Samospráva predstavila víťazný návrh na obnovu vzácnej historickej synagógy
21. Novembera 2024, 13:14Bratislavský samosprávny kraj (BSK) vyhlásil výsledky architektonickej súťaže na obnovu historickej synagógy vo Svätom Jure v okrese Pezinok. Do súťaže bolo predložených 18 návrhov od známych aj začínajúcich architektonických ateliérov. Porota ocenila vysokú kvalitu a kreativitu predložených riešení.
Synagóga vo Svätom Jure je historickou pamiatkou, ktorá roky chátrala. V roku 2021 ju získal BSK do vlastníctva, následne stavbu sanovali a stabilizovali, nakoľko hrozilo zrútenie celej strechy. „Vyhlásením výsledkov architektonickej súťaže sa posúvame ďalej, bližšie k realizácii,“ vyhlásil predseda BSK Juraj Droba.
Architektonická súťaž, ktorú vyhlásili v septembri, mala za cieľ vytvoriť návrh, ktorý reflektuje historický význam stavby, a zároveň využije jej priestor a okolitý pozemok na vytvorenie kultúrneho a informačného centra pre verejnosť.
Víťazom architektonickej súťaže sa stala skupina autorov z ateliéru FVA pod vedením Martina Vanka. Porota ocenila kvalitu verejného priestoru, ktorý prepája ulice Pezinská a Mikovíniho. „Navrhovaný pavilón na hranici susednej parcely necháva vyznieť rekonštruovaný objekt synagógy a vytvára variabilný priestor pre potreby miestnej komunity,“ priblížila porota pod vedením architektky Evy Eichlerovej.
Víťazný návrh najviac vyhovuje požiadavkám vyhlasovateľa s ohľadom na zadanie, podmienky budúceho financovania a ďalšej prevádzky areálu vo vzťahu k zvoleným funkciám. Plne podporuje historický význam synagógy. Z prevádzkového hľadiska je dostatočne variabilný a z pamiatkového hľadiska reverzibilný.
Druhé miesto obsadila skupina autorov pod vedením architekta Lukáša Ildžu. Porota ocenila odvážne monumentálne riešenie a vysokú kvalitu architektonického návrhu, ako aj jeho veľkorysosť. V riešení však podľa nej nevzniká komunitné prostredie a návrh predpokladá zvýšenú mieru nákladov.
Na treťom mieste sa umiestnila spoločnosť TVAR architekti pod vedením Tomáša Pohaniča. Porota oceňuje, že návrh rešpektuje pôvodnú urbanistickú štruktúru pamiatkovej zóny. Nedostatkom návrhu vo vzťahu k interiéru je podľa nej nerešpektovanie rituálnej východnej steny navrhovaným osadením centrálneho schodiska.
Odmenu získali Machala architekti. Porota na ich návrhu ocenila invenciu návrhu pri riešení prístavby, a to vhodným rozčlenením vnútorného nádvoria. Návrh podľa nej vykazuje zaujímavé riešenie výškových úrovní.
Synagóga vo Svätom Jure sa nachádza v severovýchodnej časti mesta na území Mestskej pamiatkovej rezervácie Svätý Jur. Založená bola v roku 1790 v bývalej zemianskej kúrii Edlhof zo 17. storočia. V roku 1880 prešla reštaurovaním a slúžila náboženským účelom až do roku 1942.
Počas napoleonského obliehania Bratislavy v roku 1809 sa do synagógy uchýlil rabín Chatam Sofer. V meste našiel útočisko a pokračoval vo svojej rabínskej činnosti. Synagóga, ktorá patrí medzi najstaršie na Slovensku, slúžila ako jeho dočasné pôsobisko.
Hlavnými východiskami víťazného návrhu je odstránenie nežiaducich historických nánosov, sprístupnenie synagógy verejnosti a vytvorenie priestoru pre kultúrne a komunitné aktivity, s prihliadnutím na aktivity kultúrneho turizmu.
„Vedľa synagógy bude vybudovaný pavilón kultúrno-informačného centra, ktorý poskytne priestor pre čitáreň, výstavy, koncerty, vernisáže a dočasné expozície menšieho charakteru na prízemí,“ priblížila samospráva. Na poschodí bude stála expozícia venovaná Chatamovi Soferovi.
Odhadované náklady na obnovu synagógy sú vo výške približne 1,1 milióna eur bez DPH. Táto suma zahŕňa obnovu obostavaného priestoru pamiatky, výstavbu prístavby, úpravu nádvoria a rekonštrukciu oplotenia.
Súčasťou projektu sú aj činnosti spojené s dopracovaním architektonickej štúdie, vypracovaním projektovej dokumentácie pre územné rozhodnutie, stavebné povolenie, realizáciu a kolaudáciu, ako aj autorský dozor a inžinierske činnosti. Celý proces zahŕňa postupné kroky od úprav architektonických plánov až po kolaudáciu.