Záborská s Vašečkom navrhujú skrátenie lehoty na vykonanie interrupcie z dvanástich na osem týždňov
20. Novembera 2024, 9:39Poslanci Národnej rady (NR) SR Anna Záborská a Richard Vašečka (koalícia hnutia Slovensko, Za ľudí a Kresťanskej únie) navrhujú skrátenie lehoty na vykonanie interrupcie z dvanástich na osem týždňov. Vyplýva to z novely zákona o umelom prerušení tehotenstva, ktorý predložili do parlamentu.
Cieľom predloženého návrhu je skrátiť obdobie, počas ktorého je možné vykonať interrupciu, a to tak, aby „zodpovedalo prvému dokumentovateľnému prejavu zdravého vývoja plodu, ktorým je tlkot srdca“. Predkladatelia v dôvodovej správe argumentujú tým, že každý ľudský život má dôstojnosť a hodnotu, a to bez ohľadu na stupeň jeho vývoja. Záborská a Vašečkom sa tiež v rámci predloženého materiálu odvolávajú na Deklaráciu práv dieťaťa.
„Preambula tohto dôležitého medzinárodne prijatého dokumentu hovorí: „… dieťa vzhľadom na svoju telesnú a duševnú nezrelosť potrebuje osobitné záruky a starostlivosť vrátane primeranej právnej ochrany pred narodením, ako aj po ňom.“ Neschopnosť nenarodeného dieťaťa vyjadriť svoju vôľu žiť sa musí chápať v tomto kontexte „osobitných záruk a starostlivosti“, v ktorom sa poskytuje „primeraná právna ochrana“ ako základné ľudské právo,“ píšu v predloženom materiáli.
Predkladatelia tiež poukazujú, že podľa vedeckých dôkazov už približne od piateho či šiesteho týždňa tehotenstva možno zaznamenať srdcovú aktivitu u plodu. V prospech skrátenia lehoty na podstúpenie interrupcie argumentujú aj morálnou rovinou.
V dôvodovej správe uvádzajú, že spravodlivá spoločnosť chráni práva všetkých, obzvlášť tých najzraniteľnejších, a do tejto kategórie radia i nenarodené deti.
„V neposlednom rade je dôležité si uvedomiť, že potraty znižujú pôrodnosť spôsobom, ktorý môže mať dlhodobé dôsledky pre spoločnosť, napríklad nedostatok pracovných síl, starnutie populácie a hospodársku nestabilitu,“ uviedli ďalej predkladatelia. Poukázali na to, že SR bude v rámci Európskej únie patriť medzi najrýchlejšie starnúce štáty, čo povedie k jednému z najrýchlejších nárastov miery ekonomickej závislosti. Uviedli tiež, že za polstoročie legálnosti potratov na Slovensku bolo vykonaných viac ako 1,3 milióna interrupcií.
„Podpora právnych predpisov v prospech života je spôsobom, ako zachovať budúce generácie a zabezpečiť stabilnú a rastúcu populáciu,“ dodali. O návrhu by mali poslanci rokovať na najbližšej schôdzi, ktorá sa začne 26. novembra.
Agentúra SITA oslovila i politologičku Adrianu Mesochoritisovú z občianskeho združenia Možnosť voľby, ktoré sa venuje právam žien.
„Pokusy skrátiť lehotu na vykonanie interrupcie tu boli už niekoľkokrát. Patria k častým stratégiám na obmedzenie, respektíve až znemožnenie prístupu k bezpečným interrupciám,“ zhodnotila najnovší návrh z dielne Záborskej a Vašečku.
Podotkla, že ide o návrh, ktorý je v rozpore nielen so zdravotníckymi, ale aj ľudskoprávnymi štandardmi ochrany zdravia, a dodala, že nejde o nič iné ako snahu obmedziť právo žien na včasnú a bezpečnú interrupciu.
Zdôraznila, že na Slovensku už v súčasnosti existuje množstvo prekážok v prístupe k interrupcii. Ženy, ktoré sa rozhodnú podstúpiť interrupciu, čelia nielen nedostatku informácií, ale aj odmietnutiu či ubližujúcemu prístupu.
V niektorých regiónoch interrupciu nevykonávajú vôbec. Problémom sú povinné čakacie doby, vysoká cena či nemožnosť podstúpiť tabletkovú formu.
„Kvôli týmto prekážkam mnohé ženy už dnes nestihnú zákonom stanovených 12 týždňov v prípade interrupcií na žiadosť, a sú nútené vycestovať do zahraničia,“ vraví Mesochoritisová.
Odborníčka poukázala aj na to, že na Slovensku sa začiatok tehotenstva počíta od prvého dňa poslednej menštruácie pred otehotnením, čiže prvé týždne žena ešte v skutočnosti tehotná nie je, keďže k uhniezdeniu obvykle dochádza v treťom až štvrtom týždni menštruačného cyklu.
„Pokiaľ majú ženy dlhší alebo nepravidelný cyklus na tehotenstvo môžu prísť ešte neskôr,“ dodala s tým, že tehotné ženy si tiež môžu zameniť menštruáciu s krvácaním, ku ktorému dochádza pri uhniezďovaní vajíčka. Do ôsmeho týždňa tak ženy ani nemusia vedieť, že sú tehotné.
„Takéto skrátenie lehoty by tiež mohlo spôsobiť, že mnohé by nestihli všetky zákonom predpísané úkony, napríklad vyšetrenia, či poučenia a čakacie doby,“ vysvetľuje Mesochoritisová. Ženy tak podľa nej nebudú mať dostatok času na to, aby sa samostatne a zodpovedne rozhodovali o svojom živote a tele. Poukázala na odporúčania Svetovej zdravotníckej organizácie, ktorá štátom jednoznačne odporúča, aby zrušili zákony a predpisy zakazujúce interrupcie v súvislosti s dĺžkou tehotenstva.
Mesochoritisová podotkla, že doterajšie zmapované štúdie ukázali, že obmedzenia lehôt škodia ženám, a obzvlášť sa to dotýka žien s obmedzeným prístupom k zdravotnej starostlivosti, či žien s nižším socioekonomickým statusom.
„Tieto obmedzenia sú tiež spojené s vyššou mierou úmrtnosti žien a negatívnymi zdravotnými dopadmi, ale aj sociálnymi ako je napríklad prehlbovanie chudoby žien,“ vysvetľuje ďalej a dodáva, že obmedzenia k zníženiu počtu interrupcií nevedú. Mesochoritisová podotkla, že ženy bez prístupu k bezpečným interrupciám majú tendenciu siahať po nebezpečných riešeniach, napríklad po rôznych „domácich“ receptoch, prípadne vyhľadávajú na internete interrupčné tabletky.
Zúfalé ženy však môžu užiť nesprávne množstvo, alebo užiť tabletku vo vysokom štádiu tehotenstva alebo im môžu dodať sfalšované lieky a ich zdravie môže byť vážne poškodené. Je presvedčená, že jediným výsledkom tohto návrhu by bolo, že ženy a ďalší ľudia, ktorí môžu otehotnieť, by sa nedostali k bezpečnej interrupcii.
Poznamenala, že od roku 2018, kedy začali návrhy na obmedzenie interrupcií pribúdať, sa ich objavili viac ako tri desiatky. Podobné snahy sú podľa odborníčky veľmi nebezpečné. Opakovanými snahami o obmedzovanie reprodukčných práv sa vyvoláva dojem, že ženy u nás majú bezproblémový prístup k bezpečným interrupciám, čo je úplne v rozpore s realitou.
„V súčasnosti patrí Slovensko ku krajinám s najhoršou interrupčnou starostlivosťou. V európskom rebríčku dostupnosti interrupcie (European Abortion Atlas) sa Slovensko umiestnilo na nelichotivom 43. mieste z 52 krajín Európy,“ dodala Mesochoritisová s tým, že namiesto diskusie o zlepšení interrupčnej starostlivosti kráčame úplne opačným smerom.
Súčasná situácia podľa Mesochoritisovej najviac zasahuje chudobnejšie ženy, keďže tie lepšie situované už dnes za interrupciami cestujú do zahraničia.
„Podľa nášho výskumu 15 percent žien podstupujúcich interrupciu odchádza do Rakúska, a to aj preto, lebo tam je dostupná medikamentózna forma,“ dodala. Akcentovala tiež potrebu prijímať opatrenia, ktoré reálne znižujú počty interrupcií, ako sú silné prorodinné politiky, dostupné jasle a škôlky pre deti, kvalitná vzťahová sexuálna výchova či dostupnosť moderných foriem antikoncepcie.
Poznamenala tiež, že Slovensko v európskom porovnaní nedopadlo dobre ani z hľadiska dostupnosti antikoncepcie. Tá je kľúčová pri predchádzaní neželaných tehotenstiev.
Podľa aktuálneho Atlasu antikoncepčnej politiky sme sa umiestnili na nelichotivom 37. mieste, čo nás radí medzi desať najhorších krajín Európy. Za zlým skóre Slovenska je najmä fakt, že nehradí antikoncepciu z verejného poistenia.
„Je smutné, že neustále prichádzajú návrhy siahajúce na práva žien, namiesto takých, ktoré by podporovali solidaritu a posilňovali dôveru v rozhodnutia žien,“ dodala Mesochoritisová.
„Odkaz ľudí, ktorí stoja za ochranou ľudských práv týmto politikom a političkám je jasný – postarajte sa, aby prístup k moderným formám antikoncepcie nebol luxusom pre bohatých, a aby ľudia mali prístup k vedecky overeným informáciám o reprodukčnom zdraví a plánovanom rodičovstve. Potrebujeme komplexnú sexuálnu výchovu na školách a vo všetkých oblastiach podporovať rodovú rovnosť. Potrebujeme silné sociálne a rodinné politiky, v ktorých nebude vychovávanie dieťaťa znamenať ohrozenie chudobou. A v neposlednom rade musíme začať odstraňovať prekážky, ktorým už dnes ženy čelia v prístupe k interrupciám,“ zdôraznila. Dodala, že dúfa, že tento návrh neprejde, a že väčšina poslancov a poslankýň rozumie, aký desivý dopad by mal na zdravie a životy žien.