Denná Tlač

Hudba filmového plátna v Slovenskej filharmónii

Hudba filmového plátna v Slovenskej filharmónii

Koncerty filmovej hudby patria v Slovenskej filharmónii každoročne medzi najočakávanejšie. V 75. sezóne zaznejú v interpretácii orchestra Slovenská filharmónia a Slovenského filharmonického zboru (zbormajster Jan Rozehnal) vo štvrtok, piatok a v sobotu, 18., 19. a 20. apríla 2024. Okrem večerných koncertov o 19.00 h sa uskutoční aj štvrtková Verejná generálka, 18. apríla o 10.00. Populárny program zaznie v naštudovaní slovenského dirigenta Rastislava Štúra. Sólistami koncertov budú koncertný majster SF Jarolím Emmanuel Ružička, sopranistka Marianna Prievozníková Geleneky, členka Slovenského filharmonického zboru a mimoriadne talentovaná hráčka na zobcovej flaute Ajna Marosz.

Program koncertov je zostavený z hudobných ukážok slovenských a svetových filmov, ktorých autormi sú najznámejší skladatelia tohto žánru. Program prvej polovice večerov ponúkne prierez originálnej a pútavej filmovej hudby zo slovenských filmov: Šťastie príde v nedeľu, Obchod na korze, Medená veža, Pacho, hybský zbojník, Legenda o lietajúcom Cypriánovi, Perinbaba, Plavčík a Vratko. Návštevníci si vypočujú hudbu Milana Nováka, Vladimíra Martinku, Zdeňka Lišku, Petra Hapku či Svetozára Stračinu. Program bude pokračovať filmovými melódiami svetových skladateľov Hansa Zimmera, Ennia Morriconeho, Johna Williamsa, Nigela Hessa či Jamesa Hornera. Hudobné ukážky v nás budú evokovať snímky z filmových hitov ako Sedem statočných, Vtedy na Západe, Star Wars, Gladiátor, Piráti z Karibiku, Ladies in Lavender alebo Avatar.

Filmová hudba je súčasťou koncertnej ponuky Slovenskej filharmónie od roku 2010, kedy s touto myšlienkou prišiel práve dirigent Rastislav Štúr. Dramaturgiou tohtoročných koncertov už po štrnástykrát privedieme do Koncertnej siene Slovenskej filharmónie publikum všetkých vekových kategórií.

Informačný servis

Najnovšie Články