Denná Tlač

Domáce

Nevlastný syn hodil po otčimovi stoličku a ten ho následne bodol nožom

Nevlastný syn hodil po otčimovi stoličku a ten ho následne bodol nožom

Nevlastný syn v okrese Malacky hodil po otčimovi stoličku, ten mu útok oplatil bodnutím nožom. Ako informuje bratislavská policajná hovorkyňa Veronika Martiniaková, policajtov na základe oznámenia o napadnutí vyslali v stredu 20. októbra krátko po 18:00 do rodinného domu v okrese Malacky.„Na miesto sa dostavili hliadky z Obvodného oddelenia Policajného zboru (PZ) Malaciek, Rohožníka a tiež policajti bratislavskej Pohotovostnej motorizovanej jednotky,“ uviedla hovorkyňa.Podľa informácií polície, podozrivý 61-ročný muž spôsobil bodné poranenie kuchynským nožom do brucha 42-ročnému synovi svojej družky, ktorý bol u nich na návšteve.„Útoku nožom predchádzala vyostrená hádka medzi oboma mužmi, počas ktorej údajne 42-ročný muž fyzicky napadol svojho otčima a hodil po ňom stoličku,“ uviedla Martiniaková. Dychová skúška u útočníka skončila s negatívnym výsledkom. Útočníka zadržali a eskortovali na policajné oddelenie. Vyšetrovateľ začal trestné stíhanie pre zločin ublíženia na zdraví v štádiu pokusu.

Zobraziť viac...

Šport

Futbal: ŠK Slovan Bratislava – Lincoln Red Imps (online – Európska konferenčná liga)

Futbal: ŠK Slovan Bratislava – Lincoln Red Imps (online – Európska konferenčná liga)

Futbalisti Slovana Bratislava hrajú vo štvrtok od 21.00 proti Lincolnu Red Imps z Gibraltáru svoj tretí zápas v F-skupine Európskej konferenčnej ligy UEFA. „Belasí“ už proti futbalistom Lincolnu Red Imps v tejto sezóne odohrali dve stretnutia v 3. kvalifikačnom kole Európskej ligy – vonku zvíťazili 3:1 a doma remizovali 1:1.Zverenci trénera Vladimíra Weissa st. mali pred štvrtkovým súbojom na konte iba bod za remízu 1:1 na pôde gréckeho PAOK-u Solún, keďže svoje účinkovanie v skupinovej fáze začali domácou prehrou 1:3 s FC Kodaň. Už od 18.45 je v F-skupine súboj FC Kodaň – PAOK Solún.Góly:Žlté karty: 0 – 0strely celkovo (na bránu): 0:0 (0:0), rohové kopy: 0:0, ofsajdy: 0:0, držanie lopty (v %): 50 – 50, rozhodcovia: Vilhjalmur Thorarinsson – Gylfi Mar Sigurdsson, Birkir Sigurdarson (všetci Isl.)Zostavy: Slovan: Lincoln Red Imps:

Zobraziť viac...

Zdravie a Lifestyle

Pacienti s migrénou si myslia, že ochorenie v očiach spoločnosti nie je vnímané dostatočne vážne

Pacienti s migrénou si myslia, že ochorenie v očiach spoločnosti nie je vnímané dostatočne vážne

Viac ako tretina slovenských pacientov a pacientok s migrénou si myslí, že ochorenie v očiach spoločnosti nie je vnímané dostatočne vážne. Vyplynulo to z prieskumu realizovaného Ipsos Healthcare s podporou spoločnosti TEVA Pharmaceuticals Slovakia.Migréna je pritom vážne neurologické ochorenie, ktoré je nutné liečiť. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) zaraďuje migrénu medzi 20 ochorení, ktoré najvýraznejšie ovplyvňujú kvalitu života.Podľa prieskumu kvality života slovenských migrenikov z augusta 2021, migrénou všeobecne trpia častejšie ženy, na Slovensku tvoria 70 % všetkých migrenikov. Najväčšiu skupinu pacientov, až 50 %, tvoria ľudia vo veku 34 až 49 rokov, o niečo menej, konkrétne 29 % tvorí skupina nad 50 rokov. Diagnostikované sú aj mladšie ročníky, 22 % pacientov je vo veku od 18 do 33 rokov.Dopad ochorenia na bežný život sa priamo úmerne zvyšuje s intenzitou a intervalom výskytu migrény, ale aj pridružených ochorení. V otázke kvality života 58 % migrenikov v prieskume uviedlo, že ochorenie najviac ovplyvňuje celkové zdravie a spokojnosť v živote, 52 % uviedlo spoločenský život a 48 % kariéru. O niečo menej, 28 % tvrdí, že ochorenie má veľký vplyv na vzťah s rodinou, 20 % uviedlo rodičovstvo a 13 % štúdium. Iba 9 % migrenikov si myslí, že migréna nemá zásadný vplyv na každodenný život.Prieskum tiež ukazuje, že až 49 % ľudí trpiacich migrénou toto ochorenie skrýva, a to najčastejšie pred zamestnávateľom (71 %), nasledujú vlastné deti (33 %), priatelia (31 %), a partner (27 %). Diagnózou nestráda iba samotný pacient, najviac ovplyvnení z jeho okolia sú vo viac ako polovici prípadov partner, následne pre 42 % opýtaných deti, pre 28 % rodičia. Podľa 16 % respondentov sú ovplyvnení kolegovia a podľa 10 % aj zamestnávateľ. Z pohľadu pacienta hrá pritom pomoc okolia veľkú rolu vo zvládaní ochorenia, až 60 % respondentov prieskumu uvádza, že najväčšou oporou v zvládaní migrény im je partner/partnerka. Ďalších 35 % označilo rodičov a 29 % deti.Prieskum migrény u slovenských pacientov tiež ukázal, že priemerný počet rokov medzi výskytom prvých symptómov a stanovením diagnózy sú na Slovensku štyri roky. Dôvodom je, že pacient prichádza k lekárovi s bolesťou hlavy, ktorá môže znamenať rôzne zdravotné problémy. Interval medzi diagnostikovaním migrény a nasadením liečby na Slovensku trvá v priemere tri roky. Pacienti tak môžu s neliečenou migrénou stráviť až sedem rokov.Až štvrtina pacientov pritom uvádza, že migréna sa v priebehu času zhoršuje, migrenózne ataky sa môžu objavovať 4 až 15 dní v mesiaci. Neurológ František Jurčaga preto radí vyšetrenie neodkladať: „Ak máte časté bolesti hlavy, nebojte sa vyhľadať neurológa a podrobne mu popísať svoju skúsenosť, ideálne zaznamenanú v migrenóznom denníku.” Existujú aj mobilné aplikácie, do ktorých sa zaznamenávajú tiež súvisiace faktory a spúšťače migrény, ako sú stres, alkohol, nedostatočný spánok či pitný režim.

Zobraziť viac...

Kultúra

Sci-fi veľkofilm Duna prišiel do kín, je stvorený pre veľké plátno

Sci-fi veľkofilm Duna prišiel do kín, je stvorený pre veľké plátno

Adaptácia kultovej knižnej predlohy, skvelé herecké obsadenie a režisérsky vizionár, pre ktorého bol projekt srdcovkou – vesmírny epos Duna má všetky predpoklady na úspech u divákov a diváčok. Ohlasy zo zahraničia, osemminútový potlesk z benátskeho festivalu, ale aj nadšenie zo slovenských predpremiér naznačujú, že sa na veľkom plátne a s prvotriednym zvukom môžeme tešiť na unikátny zážitok. Filmová novinka úspešného tvorcu Denisa Villeneuvea (Unesené, Prvý kontakt, Blade Runner 2049) práve prišla do kín.Film rozpráva o mocenských bojoch vnútri galaktického impéria. Púštna planéta Arrakis je zdrojom vzácneho korenia, ktoré poskytuje človeku nevídané psychické schopnosti a odomyká jeho plný potenciál. Paul Atreides, hlavný hrdina epického príbehu, je synom rodu, ktorému bola zverená správa nad planétou. Keď na ňu cestuje, ešte netuší, že ho čaká osud, aký si nevie celkom predstaviť. Svoju úlohu v ňom zohrá aj tajomné dievča, ktoré sa mu zjavuje v snoch. Na obzore je však konflikt, ktorý môže všetkých stáť to najcennejšie…Skúsený režisér Villeneuve obsadil svoju snímku zvučnými menami. Hviezdia v nej Timothée Chalamet (Interstellar, Daj mi tvoje meno),  Zendaya (Spider-Man: Návrat domov, Eufória), Oscar Isaac (séria Star Wars, Ex Machina), Rebecca Ferguson (séria Mission: Impossible, Reminiscence), Josh Brolin (séria Avengers, Sicario: Nájomný zabijak), Javier Bardem (Volanie mora, Piráti Karibiku: Slazarova pomsta), Dave Bautista (Strážcovia galaxie, Blade Runner 2049), či Jason Moma (Aquaman, Hra o tróny).Špičkovým tímom sa režisér obklopil aj za kamerou. Tú má na svedomí kameraman  Greig Fraser, ktorý sa podieľal na filmoch ako Rogue One: A Star Wars Story alebo Nech vojde ten pravý, či seriáli The Mandalorian. Hudbu k filmu zložil legendárny skladateľ Hans Zimmer, ktorého tvorba siaha od Levieho kráľa, cez Temného rytiera až k ostatnému filmu s Jamesom Bondom.Snímku Duna, ktorá vďaka nasadeniu celého tvorivého tímu najlepšie vynikne iba na veľkom plátne kinosály, prináša na Slovensko distribučná spoločnosť Continental film.Informačný servis

Zobraziť viac...

Zahraničné

Česko znova hlási vyše 3 200 nakazených, vláda dokonca musela sprísniť opatrenia

Česko znova hlási vyše 3 200 nakazených, vláda dokonca musela sprísniť opatrenia

Počet novo potvrdených infekcií ochorením COVID-19 v Českej republike pokračuje v raste.Ako informuje spravodajský portál iDNES.cz, v stredu pribudlo 3 276 nových prípadov, čo je dvojnásobne viac ako pred týždňom. Počet nových prípadov v prepočte na 100-tisíc obyvateľov za uplynulých sedem dní stúpol na 134.Na vzostupe sú aj hospitalizácie. V nemocniciach je podľa údajov českého ministerstva zdravotníctva 726 pacientov s COVID-19, pričom 114 z nich leží na jednotkách intenzívnej starostlivosti.V troch najviac postihnutých krajoch – Moravskosliezskom, Juhomoravskom a v Prahe – sa podľa Ústavu zdravotníckych informácií a štatistiky (ÚZIS) plnia nemocničné lôžka a hrozí obmedzenie zdravotnej starostlivosti.Šéf ÚZIS Ladislav Dušek v stredu varoval, že v niektorých krajoch je vírusová nálož taká veľká, že prakticky vzniká komunitné šírenie. Podľa jeho rizikového scenára bude začiatkom novembra v nemocniciach 1 200 ľudí s COVID-19 a 250 z nich na jednotkách intenzívnej starostlivosti.Za ostatných sedem dní v dôsledku COVID-19 zomrelo 58 ľudí, čo je takmer o tretinu viac ako za celý september a viac ako dvojnásobok počtu úmrtí za celý august.Vzhľadom na zhoršujúcu sa epidemickú situáciu česká vláda v stredu schválila niekoľko nových opatrení. Od pondelka bude napríklad vo všetkých interiéroch povinné nosenie respirátora. Krajské hygieny zintenzívnia kontroly a sprísnia postihy za porušovanie opatrení.Platnosť testov na koronavírus bude kratšia, v prípade antigénových to bude 24 hodín a pri PCR testoch tri dni, a od novembra až na výnimky nebudú hradené zo zdravotného poistenia. Riaditelia škôl budú môcť predĺžiť budúcotýždňové jesenné prázdniny z troch dní na týždeň.Situácia sa zhoršuje napriek pokračujúcemu očkovaniu. Plne zaočkovaných je v Česku 6,04 milióna obyvateľov. Od odštartovania vakcinácie už v krajine podali viac ako 12 miliónov dávok vakcín a v stredu očkovanie absolvovalo cez 20-tisíc ľudí.

Zobraziť viac...

AutoMagazín

Tajfún „odfúkol“ kvalifikáciu na Veľkú cenu Japonska, počasie v Suzuke „úradovalo“ aj v minulosti

Tajfún „odfúkol“ kvalifikáciu na Veľkú cenu Japonska, počasie v Suzuke „úradovalo“ aj v minulosti

Organizátori Veľkej ceny Japonska formuly 1 v piatok potvrdili, že pre obavy z blížiaceho sa tajfúnu Hagibis zrušili sobotňajší program na okruhu Suzuka.Pôvodne naplánovaný tretí tréning sa vôbec neuskutoční a kvalifikácia presunuli na nedeľu o 3.00 h SELČ. O štyri hodiny neskôr (o 7.10 h SELČ) sa uskutočnia hlavné preteky, v ktorých bude obhajovať minuloročný triumf Lewis Hamilton.„V dôsledku predpovedaného vplyvu tajfúnu Hagibis na VC Japonska 2019 sa spoločnosť Mobilityland a Japonská automobilová federácia (JAF) rozhodli zrušiť všetky aktivity naplánované na sobotu 12. októbra. Medzinárodná automobilová federácia (FIA) a Formula 1 podporujú toto rozhodnutie v záujme bezpečnosti divákov, pretekárov a všetkých ľudí na okruhu Suzuka,“ uvádza sa v oficiálnom vyhlásení na webovej stránke F1.Presunutie sobotňajšej kvalifikácie nie je v Japonsku ničím nevídaným. Z dôvodu nepriaznivého počasia sa v rokoch 2004 a 2010 takisto odjazdila až v nedeľu. Naposledy sa s touto situáciou najlepšie vyrovnali piloti Red Bullu, keďže kvalifikáciu i samotné preteky ovládol Nemec Sebastian Vettel pred austrálskym tímovým kolegom Markom Webberom.V piatkových tréningoch na 17. podujatie sezóny dominovali piloti Mercedesu, pričom v oboch prípadoch sa tešil z víťazstva Fín Valtteri Bottas. V prvom tréningu zdolal Lewisa Hamiltona o 76 tisícin sekundy, v druhom o rovnú desatinu. Pokiaľ by v nedeľu kvôli zlému počasiu nebolo umožnené odštartovať kvalifikáciu, poradie na štartovom rošte určia výsledky druhého tréningu.

Zobraziť viac...

Ekonomika

Prečo sa dostali verejné financie do pásma vysokého rizika? Koronakríza nie je podľa rozpočtovej rady hlavným dôvodom

Prečo sa dostali verejné financie do pásma vysokého rizika? Koronakríza nie je podľa rozpočtovej rady hlavným dôvodom

Koronakríza bola až tretí najvýznamnejší faktor, prečo sa slovenské verejné financie dostali z pásma nízkeho rizika do pásma vysokého rizika. Ako ďalej informuje predseda Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) Ján Tóth, najväčším dôvodom prudkého zhoršenia sú zmeny v dôchodkoch v rokoch 2019 a začiatkom 2020.Tento faktor mal podľa neho 45-percentný podiel. Druhá v poradí bola predkrízová rozpočtová politika v rokoch 2016 až 2020 s podielom 31 percent. Pandémia bola tretia s podielom 21 percent.Ešte pred niekoľkými rokmi sme problém udržateľnosti mali podľa rozpočtovej rady vyriešený. Prijali sme dôchodkový zákon, ktorý naviazal dôchodkový vek na predlžovanie života. Výrazne sa tak podľa Tótha zlepšila udržateľnosť systému, znižovali sme štrukturálny deficit. „Potom sa to začalo kaziť,“ konštatuje rozpočtová rada. V roku 2016 boli verejné financie zatiaľ v páse dlhodobej udržateľnosti, no napriek nadpríjmom bolo Slovensko stále v hlbokom deficite. V roku 2017 sme nesplnili cieľ vyrovnaného rozpočtu napriek pokračujúcim nadpríjmom. V roku 2018 ekonomika výrazne rástla, no nadpríjmy sa naďalej míňali a štrukturálny deficit sa zvyšoval.V roku 2019 bola nezamestnanosť na historických minimách, ale deficit neklesol. Následne vláda „demontovala“ podľa rady dôchodkový systém. V roku 2020 pred krízou a pred voľbami zaviedla vtedajšia vláda trináste dôchodky a dôchodkový systém sa dostal podľa rozpočtovej rady do najhoršej udržateľnosti. Následne prišla koronakríza.V roku 2021 prišlo podľa RRZ malé zlepšenie udržateľnosti v oblasti dôchodkov. Vláda totiž sľúbila ústavne ukotvenie finančnej stability dôchodkov a zavedenie výdavkových limitov. Avšak vláda doteraz podľa rady nepredložila hodnoverný plán pokrízovej konsolidácie. Zavedenie výdavkových limitov sa odsúva a návrh dôchodkovej reformy rezortu práce rieši problém len z polovice.Pred vypuknutím krízy dosiahol indikátor dlhodobej udržateľnosti úroveň vysokého rizika a bol tak na najhoršej úrovni od roku 2013. Na zabránenie prekročenia dlhu na úrovni 50 percent HDP v budúcnosti by bolo potrebné podľa RRZ okamžite zlepšiť deficit o zhruba 6 miliárd eur.Nakoľko doteraz neboli prijaté výdavkové limity, ktoré ústavný zákon predpokladal, v aktuálnom znení zákona paradoxne podľa Tótha stále neexistuje mechanizmus, ktorý by túto dlhodobú udržateľnosť aj vymáhal.Až tretí faktor v poradí v rámci dlhodobej udržateľnosti bola samotná pandémia. „Ako je to možné, keď pandémia mohla zhoršiť deficit v roku 2020 na úrovni vyše tri percentá HDP? Dôvodom je to, že pandémia je len dočasná, a teda dlhodobá rana pre verejné financie je oveľa menšia než samotný okamžitý vplyv, kde pôsobí aj veľa jednorázových opatrení,“ poznamenal Tóth.

Zobraziť viac...

Ostatné

Južná Kórea otestovala svoju prvé vesmírnu raketu, ale náklad na orbitu vyniesť nezvládla

Južná Kórea otestovala svoju prvé vesmírnu raketu, ale náklad na orbitu vyniesť nezvládla

Južná Kórea vo štvrtok otestovala svoju prvú vesmírnu raketu vlastnej výroby. Štyridsaťsedemmetrová trojstupňová raketa Nuri vzlietla z vesmírneho strediska Naro na rovnomennom ostrovčeku pri južnom pobreží krajiny. Dostať na orbitu cvičný náklad v podobe 1,5-tonového bloku z nehrdzavejúcej ocele a hliníka sa však rakete nepodarilo.Juhokórejský prezident Mun Če-in, ktorý sa štartu prizeral, test označil za vynikajúci úspech, ktorý posunul vpred jej vesmírny program. „Aj keď sa nepodarilo dosiahnuť ciele dokonale, bol to vynikajúci úspech pri prvom štarte,“ povedalKórejský výskumný inštitút pre letectvo a vesmír (KARI) po štarte informoval, že prvý a druhý stupeň rakety sa oddelili v poriadku. Tretí stupeň s nákladom dosiahol nadmorskú výšku 700 kilometrov, podľa Muna sa však nákladu nepodarilo po odpojení stabilizovať na orbite. Kde sa stala chyba KARI ani juhokórejské ministerstvo vedy bezprostredne nevysvetlili.Štart sa uskutočnil o 17:00 miestneho času (10:00 stredoeurópskeho letného času), o hodinu neskôr ako bol pôvodný plán, pretože technici potrebovali viac času na preskúmanie ventilov rakety. Obavy tiež spôsobil silný vietor a ďalšie podmienky, ktoré mohli ohroziť úspešnosť letu.Nuri je prvá juhokórejská raketa postavená len s domácimi technológiami. Odborníci z Kari ju plánujú ešte niekoľkokrát otestovať, než s ňou vyšlú naozajstný satelit. Ďalší štart s cvičným nákladom plánujú na máj 2022.Južná Kórea, ktorá sa dosiaľ spoliehala na zahraničie, sa usiluje stať desiatou krajinou na svete, ktorá vysiela satelity na obežnú dráhu Zeme s pomocou vlastnej technológie. Podľa miestnych predstaviteľov je to kľúčové pre vesmírne ambície krajiny, ktoré zahŕňajú vyslanie moderných komunikačných satelitov či vlastných vojenských spravodajských satelitov. Južná Kórea tiež plánuje do roku 2030 vyslať na Mesiac vlastnú sondu.

Zobraziť viac...