Prehriatie organizmu: Ako rozpoznať jeho príznaky a zachrániť si život?
16. Augusta 2024, 8:30Denné teploty atakujúce 40 stupňov Celzia zvyšujú riziko vzniku úpalu aj úžehu. Hoci oba zdravotné problémy spôsobuje prehriatie organizmu, ide o odlišné problémy. Viete, ako rozoznať príznaky, ktoré môžu byť život ohrozujúce?
Vystavenie organizmu vysokým teplotám, nadmernému slnečnému žiareniu a nedostatku tekutín je kombináciou, ktorá môže spôsobiť prehriatie organizmu a narušenie termoregulačných mechanizmov tela. Ide o vážny stav, ktorý môže skončiť aj hospitalizáciou.
V horúcich dňoch, aké práve zažívame, je dôležité minimalizovať fyzickú námahu a pokiaľ je to možné, treba sa vyhýbať pobytu na slnku. Ak to možné nie je, je nevyhnutné chrániť telo vzdušným a voľným bavlneným oblečením. Pred UV žiarením treba vhodnými krémami a ochrannými prostriedkami (pokrývka hlavy, slnečné okuliare) chrániť aj mozog, oči a pokožku.
Dostatočný pitný režim, pozostávajúci najmä z čistej vody, je nevyhnutný. Voda pomáha organizmu udržiavať v chode termoregulačné systémy. Nedostatočne hydratovaný organizmus nemôže vylučovať pot, čo zvyšuje riziko prehriatia.
Aj pri dostatočnom pitnom režime sú vyššiemu riziku prehriatia vystavené malé deti, seniori a chronicky chorí pacienti. „Pokiaľ je to možné, z domu by mali vychádzať skôr ráno a podvečer, nie v časoch, keď teploty kumulujú. Ak potrebujú nákup alebo jedlo, môžu si ich objednať domov s donáškou. Dnes sa takto dajú domov objednať dokonca aj lieky, takže mamičky s malými deťmi alebo chronicky chorí pacienti nemusia byť zbytočne vystavení riziku prehriatia organizmu a zhoršenia ochorenia kvôli ceste do lekárne,“ povedala Kristína Chabadová, predsedníčka OZ Medicamentum, ktoré dováža lieky na predpis z lekárne zadarmo až priamo k dverám.
Ľudský organizmus má mechanizmy, ktorými dokáže zabezpečiť stálu teplotu tela v rozmedzí od 36,2 do 37 stupňov Celzia bez ohľadu na teplotu okolia a aj napriek tomu, že sám produkuje teplo ako dôsledok metabolických procesov.
Jedným z termoregulačných mechanizmov je potenie – ochladzovanie povrchu organizmu odparovaním vody cez pokožku, čo bráni prehriatiu. Keď sú však extrémne vysoké teploty a organizmus sa nedokáže potiť v dôsledku nedostatku tekutín, dochádza k jeho prehriatiu. Tento stav sa nazýva úpal a môže k nemu dôjsť nielen vonku na slnku, ale aj v uzavretom nevetranom priestore (miestnosť, dopravný prostriedok a pod.).
Pri úpale sa teplo, ktoré organizmus produkuje, drží vnútri tela. Príznaky úpalu človek cíti takmer okamžite – ide o malátnosť, nevoľnosť, pocit slabosti alebo únavy. Príznakmi sú aj nepotenie sa, zrýchlený tep, zmenený krvný tlak, bolesti hlavy, svalové kŕče, mdloby, horúčka, v krajnom prípade bezvedomie
Obdobnými príznakmi sa prejavuje aj úžeh, ale príznaky nastúpia až s odstupom niekoľkých hodín potom, ako bol organizmus vystavený nadmernému slnečnému žiareniu. Prehriaty je celý organizmus, ale najmä mozog. To je hlavný rozdiel medzi úžehom a úpalom.
Úžeh sa okrem bolesti hlavy, horúčky, nevoľnosti, zvracania a suchej až spálenej pokožky prejavuje aj stuhnutím krku v oblasti šije a pliec, podobne ako pri zápale mozgových blán.
Človeka s úpalom alebo úžehom treba dať do stabilizovanej polohy v chladnejšej miestnosti. Neodporúča sa miestnosť vychladená klimatizáciou na príliš nízku teplotu kvôli riziku ďalšieho teplotného šoku pre organizmus.
Vhodné je pomalé ochladzovanie organizmu sprchou alebo zabalením do vlhkej plachty. Účinné je aj prikladanie vlhkých studených obkladov na čelo, zápästia, slabiny a podpazušie.
Prehriaty človek potrebuje doplniť tekutiny, ale aj toto sa musí diať pomaly a postupne, po dúškoch. Príjem veľkého objemu tekutiny v krátkom čase môže vyvolať žalúdočnú nevoľnosť.
V stave prehriatia sú okrem vody vhodné aj iontové nápoje, nápoje s elektrolitmi a pochutiny obsahujúce soľ, aby sa voda v organizme lepšie udržala.
V prípade vážneho stavu, keby pretrváva horúčka, zmätenosť a zrýchlené dýchanie, je nutné privolať lekársku pomoc.
Platí, že kým úpal je prehriatie celého organizmu v dôsledku vysokých teplôt a prejaví sa bezprostredne, pri úžehu ide o prehriatie mozgu a príznaky sa môžu objaviť až po niekoľkých hodinách.