Denná Tlač

Zahraničné

Johnson podľa Camerona nikdy neveril v brexit a podporil ho iba pre svoju politickú kariéru

Johnson podľa Camerona nikdy neveril v brexit a podporil ho iba pre svoju politickú kariéru

Niekdajší britský premiér David Cameron obvinil súčasného premiéra Borisa Johnsona, že v čase referenda o brexite z roku 2016, neveril v odchod Británie z Európskej únie.Politik to vyhlásil v nedeľu pre noviny The Times s tým, že „Johnson riskoval výsledok, v ktorý neveril, no robil to pre svoju politickú kariéru“.Cameron takisto uviedol, že jeho bývalý spojenec vo vláde Michael Gove je „nedôveryhodný zradca“. Johnson a Gove opustili Camerona počas referenda a zohrávajú dôležitú rolu v kampani za odchod krajiny z EÚ.Cameron odstúpil po tom, ako nepresvedčil voličov, aby v referende nehlasovali za brexit.

Zobraziť viac...

AutoMagazín

Márquez po sérii druhých miest ovládol Veľkú cenu San Marína, predviedol výborný taktický výkon

Márquez po sérii druhých miest ovládol Veľkú cenu San Marína, predviedol výborný taktický výkon

Španiel Marc Márquez sa stal víťazom Veľkej ceny San Marína cestných motocyklov v najsilnejšej kubatúre MotoGP.Úradujúci majster sveta, jazdiaci na Honde, predviedol na okruhu Marca Simoncelliho výborný taktický výkon. Väčšinu pretekov sa držal za vedúcim Francúzom Fabiom Quartararom, ktorý ašpiroval na zisk prvého víťazstva v MotoGP.Napokon mu ho 26-ročný rodák z mesta Cervera nedoprial a v poslednom kole ho predbehol. Španiel ukončil sériu druhých miest z pretekov v Rakúsku a Veľkej Británii. Tretie miesto si v San Maríne vybojoval Maverick Viňales na Yamahe.V triede Moto2 nadviazal na víťazstvo z britského okruhu Silverstone španielsky pretekár Augusto Fernández. Celkovo dosiahol tretí triumf a piate pódiové umiestnenie v sezóne. Počas väčšiny pretekov sa na neho tlačil Fabio Di Giannantonio, ale cieľovú čiaru preťal s mankom 0,186 sekundy.Talian sa dostal na stupne víťazov aj na Masarykovom okruhu v Brne, kde takisto skončil druhý. Ziskom 16 bodov za tretie miesto si udržal komfortný náskok v poradí šampionátu Álex Márquez, pred Fernándezom vedie o 26 bodov.Podobne ako v triede Moto2 aj v kubatúre Moto3 sledovali fanúšikovia drámu do poslednej zákruty. Svoje životné víťazstvo napokon dosiahol Tacuki Suzuki na motocykle Honda. Dominanciu tejto japonskej značky potvrdili aj ďalší dvaja jazdci na pódiu – druhý John McPhee a tretí Tony Arbolino.V celkovej klasifikácii výrazne zvýšil svoj náskok Talian Lorenzo Dalla Porta, keďže jeho hlavný španielsky konkurent Arón Canet pre technické problémy veľkú cenu San Marína nedokončil. Rozdiel medzi nimi je aktuálne 22 bodov.

Zobraziť viac...

Šport

Foto: Matej Trusa sa v zápase Fortuna ligy vážne zranil, z ihriska išiel rovno na operáciu

Foto: Matej Trusa sa v zápase Fortuna ligy vážne zranil, z ihriska išiel rovno na operáciu

Futbalisti Michaloviec sa po slabšom štarte nového ročníka domácej najvyššej súťaže postupne štverajú nahor tabuľkou Fortuna ligy.Po sobotňajšom víťazstve 2:1 nad Trenčínom poskočili s ôsmimi bodmi na ôsmu pozíciu, no ich radosť z triumfu pokazil moment z úvodu stretnutia.V 9. minúte mladý útočník Zemplínčanov Matej Trusa prenikal za obranu hostí, no nešetrným zákrokom ho poslal k zemi trenčiansky bek Cole Kpekawa a štadiónom sa ozval hlasný výkrik. Osemnásťročný zakončovateľ Michaloviec zostal ležať na trávniku a jeho noha bola v neprirodzenej pozícii. „Má zlomené dve kosti, je na operačnej sále. Podľa prvotných informácií sa bude zotavovať približne rok. Škoda. Stávajú sa v živote aj takéto veci, no ide o mladého chlapca, ktorý mal našliapnuté na dobrú kariéru. Verím, že sa vráti, no bude to chcieť dlhý čas,“ povedal na pozápasovej tlačovej konferencii tréner Michalovčanov Anton Šoltis, cituje ho aj ProFutbal.sk.Kpekawa dostal za svoj zákrok červenú kartu a domáci lodivod musel nútene striedať. Mal však šťastnú ruku. Nový muž na trávniku Modibo Sidibe už v 16. minúte otvoril skóre stretnutia a o 16 minút neskôr sa k nemu pridal Jozef-Šimon Turík. Trenčania vo zvyšku stretnutia už nezmazali dvojgólové manko a len skorigovali výsledok zásluhou Gina van Kessela.„Po prvom strelenom góle sme si kričali, že bojujeme za Mateja. Kiežby to nebolo až také vážne, hoci to nevyzerá dobre. Verím, že sa dá čo najskôr dokopy. Pred zápasom nám tréner povedal, že najdôležitejšie je víťazstvo a je jedno, ako ho dosiahneme. Podarilo sa nám to. Mohli sme síce rozhodnúť už aj skôr, nakoniec sme sa obávali o výsledok, ale podstatné je, že máme tri body,“ povedal Turík pre spomínaný web.Michalovčania si v sobotu napravili chuť po tohtotýždňovom nečakanom zaváhaní v Slovnaft Cupe, v ktorom nestačili na štvrtoligovú Sláviu TU Košice. Trenčín naopak nevyužil výsledkovú pohodu po pohárovom triumfe 5:1 v Šálkovej a nevylepšil si priebežné šieste miesto v tabuľke.

Zobraziť viac...

Zdravie a Lifestyle

Fakultná nemocnica Trnava ide kúpiť nový informačný systém, súčasný má výpadky a je zastaralý

Fakultná nemocnica Trnava ide kúpiť nový informačný systém, súčasný má výpadky a je zastaralý

Fakultná nemocnica (FN) Trnava vyhlásila verejnú súťaž na informačné systémy. Podľa oznámenia o vyhlásení verejného obstarávania je celková odhadovaná hodnota zákazky takmer 1,3 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty.„Vzhľadom k tomu, že existujúci nemocničný informačný systém opakovane a dlhodobo vykazuje problémy, má časté výpadky, je zastaralý a zvyšujú sa náklady na jeho údržbu a prevádzku, Fakultná nemocnica Trnava sa rozhodla zakúpiť nový nemocničný informačný systém. Očakávame od neho najmä zefektívnenie a uľahčenie práce hlavne pre zdravotníckych pracovníkov,“ informovala agentúru SITA nemocnica.Zákazka má trvať dvanásť mesiacov. Fakultná nemocnica Trnava požaduje aj zábezpeku vo výške takmer 65 tisíc eur.Lehota na predkladanie ponúk alebo žiadostí o účasť je podľa zverejnených informácií do 4. októbra tohto roku.Ako sa uvádza v súťažných podkladoch, ide o dodávku a servisnú podporu komplexného nemocničného informačného systému pre potreby fakultnej nemocnice.Predmetom zákazky je aj dodávka technického a aplikačného vybavenia pre produkčné, testovacie prostredie a zálohovanie dát, migrácie dát z terajšieho nemocničného informačného systému minimálne v rozsahu kompletných medicínskych údajov o všetkých pacientoch, laboratórnych informačných systémov, výkazníctva pre poisťovne v rozsahu aktuálne hospitalizovaných pacientov, zabezpečenie funkčnosti, spoľahlivosti a dostupnosti systému.„Zámerom FN Trnava je implementácia komplexného nemocničného informačného systému, ktorý musí pokryť v plnej miere všetky potreby pacientsko-klinického systému. Tiež musí umožniť výkonným vedúcim pracovníkom Fakultnej nemocnice Trnava sledovať, hodnotiť a riadiť prevádzku organizácie v reálnom čase tak, aby poskytoval ucelený prehľad o stave organizácie Fakultnej nemocnice Trnava,“ dodala nemocnica.

Zobraziť viac...

Ekonomika

Slovenský akciový index SAX za týždeň posilnil len nepatrne

Slovenský akciový index SAX za týždeň posilnil len nepatrne

Burza cenných papierov v Bratislave (BCPB) v uplynulom týždni nepatrne posilnila. Hodnota slovenského akciového indexu SAX stúpla o 0,63 bodu na 345,72 bodu. Väčšina z bázických titulov stagnovala. Akcie Biotiky klesli o 4,1 % na 28 eur a akcie OTP Banky stúpli o 10 % na 1,10 eura.Akcie SES Tlmače ostali na úrovni jedného eura, Slovnaftu na 100 eurách, hodnota akcií Tatry mountain resorts bola na 31 eurách, Best Hotel Properties na 3,04 eura a VÚB banky na 160 eurách.Slovenský akciový index SAX otváral obchodovanie v uplynulom týždni na úrovni 345,09 bodu a na tejto hodnote zotrval do záveru obchodovania. V utorok vzrástol na 347,44 bodu, kde bol aj v stredu. Vo štvrtok stratil 1,72 bodu na 345,72 bodu. Na tejto úrovni zatváral aj piatkové obchodovanie.V uplynulom týždni sa na bratislavskej burze neuzavreli žiadne priame obchody. Celkový objem obchodov uzavretých na Burze cenných papierov v Bratislave dosiahol niečo cez 2 mil. eur a všetko to boli anonymné obchody. Na obchody s akciami pripadlo 123,4 tis. eur. Týždeň predtým sa na bratislavskej burze zobchodovala suma 2 mil. eur, takisto bez priamych obchodov. Na obchody s akciami pripadlo 122,4 tis. eur.

Zobraziť viac...

Domáce

Foto: K patrónke Slovenska do Šaštína prišlo viac ako 30-tisíc pútnikov

Foto: K patrónke Slovenska do Šaštína prišlo viac ako 30-tisíc pútnikov

Veriaci z celého Slovenska prišli pri príležitosti sviatku Sedembolestnej Panny Márie na národnú púť do pútnickeho mestečka Šaštín, aby si tu uctili duchovnú patrónku Slovenska.Podľa Stanislava Zvolenského, bratislavského arcibiskupa – metropolitu, zároveň tu nájdu odpoveď na mnohoraké utrpenia a nespravodlivosť, a tou odpoveďou je podľa neho láska.Púť so stáročnou tradíciou vyvrcholila slávnostnou svätou omšou pred šaštínskou bazilikou, na ktorú prišlo podľa organizátorov púte viac ako 30-tisíc ľudí. Medzi účastníkmi boli aj prezidentka Zuzana Čaputová, predseda Národnej rady SR Andrej Danko, predseda vlády Peter Pellegrini a viacerí ďalší predstavitelia verejného života.Apoštolský prefekt Azerbajdžanu Vladimír Fekete sa v homílii okrem iného venoval aj kríze poslušnosti a s tým súvisiacej kríze autority. Tá sa podľa neho prejavuje aj tým, že niektorí rodičia sa neodvážia vychovávať svoje deti v poslušnosti a podriadenosti pravidlám. Neobišiel ani krízu autority v samotnej cirkvi. „Je bolestné počuť o mravných zlyhaniach duchovných pastierov. Takéto fakty nemožno ospravedlňovať, ale ich pôvodcov treba brať na zodpovednosť. Nemenej bolestné je však aj byť svedkami pyšného a domýšľavého posudzovania Svätého otca. Ak na pápeža Františka útočí svet, je to normálne. Odkiaľ však berú oprávnenie kritizovať jeho slová a činy niektorí kňazi či biskupi?,“ pýtal sa Fekete.Úcta a poslušnosť k predstavenému, ale aj skromnosť a pokora chýba podľa neho aj mnohým duchovným.Veriaci prichádzali do Šaštína autobusmi, ktoré organizovali ich farnosti, mnohí využili mimoriadne vlaky Železničnej spoločnosti Slovensko, no niektorí dali prednosť putovaniu po vlastných nohách. Takto prichádzali do pútnického mestečka ľudia hlavne z oblasti Záhoria, peši však putovala aj skupina veriacich z Trnavy.Pútnické dni v Šaštíne uzatvorí v pondelok 16. septembra púť venovaná starým a chorým. Hlavným celebrantom a kazateľom na svätej omši so začiatkom o 10:30 bude bratislavský pomocný biskup Jozef Haľko.Katolícka cirkev na Slovensku si sviatok Sedembolestnej Panny Márie, patrónky Slovenska, pripomína vždy 15. septembra. Tento deň je na Slovensku dňom pracovného pokoja. Národnou svätyňou Sedembolestnej Panny Márie na Slovensku je chrám v Šaštíne, ktorý je starobylým pútnickým miestom.

Zobraziť viac...

Kultúra

Karel Gott sa fanúšikom poďakoval za podporu a zdieľal s nimi jeho infúziu

Karel Gott sa fanúšikom poďakoval za podporu a zdieľal s nimi jeho infúziu

Český spevák Karel Gott, ktorý nedávno potvrdil, že má leukémiu, sa poďakoval fanúšikom za podporu prejavenú na sociálnej sieti Facebook. „Moji milí, prečítal som si všetky vaše krásne odkazy a priania a veľmi vám ďakujem za vašu obrovskú podporu. Veľmi si to vážim! A zdieľam s vami moju dnešnú infúziu,“ napísal na Facebooku a pripojil fotografiu, na ktorej sa bozkáva s manželkou Ivanou.Osemdesiatročnému interpretovi popriali skoré uzdravenie aj Dara Rolins, Monika Absolonová, Hana Zagorová, Lucie Bílá či Jitka Zelenková.Legendárny spevák potvrdil informáciu o svojom zdravotnom stave pre český denník Blesk.„Pred štyrmi rokmi som pre agresívny nádor podstúpil veľmi intenzívnu liečbu, ktorá viedla k jeho úplnému zmiznutiu. Zhruba pred rokom a pol sa u mňa objavila porucha krvotvorby v podobe myelodysplastického syndrómu. Aj napriek niekoľkým rôznym liečbam sa z tohto ochorenia v uplynulých mesiacoch vyvinula akútna leukémia, bohužiaľ,“ uviedol.„Podstupujem ambulantnú liečbu a dochádzam do nemocnice na kontroly, počas ktorých lekári pozorujú môj celkový zdravotný stav,“ dodal s tým, že sa zveril do rúk odborníkov vo Všeobecnej fakultnej nemocnici na Karlovom námestí v Prahe.Informácie pochádzajú z webstránky www.idnes.cz a archívu agentúry SITA.

Zobraziť viac...

Ostatné

Z rodného domu slávneho Winstona Churchilla ukradli zlatý záchod v miliónovej hodnote

Z rodného domu slávneho Winstona Churchilla ukradli zlatý záchod v miliónovej hodnote

Z rodného domu niekdajšieho britského premiéra Winstona Churchilla zlodeji ukradli zlatý záchod v hodnote milión libier (v prepočte približne 1,1 milióna eur).Dielo talianskeho umelca Maurizia Cattelana nainštalovali na zámku Blenheim len dva dni predtým. Dovtedy bolo súčasťou výstavy v Guggenheim Museum v New Yorku.Polícia uviedla, že záchod ukradli v sobotu ráno, pričom zlodeji použili pri čine najmenej dve autá. Pretože WC bolo napojené na kanalizáciu, pri krádeži spôsobili „značné škody a záplavu“ v budove, ktorá patrí na zoznam Svetového dedičstva UNESCO.Polícia už zatkla 66-ročného muža, no záchod ešte nenašli. Pred krádežou si mohli návštevníci a návštevníčky rezervovať tri minúty, ktoré mohli stráviť na toalete.

Zobraziť viac...