Denná Tlač

Svetová zdravotnícka organizácia schválila prvú vakcínu proti mpox, môže sa použiť u dospelých

Svetová zdravotnícka organizácia schválila prvú vakcínu proti mpox, môže sa použiť u dospelých

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) povolila použitie vakcíny proti ochoreniu mpox u dospelých, čo môže pomôcť v boji proti epidémii tejto choroby v Afrike.

Schválenie vakcíny, ktorú vyrába Bavarian Nordic A/S, znamená, že ju môžu kúpiť darcovia ako vakcinačná aliancia Gavi a Detský fond Spojených národov (UNICEF). Zásoby sú však obmedzené, keďže je tu zatiaľ len jeden výrobca.

„Toto prvé povolenie vakcíny proti mpox je dôležitým krokom v našom boji proti tejto chorobe, a to tak v súvislosti so súčasnými ohniskami v Afrike, ako aj v budúcnosti,“ povedal generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

WHO tiež uviedla, že vytvára „mechanizmus prístupu a prideľovania“, aby sa pokúsila spravodlivo rozdeliť testy, liečbu a vakcíny proti ochoreniu mpox, známemu aj ako opičie kiahne, do krajín, ktoré ich najviac potrebujú.

Dvojdávková vakcína dostala povolenie na použitie u ľudí vo veku 18 rokov a viac.

WHO uviedla, že neodporúča vakcínu pre mladších, možno ju však použiť v prípade dojčiat, detí a dospievajúcich „v ohniskách nákazy, kde prínos očkovania prevažuje nad možnými rizikami“.

Organizácia tiež odporučila, že na rozšírenie zásob by sa mohla použiť jedna dávka vakcíny, ale zdôraznila, že je potrebné zhromaždiť viac údajov o tom, aká účinná by mohla byť očkovacia látka v jednej dávke.

Vakcína proti mpox od Bavarian Nordic bola predtým schválená mnohými bohatými krajinami v Európe a Severnej Amerike počas globálnej epidémie mpox v roku 2022.

Milióny dávok podaných dospelým ukázali, že vakcína pomohla spomaliť šírenie vírusu, ale existujú len obmedzené dôkazy o tom, ako funguje u detí.

Od prepuknutia ochorenia mpox pred dvoma rokmi bolo podľa WHO vo viac ako 120 krajinách potvrdených vyše 103-tisíc prípadov. Podľa ostatnej bilancie z nedele zomrelo na túto chorobu vo viac ako desiatich afrických krajinách 723 ľudí.

Africkí odborníci odhadli, že na zastavenie súčasných epidémií na kontinente by mohli potrebovať približne 10 miliónov vakcín, zatiaľ čo darcovské krajiny prisľúbili poskytnúť približne 3,6 milióna vakcín.

Najnovšie Články