Denná Tlač

Zahraničné

Turecká polícia zatkla vyše sto ľudí, ktorí na sociálnych sieťach kritizovali útok na Kurdov

Turecká polícia zatkla vyše sto ľudí, ktorí na sociálnych sieťach kritizovali útok na Kurdov

Turecká polícia v piatok zatkla 121 ľudí za to, že písali na sociálne siete kritické príspevky k tureckému útoku na Kurdov na severovýchode Sýrie.

Ako informoval turecký minister Sulejman Sojlu, týchto 121 osôb sa previnilo tým, že útok, ktorý režim prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana nazýva protiteroristickou operáciou, nazvali „inváziou“, a tiež tým, že „kritizovali túto operáciu“.

Polícia pôvodne informovala, že vyšetruje takmer 500 ľudí v súvislosti s ich príspevkami na sociálnych sieťach, ktoré údajne mali byť „teroristickou propagandou“.

Takto súčasné Turecko označuje všetky hlasy kritické k Erdoganovej protikurdskej politike a ich autorov vrátane novinárov a politikov zatvára do väzenia.

Erdoganov režim Kurdov dlhé roky paušálne – a v drvivej väčšine prípadov bez dôkazov – označuje za teroristov.

Erdogan dal pred niekoľkými rokmi pozatvárať dokonca aj väčšinu popredných politikov tureckej Ľudovej demokratickej strany (HDP), združujúcej Turkov aj Kurdov.

Ide pritom o tretiu najsilnejšiu politickú stranu v krajine a o terorizme nemôže byť v jej prípade ani reči, keďže jej hlavnými motívmi sú nenásilie a mierové spolužitie všetkých častí tureckej spoločnosti.