil zaváhanie Španiela Árona Caneta a zvýšil svoj náskok na rozdiel 22 bodov.

Prekvapením bolo víťazstvo Alberta Arenasa, keďže v tejto sezóne hneď päťkrát nedokončil preteky. Rodák z Girony tesne zdolal spomenutého Dalla Portu a tiež krajana Alonsa Lópeza.