Od tradičného dezertu k turistickej atrakcii: Ako sa vyrábajú kúpeľné oblátky? (video)
14. Septembera 2024, 19:52Kúpeľné oblátky sú neodmysliteľnou súčasťou kultúry kúpeľných miest na Slovensku i v Čechách. Tento tenký a chrumkavý dezert sa stal obľúbeným spomienkovým predmetom turistov a súčasne symbolom miestneho kulinárskeho dedičstva. Viete, ako sa vlastne vyrábajú?
Kúpeľné oblátky majú dlhú históriu, ktorá siaha do 19. storočia, keď sa začali predávať v kúpeľných mestách ako Karlovy Vary či Luhačovice. Tieto mestá sa preslávili nielen svojimi liečivými prameňmi, ale aj touto sladkou pochúťkou, ktorá sa rýchlo stala populárnou medzi návštevníkmi.
Oblátky z Luhačovíc aj v slovenských kúpeľoch
Pokiaľ ide o výrobu kúpeľných oblátok, každý región si zachoval svoje špecifiká. Napríklad v Luhačoviciach sa dodnes vyrába podľa tradičných receptúr. Takou firmou zachovávajúcou tradície, ktorá sa zaoberá výrobou a predajom kúpeľných oblátok je napríklad KARE Luhačovice. „Firmu založil v roku 1992 môj otec Karel Plášek na kopci nad Luhačovicami v rodinnom dome v garáži,“ hovorí syn zakladateľa Karel Plášek mladší, ktorý sa v tradícii rozhodol spolu so sestrou a mamou pokračovať. „Pôvodne sme mali tri malé stroje a ako sa firma rozrastala, otvorili sme si výrobňu v centre mesta. Nebolo to však jednoduché. Dnes dodávame oblátky i do slovenských kúpeľov, ako sú napríklad piešťanské kúpele a máme v ponuke viac ako 36 druhov kúpeľných oblátok,“ dodáva.
Ako sa vyrábajú kúpeľné oblátky?
Výroba kúpeľných oblátok prebieha v špeciálnych oblátkových peciach, kde sa pripravuje z jednoduchých surovín – múky, sušených žĺtok, vody, sušeného mlieka a tuku. Tak vzniká korpus, ktorý sa po upečení necháva niekoľko dní vlhčiť. „Korpus je po upečení veľmi krehký, preto to musíte zvlhčiť, aby sa nepolámal, ale zase aby ste z toho nemali palacinku. Najväčší nepriateľ oblátok je vzdušná vlhkosť. Keď si v lete, kedy je relatívne veľká vzdušná vlhkosť, rozbalíte večer balíček oblátok, ktoré sú krásne krehké, tak ráno s tými oblátkami môžete mlátiť o stôl, pretože tento produkt vsiakne do seba túto vlhkosť a stvrdne. Existujú rôzne spôsoby, ako urobiť oblátky zase krehké. Buď ich doma zohrejete v mikrovlnke, alebo na panvici, či v špeciálnom stroji. Tak dostanete vzdušnú vlhkosť z oblátok preč,“ vysvetľuje majiteľ výrobne oblátok KARE Luhačovice.
Do oblátok sa potom pridávajú rôzne náplne, napríklad orechové, kakaové alebo ovocné. Každý výrobca má svoje vlastné tajomstvá, ktoré ich produkty odlišujú od ostatných. Aj keď sa technologické vybavenie za posledné roky zmodernizovalo, mnohé z týchto podnikov si zachovávajú dôraz na tradičné remeslo. „Viaceré výrobne oblátok môžu používať rovnakú receptúru, no napriek tomu majú ich produkty odlišnú chuť a kvalitu. Tento výrobný proces je totiž hotovou alchýmiou. Vstupuje doň toľko parametrov a vám sa to pod rukami doslova mení. Vy musíte reagovať každú hodinu,“ vysvetľuje Karel Plášek mladší. Ich výrobňa robí exkurzie každú stredu, ktoré umožňujú nahliadnuť do výroby tejto pochúťky.
Kvalitné suroviny a rozmanitosť chutí
To, čo robí kúpeľné oblátky výnimočnými, je nielen ich receptúra, ale aj dôraz na kvalitné suroviny. Dnešní výrobcovia, vrátane tých v Luhačoviciach, často využívajú prírodné zložky. Oblátky môžu obsahovať sušená jablká, kokos, orechy či kakao, čo im dodáva špecifickú chuť. Výber surovín je jedným z hlavných faktorov, prečo sú kúpeľné oblátky obľúbené medzi návštevníkmi.
Postupom času sa tradičné príchute, ako sú orechové či kakaové, rozšírili o nové varianty. Dnes už nájdete oblátky s príchuťami ako citrón, čokoláda, kokos alebo cereálie. Dostupné sú však i slané varianty, ako je napríklad cesnaková. Niektorí výrobcovia ponúkajú aj bezlepkové verzie, čím sa prispôsobujú potrebám zákazníkov.
Spojenie tradície s turistickým zážitkom
Kúpeľné oblátky sa stali súčasťou kultúrnej a turistickej atmosféry mnohých miest. Návštevníci kúpeľov si ich často kupujú ako suvenír, ktorý im pripomína chvíle strávené v kúpeľoch. Tradičné oblátky sú tak nielen pochutinou, ale aj súčasťou miestnej identity.