Denná Tlač

Objem dovozu energií do EÚ klesol, situáciu výrazne ovplyvnila aj vojna na Ukrajine

Objem dovozu energií do EÚ klesol, situáciu výrazne ovplyvnila aj vojna na Ukrajine

Hodnota dovozu energií do Európskej únie (EÚ) v druhom kvartáli tohto roka medziročne klesla o 39,4 percenta a objem ich dovozu vyjadrený v tonách sa znížil o 11,3 percenta. Priemerný mesačný import ropy a ropných produktov z Ruska klesol z 8,7 milióna ton v druhom štvrťroku 2022 na 1,6 milióna ton v druhom kvartáli 2023, čiže o 82 percent.

Podiel Ruska na celkovom dovoze ropy a ropných produktov do EÚ v druhom kvartáli tohto roka klesol na 4 percentá z úrovne 21,6 percenta v rovnakom štvrťroku vlaňajška. Informoval o tom v pondelok štatistický úrad Európskej únie Eurostat.

Objem dovozu zemného plynu na trh Európskej únie sa počas apríla až júna tohto roka medziročne znížil o 17 percent. Priemerný mesačný import zemného plynu z Ruska medziročne oslabil z 5,1 milióna ton na 2,5 milióna ton.

Keďže Rusko sa pre agresiu proti Ukrajine stalo terčom niekoľkých balíkov sankcií, viedlo to k zreteľnému rastu diverzifikácie dodávok energií do EÚ. V druhom kvartáli 2022 bolo Rusko hlavným dodávateľom ropy a ropných produktov do EÚ, ale v druhom štvrťroku tohto roka kleslo na 12. miesto. V rovnakom období sa zvýšil podiel dovozu z Nórska, Kazachstanu, USA a Saudskej Arábie a dôležitým exportérom do EÚ sa stala aj Líbya.

Najnovšie Články