Denná Tlač

Väčšina Slovákov na dovolenkách trpí tráviacimi problémami alebo hnačkou

Väčšina Slovákov na dovolenkách trpí tráviacimi problémami alebo hnačkou

Viac ako 80 % opýtaných Slovákov sa na dovolenke stretlo s akútnou cestovateľskou hnačkou alebo inými tráviacimi problémami. Ako ďalej odhalil celoslovenský prieskum na vzorke takmer 1 300 ľudí, toto je najčastejší zdravotný problém, ktorý Slováci riešia na dovolenkách, a to tak u dospelých, ako aj u detí.

Iba polovica opýtaných však vie, že tieto problémy spôsobujú mikróby a baktérie v dovolenkovej destinácii, ktoré sa do tela dostávajú cez kontaminovanú stravu či nápoje. Keďže náš organizmus nie je na ne adaptovaný, reaguje narušením črevnej mikrobioty, čoho dôsledkom je hnačka.

„Akútna hnačka sa nesmie podceniť a mala by sa liečiť. Vo väčšine prípadov neznamená život ohrozujúci stav, ale môže viesť k významným stratám vody a minerálnych solí. Ide o prejav ochorenia tráviaceho systému a vďaka nej sa zbavuje škodlivín z čriev,“ uviedol gastroenterológ Radovan Juríček.

Akútna cestovateľská hnačka začína náhle a trvá obvykle len pár dní, pričom ju sprevádzajú vysoké teploty, kŕče v bruchu, plynatosť a nadúvanie.

Slováci pri výbere liekov proti hnačke preferujú prírodné riešenia. Až polovica opýtaných uprednostňuje lieky s prírodným pôvodom, ako napríklad prírodný čistený íl – diosmektit, ktorý na seba viaže škodlivé látky v čreve a zároveň chráni sliznicu pred škodlivými látkami a infekciou.

Nedostatočná liečba iba diétou je bežnou chybou, rieši to tak polovica opýtaných.

„Úprava stravy a pitného režimu je nevyhnutnou súčasťou liečby akútnej cestovateľskej hnačky. Užívané lieky nám pomôžu hnačku zastaviť a zbaviť sa príčiny hnačky, diéta a správny pitný režim pomôžu črevnej mikrobiote dostať sa späť do formy a odľahčia tráviaci systém pri rekonvalescencii,“ upozornil Radovan Juríček.

Dodal, že straty tekutín a minerálov treba kompenzovať pitím vody, sladených nápojov a zeleninových vývarov v malých množstvách. Strava by nemala zbytočne zaťažovať tráviaci systém.

V prípade, že hnačka trvá dlhšie, je sprevádzaná vysokou horúčkou alebo inými príznakmi, je potrebné vyhľadať odbornú lekársku pomoc.

Najnovšie Články