Denná Tlač

Vedci odhalili dôvod, prečo ženy žijú dlhšie ako muži

Vedci odhalili dôvod, prečo ženy žijú dlhšie ako muži

Väčšina ľudí už dlho hľadá odpoveď na skutočnosť, prečo ženy zvyčajne žijú dlhšie ako muži. Odpoveď na túto otázku prichádza od vedcov z university v Osake, ktorí objavili kľúčovú rolu zárodočných buniek v procese starnutia a dlhovekosti.

Vedci použili druh ryby známu ako halančík tyrkysový (Nothobranchius furzeri), ktorá má mimoriadne krátky životný cyklus. Táto vlastnosť umožňuje pozorovať proces starnutia v skrátenom časovom rámci.

V experimentoch vedci chirurgicky odstránili zárodočné bunky (predchodcovia vajíčok a spermií) z oboch pohlaví rýb. Prekvapivo, samce bez týchto buniek žili dlhšie, zatiaľ čo samice žili kratšie. Tento výsledok naznačuje, že zárodočné bunky ovplyvňujú životnosť prostredníctvom komplexných hormonálnych mechanizmov.

Ďalšie štúdie odhalili, že odstránenie zárodočných buniek viedlo k zníženiu estrogénovej signalizácie u samíc, čo môže zvýšiť riziko kardiovaskulárnych chorôb. Samce na druhej strane zažili zlepšenie zdravia svalov, kože a kostí vďaka zvýšenej signalizácii vitamínu D.

Aj keď tieto zistenia pochádzajú z výskumu na rybách, majú potenciálne významné dôsledky pre ľudské zdravie a dlhovekosť. Zložitý vzťah medzi reprodukčnými bunkami, hormónmi a dĺžkou života bude pravdepodobne zachovaný u mnohých druhov, vrátane ľudí. Manipulácia s týmito faktormi by mohla ponúknuť nové možnosti na predĺženie ľudského života a zlepšenie zdravia.

Najnovšie Články