Halepovej sa nepáči dvojaký meter. Za jej neúmyselný doping dostala vyšší trest ako Swiateková
29. Novembera 2024, 14:00Rumunke Simone Halepovej sa nepáči dvojitý meter Medzinárodnej agentúry pre integritu tenisu (ITIA) pri riešení dopingových prípadov.
Cíti sa dotknutá, lebo ona bola vyradená z tenisu na viac ako 18 mesiacov a Poľka Iga Swiateková dostala za doping mesačný dištanc.
ITIA oznámila, že Swiateková prijala mesačnú suspendáciu po pozitívnom teste na zakázanú látku trimetazidín (TMZ).
Rozdielne posúdenie prípadov dvoch bývalých svetových jednotiek s dovedna siedmimi grandslamovými titulmi nedá Halepovej spávať. Rozdiel je v tom, že zatiaľ čo 33-ročná Halepová sa po odpykaní trestu musí predierať nahor z deviatej stovky rebríčka WTA, 23-ročná Swiateková ani poriadne nevie, že pauzovala a momentálne jej patrí priečka tesne pod vrcholom ženského renkingu.
„Pýtam sa sama seba, prečo je taký veľký rozdiel v zaobchádzaní so mnou a s ňou a v konečnom úsudku?“ spýtala sa verejne Halepová na svojom profile na Instagrame. „Nemôžem nájsť dôvod na ten veľký rozdiel a je to preto, že logická odpoveď neexistuje. Môže to byť len zlá vôľa od ITIA, organizácie, ktorá urobila absolútne všetko, aby ma zničila napriek dôkazom.“
Halepovú dočasne súťažne pozastavili v októbri 2022 po pozitívnom teste na zakázanú látku roxadustat – liek proti anémii, ktorý stimuluje tvorbu červených krviniek v tele. Rumunka neskôr dostala tvrdší zákaz činnosti na štyri roky, ale toto obdobie bolo v marci skrátené na deväť mesiacov po odvolaní na Športovom arbitrážnom súde.
Rumunská tenisová univerzálka vždy tvrdila, že je nevinná a, že nechtiac užila kontaminovaný doplnok stravy.
„Prišla som o dva roky kariéry, prebdela som veľa nocí, keď som nemohla spať. Vtedy moju hlavy napĺňali strach a úzkosť z budúcnosti, samé otázky bez odpovedí. Ako je možné, že v rovnakých prípadoch, ktoré sa dejú približne v rovnakom čase, má ITIA úplne iný prístup v môj neprospech?“
Swiateková mala pozitívny test na liek na srdce, TMZ, v mimosúťažnej vzorke v auguste 2024, keď bola svetová jednotka a okrem toho si vybojovala bronzovú medailu na OH v Paríži. Tam v súboji o bronz zdolala Slovenku Annu Karolínu Schmiedlovú.
ITIA akceptovala, že doping spôsobila kontaminácia regulovaného lieku bez predpisu melatonínu, vyrábaného a predávaného v Poľsku, ktorý Swiateková užívala na zmiernenie pásmovej choroby a vylepšenie spánku.
Hovorca ITIA pre BBC Sport povedal, že medzi prípadom Halepovej a Swiatekovej sú veľmi podstatné rozdiely.
„Žiadne dva prípady nie sú rovnaké, často zahŕňajú rôzne okolnosti a priame porovnania nie sú vždy užitočné. Produkt kontaminovaný v prípade pani Swiatekovej bol regulovaným liekom, nie doplnkom,“ uviedol hovorca.