Denná Tlač

Chrípková sezóna sa už začala. Aká je na Slovensku zaočkovanosť?

Chrípková sezóna sa už začala. Aká je na Slovensku zaočkovanosť?

Zaočkovanosť na Slovensku mierne stúpla počas dvoch pandemických chrípkových sezón, a to v rokoch 2020/2021 na 5,7 percenta populácie a v rokoch 2021/2022 na 6 percent. Počas sezóny 2022/2023 zaočkovanosť proti chrípke klesla na predpandemickú úroveň na 4,8 percenta. V sezóne 2023/2024 vzrástla na 4,9 percenta.

Ako informoval Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, z pohľadu dosiahnutia kolektívnej ochrany je síce úroveň zaočkovanosti v jednotkách percent zanedbateľná, avšak z pohľadu jednotlivca má toto očkovanie veľký význam. Zaočkovaný človek chráni sám seba, chráni svojich najbližších, redukuje sa práceneschopnosť a znižuje sa riziko hospitalizácie v dôsledku chrípky.

ÚVZ SR objasnil, že chrípkové infekcie sú každoročnou výzvou pre verejné zdravie, typy A a B zohrávajú hlavnú rolu počas chrípkovej sezóny. Typ A je známy svojou premenlivosťou a pandemickým potenciálom, zatiaľ čo typ B býva stabilnejší, vyvoláva však menej časté epidémie.

Typy C a D sú menej významné z hľadiska ľudských ochorení, pričom D postihuje hlavne dobytok. Odborníci dôrazne odporúčajú každoročné očkovanie proti chrípke zvlášť pre seniorov, tehotné ženy, malé deti a osoby s chronickými ochoreniami.

„Očkovanie je opodstatnené aj v prípade, keď vakcína plne nezodpovedá sezónnym kmeňom, pretože môže znížiť výskyt komplikácií,“ uviedol ÚVZ SR. Úrad dodal, že úroveň zaočkovanosti na Slovensku sa však pohybuje na úrovni iba niekoľkých percent, čo značí potrebu zvýšenia informovanosti o benefitoch očkovania.

„Je dôležité tiež zdôrazniť, že očkovanie proti chrípke nezabezpečuje ochranu pred COVID-19, a naopak. Každá z vakcín je navrhnutá na konkrétne ochorenie,“ vysvetlil ÚVZ SR. Experti napriek tomu upozorňujú na riziko súbežného priebehu oboch ochorení, čo môže významne zhoršiť zdravotný stav jedinca.

Obe vakcíny môžu byť podané súčasne, pričom je obvykle dodržaný odstup dvoch týždňov pre minimalizáciu komplikácií. Za základné preventívne opatrenia sa považuje očkovanie, ale aj dodržiavanie hygienických návykov, ako je pravidelné umývanie rúk. Tieto postupy chránia nielen pred chrípkou, ale aj pred inými respiračnými ochoreniami, vrátane COVID-19.

ÚVZ SR vysvetlil, že chrípka, vírusové ochorenie s vysokou infekčnosťou, sa rýchlo šíri kvapôčkovou infekciou, najmä v preľudnených a nevetraných priestoroch.

Inkubačný čas sa pohybuje od 1 do 3 dní, pričom príznaky, ako sú vysoká horúčka nad 38 °C, bolesti svalov a kĺbov, suchý kašeľ a extrémna únava, nastupujú náhle a môžu pretrvávať až dva týždne. Jednou z hlavných komplikácií chrípky je možnosť zápalu pľúc, zlyhanie dýchania či zápalu srdca.

„Ochorenie môže mať ťažký priebeh, pre ktorý je nutná hospitalizácia,“ objasnil úrad a dodal, že štúdie poukazujú na zvýšené riziko infarktu myokardu a mozgovej príhody po prekonaní chrípky, zvlášť u osôb nad 40 rokov veku. Podľa ÚVZ SR chrípková sezóna na Slovensku prebieha od októbra do mája, čo prináša nárast prípadov akútnych respiračných ochorení.

Najnovšie Články