Denná Tlač

Domáce

Bratislavská ZOO sa teší novému prírastku, návštevníci môžu uvidieť mláďa orangutana sumatrianskeho

Bratislavská ZOO sa teší novému prírastku, návštevníci môžu uvidieť mláďa orangutana sumatrianskeho

V zoologickej záhrade (ZOO) Bratislava sa koncom apríla narodilo mláďa vzácneho orangutana sumatrianskeho.Ako informuje vedúca odboru marketingu ZOO Diana Dúhová, ide o prvé úspešne odchované mláďa tohto druhu v ZOO Bratislava, ale aj na Slovensku.„Orangutany patria medzi kriticky ohrozené živočíšne druhy a rast voľne žijúcej populácie je veľmi pomalý, keďže v ich prirodzenom prostredí výskytu sú samice schopné priviesť na svet iba jedno mláďa, raz za osem až deväť rokov,“ uviedla.Pôrod samice Mengaly bol podľa ZOO bezproblémový, svoje mláďa priviedla na svet v súkromí, bez pomoci chovateľov.Potomok chovného páru orangutanov sumatrianskych Mengaly a Filipa prišiel na svet v skorých ranných hodinách 24. apríla.„Pri pravidelnej rannej kontrole v tento deň chovatelia pozorovali Mengalu, ako po pôrode svoje starostlivo očistené mláďa už pevne drží,“ poznamenala Dúhová.Mengala je ako niekoľkonásobná matka mimoriadne starostlivá a mláďa sa jej pevne pridŕža aj vtedy, keď lezie do výšok s cieľom nájsť si miesto na dojčenie a odpočinok.Narodenie orangutana sumatrianskeho na Slovensku je obzvlášť výnimočné. Samica Mengala pricestovala do ZOO Bratislava v roku 2015 spolu so svojím, v tom čase päťročným mláďaťom Vilmosom. „Po pomerne náročnom boji s pandémiou COVID-19 a mnohými inými výzvami Vilmos nakoniec v júli 2022 opustil ZOO Bratislava,“ priblížila Dúhová.Mengala s Filipom tak dostali od koordinátora európskeho záchranného programu povolenie sa páriť, pričom novonarodené mláďa orangutana sumatrianskeho je Filipovým prvým potomkom.Aby samici Mengale dopriali čas na zotavenie po pôrode a zároveň možnosť sa v pokoji starať o svoje mláďa, boli vnútorné priestory pavilónu primátov návštevníkom ZOO neprístupné.Od 31. mája sa návštevníci budú môcť pozrieť na mláďa aj do priestorov pavilónu, ktorý bude otvorený denne od 10.00 do 14.00. Počas priaznivého počasia môžu návštevníci vidieť orangutany aj vo vonkajšej expozícii.

Zobraziť viac...

Šport

Juraj Slafkovský bude mať v lete čo robiť, tvrdí hokejový expert. Na čom by mal popracovať?

Juraj Slafkovský bude mať v lete čo robiť, tvrdí hokejový expert. Na čom by mal popracovať?

Slovenský hokejový útočník Juraj Slafkovský nezažil ideálny premiérový ročník v klube zámorskej NHL Montreal Canadiens.Devätnásťročný krídelník stihol odohrať 39 zápasov s bilanciou štyri góly a šesť asistencií, kým v januári utrpel zranenie kolena, z ktorého sa zotavoval niekoľko mesiacov.Podľa experta Marca D’Amica z portálu Montreal Hockey Now má bronzový medailista zo ZOH 2022 v Pekingu pred sebou veľmi dôležité leto.„Už pred začiatkom sezóny sa fanúšikovia Habs obávali, ako bude Slafkovský hrať a ako ho bude tím využívať. Do kempu prišiel s hmotnosťou závratných 108 kg a kým sa v sezóne rozbehol, prišlo zranenie. Predtým sa postupne zlepšoval. Využíval svoju postavu, bol aktívny v útoku a hral často do tela. Všetko to zastavilo zranenie a fanúšikovia špekulovali, či to pre neho nebol premárnený ročník. Takmer všetky zvyšné zápasy však sledoval v hľadisku a pracoval aj na tých najmenších detailoch,“ zhrnul D’Amico prvú sezónu Slafkovského v zámorí. V lete podľa neho bude mať čo robiť.„V Montreale chceli od Slafkovského, aby sa zameral na tréning a neponáhľal sa s návratom pre účasť na majstrovstvách sveta. Dali mu tým jasne najavo, že musí mať veľmi dobré leto. Aby mohol hrať efektívne ako silový útočník, musí prísť do kempu lepšie pripravený ako pred rokom. Potrebuje schudnúť, byť rýchlejší a dravejší, aby donútil trénera Martina St. Louisa pravidelne ho nasadzovať. Vydarená druhá sezóna by tiež utvrdila fanúšikov v tom, že klub má svetlú dlhodobú budúcnosť,“ myslí si expert.

Zobraziť viac...

Zdravie a Lifestyle

Počet ľudí s celiakiou sa na Slovensku každým rokom zvyšuje, ženy majú oproti mužom takmer trojnásobnú prevahu

Počet ľudí s celiakiou sa na Slovensku každým rokom zvyšuje, ženy majú oproti mužom takmer trojnásobnú prevahu

Počet ľudí s celiakiou sa každým rokom mierne zvyšuje. U poistencov zdravotnej poisťovne Dôvera išlo za posledných päť rokov o nárast o dvetisíc osôb. Na každých 100-tisíc poistencov pribudlo pri aktuálnom počte 1,6 milióna poistencov 65 klientov s touto diagnózou.Náklady na dietetické potraviny, ktoré Dôvera vlani uhradila zo zdravotného poistenia, sa pritom za toto obdobie zdvojnásobili. Vzrástli zo zhruba 612-tisíc eur na viac ako 1,2 milióna eur.Dôvodom je aj zavedenie tzv. limitu spoluúčasti, vďaka ktorému sú niektoré skupiny poistencov od roku 2021 oslobodené od doplatkov v lekárni. V tlačovej správe to uviedol hovorca zdravotnej poisťovne Dôvera Matej Štepiansky.„Pacient, ktorému diagnostikovali biopticky celiakiu, má nárok na úhradu bezlepkových dietetických potravín uvedených v zozname kategorizovaných dietetických potravín. Zoznam zároveň určuje, kto, komu a koľko týchto potravín môže predpísať. Stupeň ochorenia pri úhrade liečby nehrá rolu,“ vysvetľuje revízny lekár zdravotnej poisťovne Dôvera Andrej Čižmár.Celiakia sa vo svete častejšie vyskytuje u žien ako u mužov. Medzi poistencami Dôvery s celiakiou majú napríklad ženy takmer trojnásobnú prevahu oproti mužom. Najväčšiu skupinu žien s problémami s lepkom tvoria vekové kategórie od 30 do 50 rokov. Liečbu môže týmto pacientom indikovať a predpisovať gastroenterológ, imunológ – alergológ, internista, u detí aj pediater.Náklady na lieky sú po hospitalizáciách druhou najvyššou nákladovou položkou Dôvery. Len v minulom roku za ne poisťovňa zaplatila viac ako 300 miliónov eur.Úhrada dietetických potravín predstavovala takmer 10 miliónov eur. Medzi dietetikami bola najdrahšia tzv. enterálna výživa, teda náhradná výživa pre pacientov, ktorí sú pre chorobu ohrození podvýživou.

Zobraziť viac...

Kultúra

Vo veku 70 rokov zomrel významný slovenský umelec Alexej Vojtášek

Vo veku 70 rokov zomrel významný slovenský umelec Alexej Vojtášek

Vo veku 70 rokov v utorok zomrel umelec Alexej Vojtášek. Pre agentúru SITA to potvrdil teoretik a historik umenia Ľuboslav Moza, ktorý bol priateľom umelca.Vojtášek patril medzi najvýraznejších predstaviteľov tretej moderny, Generácie 1950. Pred pätnástimi rokmi sa stal prvým laureátom Identifikačného kódu Slovenska. Nedávno nositeľ Krištáľového krídla.„Pripravil desiatky výstav, patrí i bude patriť medzi najobľúbenejších umelcov dneška. V začiatkoch tvorby sa predstavil ako excelentný grafik. Ilustroval množstvo kníh. Každým dielom bol úspešnejší, pretože bolo nositeľom veľkej hodnoty,“ uviedol o zosnulom umelcovi jeho priateľ.„Jeden, ak nie jediný a najbližší kamoš. A nielen môj. Vtedy, dávno sme bítničili, boli hipisáci, obdivovali budhizmus a verili v ľudskosť. Snáď sme takí aj boli a potom chceli byť,“ vyznal sa Moza a dodal, že keď sa Vojtášek začal venovať maľbe, prekvapil ho.„Postupne som si uvedomil, že aj tu vnímal svet s nadhľadom. Bol mimoriadne múdry. No, intelektuál. Žil bohatstvom rodiny, tvorivosti ateliéru a svetom hodnôt okolo,“ dodal historik umenia.sa narodil 13. decembra 1952 v Roudnici nad Labem. V rokoch 1973 až 1980 študoval na Vysokej škole výtvarných umení Bratislave, na oddelení grafiky a knižnej ilustrácie u profesora Albína Brunovského.V rokoch 1985 až 1990 pôsobil ako pedagóg na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave a neskôr v rokoch 1994 až 1995 pôsobil na Univerzite Komenského na Katedre propagácie a reklamy v Bratislave.Alex Vojtášek sa zúčastnil na mnohých samostatných i kolektívnych výstavných podujatiach, ilustroval viac ako 100 knižných titulov a jeho diela sa nachádzajú v súkromných aj galerijných zbierkach doma i v zahraničí.Zúčastnil sa na viacerých medzinárodných sympóziách v Komárne, v Grazi, v Moravanoch nad Váhom, Mojmírovciach a Olšanoch.V roku 1985 získal cenu na Medzinárodnom trienále kresby v Norimbergu a aj ďalšie ocenenia. Žil v Bratislave a popri komornej maľbe sa venoval aj kresbe, grafike, priestorovým objektom a monumentálnym maliarskym dielam do architektúry.

Zobraziť viac...

Zahraničné

Bieluha s prezývkou Hvaldimir priplávala do švédskych vôd, pred štyrmi rokmi sa ukázala v Nórsku aj s ruským postrojom

Bieluha s prezývkou Hvaldimir priplávala do švédskych vôd, pred štyrmi rokmi sa ukázala v Nórsku aj s ruským postrojom

Bieluhu žltobielu (Delphinapterus leucas), ktorú pred štyrmi rokmi v arktickom Nórsku spozorovali s postrojom pravdepodobne ruskej výroby a údajne pochádza z ruského vojenského zariadenia, podľa nórskych úradov spozorovali takmer 2 000 kilometrov južne pri švédskom pobreží.Olav Lekve z Nórskeho úradu pre rybárstvo uviedol, že za uplynulé týždne sa bieluha rýchlo pohybovala a preplávala stovky kilometrov, pričom ju spozorovali pri Lysekile severne od Göteborgu. Švédske úrady to zatiaľ nekomentovali.Minulý týždeň bieluhu, ktorej Nóri dali prezývku Hvaldimir, spozorovali vo vnútornej časti osloského fjordu. Úrad pre rybárstvo vtedy vyzval ľudí, aby sa vyhli kontaktu so zvieraťom, aby zaistil jeho bezpečnosť.Úrad poukázal na to, že Hvaldimirovi hrozilo riziko zranenia, keď sa vo fjorde zišlo viac rekreačných lodí ako zvyčajne, keď sa ľudia snažili zahliadnuť obrovskú americkú lietadlovú loď USS Gerald R. Ford, ktorá nakrátko navštívila hlavné mesto Nórska.Nórske úrady podľa Lekveho nechcú špekulovať o pôvode Hvaldimira.Niekdajší švédsky minister zahraničia Carl Bildt v televízii TV4 zažartoval, aby Hvaldimir dostal vo Švédsku politický azyl, pričom povedal, že „je možné, že ide o utečenca, ktorý protestuje proti vojne (ruského vodcu Vladimira) Putina“ na Ukrajine.Morský biológ Sebastian Strand v neziskovej organizácii Onewhale, ktorá vznikla za účelom ochrany Hvaldimira, uviedol, že „je to malá osamelá veľryba, ktorá dúfa, že nájde iné biele veľryby, s ktorými by sa mohol stretnúť“.Strand pre TV4 vysvetlil, že pri pobreží Nórska a Švédska je zopár bieluh. „Pravdepodobne chce mať rodinu, ale trochu zle zaplával,“ dodal.V roku 2019 bieluhu spozorovali v prístave neďaleko najsevernejšieho bodu Nórska, kde sa stala miestnou atrakciou. Bieluha, ktorá už nemá na sebe postroj, je už na ľudí zvyknutá, pričom pláva do doku a nosí plastové krúžky hodené do mora.

Zobraziť viac...

AutoMagazín

Tajfún „odfúkol“ kvalifikáciu na Veľkú cenu Japonska, počasie v Suzuke „úradovalo“ aj v minulosti

Tajfún „odfúkol“ kvalifikáciu na Veľkú cenu Japonska, počasie v Suzuke „úradovalo“ aj v minulosti

Organizátori Veľkej ceny Japonska formuly 1 v piatok potvrdili, že pre obavy z blížiaceho sa tajfúnu Hagibis zrušili sobotňajší program na okruhu Suzuka.Pôvodne naplánovaný tretí tréning sa vôbec neuskutoční a kvalifikácia presunuli na nedeľu o 3.00 h SELČ. O štyri hodiny neskôr (o 7.10 h SELČ) sa uskutočnia hlavné preteky, v ktorých bude obhajovať minuloročný triumf Lewis Hamilton.„V dôsledku predpovedaného vplyvu tajfúnu Hagibis na VC Japonska 2019 sa spoločnosť Mobilityland a Japonská automobilová federácia (JAF) rozhodli zrušiť všetky aktivity naplánované na sobotu 12. októbra. Medzinárodná automobilová federácia (FIA) a Formula 1 podporujú toto rozhodnutie v záujme bezpečnosti divákov, pretekárov a všetkých ľudí na okruhu Suzuka,“ uvádza sa v oficiálnom vyhlásení na webovej stránke F1.Presunutie sobotňajšej kvalifikácie nie je v Japonsku ničím nevídaným. Z dôvodu nepriaznivého počasia sa v rokoch 2004 a 2010 takisto odjazdila až v nedeľu. Naposledy sa s touto situáciou najlepšie vyrovnali piloti Red Bullu, keďže kvalifikáciu i samotné preteky ovládol Nemec Sebastian Vettel pred austrálskym tímovým kolegom Markom Webberom.V piatkových tréningoch na 17. podujatie sezóny dominovali piloti Mercedesu, pričom v oboch prípadoch sa tešil z víťazstva Fín Valtteri Bottas. V prvom tréningu zdolal Lewisa Hamiltona o 76 tisícin sekundy, v druhom o rovnú desatinu. Pokiaľ by v nedeľu kvôli zlému počasiu nebolo umožnené odštartovať kvalifikáciu, poradie na štartovom rošte určia výsledky druhého tréningu.

Zobraziť viac...

Ekonomika

Niekoľkí experti varujú, že umelá inteligencia by mohla spôsobiť vyhynutie ľudstva, iní to považujú za prehnané

Niekoľkí experti varujú, že umelá inteligencia by mohla spôsobiť vyhynutie ľudstva, iní to považujú za prehnané

Umelá inteligencia (AI) by mohla viesť k vyhynutiu ľudstva, varujú odborníci. Desiatky expertov podporili vyhlásenie, ktoré zverejnilo na svojej webstránke Centrum pre bezpečnosť AI.Medzi nimi sú Sam Altman, riaditeľ spoločnosť OpenAI, ktorá stojí za ChatGPT, výkonný riaditeľ Google DeepMind Demis Hassabis, Dario Amodei zo spoločnosti Anthropic, či „krstní otcovia AI“ Geoffrey Hinton a Yoshua Bengio. Informuje o tom spravodajský portál BBC.„Zmiernenie rizika vyhynutia v dôsledku AI by malo byť globálnou prioritou popri iných rizikách spoločenského rozsahu, ako sú pandémie a jadrová vojna,“ píše sa vo vyhlásení.Mnohí odborníci však tvrdia, že obavy sú zbytočné. Profesor na New York University Yann LeCunn, ktorý je tiež jedným z „krstných otcov AI“, povedal, že apokalyptické varovania sú prehnané.Aj ďalší odborníci sa podobne domnievajú, že obavy z vyhladenia ľudstva v dôsledku AI sú nereálne a odvádzajú pozornosť od problémov, ako je zaujatosť v systémoch, ktoré sú už problémom.Možná „existenčná hrozba“ z AI sa dostala viac do pozornosti po tom, ako v marci tohto roku výskumníci a technológovia, vrátane šéfa Tesly a Twitteru Elona Muska, podpísali otvorený list vyzývajúci na zastavenie vývoja ďalšej generácie technológií AI .V liste sa pýtali, či by „sme mali rozvíjať neľudské mysle, ktoré by nás mohli časom prevýšiť, prekabátiť, zastarať a nahradiť nás“.

Zobraziť viac...

Ostatné

Bazén pre deti: Ako vybrať ten správny a ako sa oň starať

Bazén pre deti: Ako vybrať ten správny a ako sa oň starať

Aj keď to zatiaľ na kúpanie nevyzerá, myslieť na bazén pre deti môžete už teraz. Poradíme vám, ako vybrať ten správny a tiež na čo treba určite myslieť, aby ste zabezpečili príjemnú a bezpečnú zábavu pre vašich najmenších.Bazény pre deti sú skvelým spôsobom, ako im umožniť osviežujúcu zábavu a aktívne strávený čas počas horúcich letných dní. Pri výbere bazéna a starostlivosti o neho je však dôležité zohľadniť niekoľko kľúčových faktorov. V prvom rade je dôležitý jeho výber.Pri výbere bazéna býva dôležité zvážiť niekoľko faktorov, ktoré ovplyvnia bezpečnosť a pohodlie detí, a to:Keďže v súčasnosti je na výber z veľkého množstva bazénov, niekedy sa nevieme zorientovať. V prvom rade treba začať veľkosťou, ktorá je vhodná pre vek vašich detí a ich schopnosti. Menšie bazény sú ideálne pre malé deti, zatiaľ čo staršie môžu využiť väčšie. Existujú rôzne typy bazénov pre deti, ako napríklad nafukovací bazén, rámový alebo bazény so samonosnou konštrukciou. Každý typ má svoje výhody a nevýhody, a preto je dôležité zvážiť aspekty ako stabilita, odolnosť a jednoduchosť montáže.Pri výbere bazéna je dôležité zvážiť aj materiál, z ktorého je vyrobený. Bezpečnosť by mala byť vždy na prvom mieste. Zvoľte preto bazén vyrobený z kvalitného a odolného materiálu. Skontrolujte, či spĺňa bezpečnostné normy a či má prípadne certifikáty, ktoré potvrdzujú jeho bezpečnostnú kvalitu.Hračky do bazénu sa postarajú o to, aby deti zažili ešte viac zábavy. Zároveň stimulujú ich aktívnu hru vo vode. Skúste vybrať hračky, ktoré sú bezpečné, vodotesné a vhodné pre vek vašich detí, ktoré bazén využívajú. Od plávajúcich loptičiek po vodné pištole, možností je veľa. Nezabudnite však na dozor dospelých pri ich používaní.Aby bol priestor na kúpanie pre deti vždy čistý a bezpečný, treba sa venovať pravidelnej údržbe. Tu je niekoľko tipov, ako na to:Pri hre najmä malých detí v bazéne musíte byť obzvlášť opatrní. Veď nenadarmo sa hovorí, že utopiť sa dá i v lyžičke vody. Zabezpečte preto pri používaní bazéna dostatočný dohľad dospelých. Takisto treba myslieť na to, že po skončení hry najmä malý nafukovací bazén vždy vyprázdnite a uložte ho na bezpečné miesto. Zvýšiť bezpečnosť počas kúpania pomôžu aj plavecké pomôcky, ako sú nafukovacie kolesá, rukávy, plávacie vesty a podobne.Tip na záver: Ak máte zapustený bazén, ktorý je umiestnený zarovno alebo pod úrovňou zeme a nie je dostatočne zakrytý, nikdy nenechávajte svojich najmenších hrať sa v jeho okolí samých. Stačí totiž malé zakopnutie, ktoré môže spôsobiť tragédiu.Informačný servis

Zobraziť viac...