Denná Tlač

Prečo sú moderní architekti zamilovaní do skla?

Prečo sú moderní architekti zamilovaní do skla?

Sklo je jedným z najvýznamnejších materiálov v architektúre. Jeho elegancia a vysoká kvalita spolu s technologickou vyspelosťou z neho robia nenahraditeľný základ pre moderné a udržateľné budovy. Aký je najvýznamnejší prínos skla v posledných desaťročiach?

Výroba skla začína zmesou surovín ako je kremík, uhličitan sodný, vápno a oxidy alkalických kovov. Tieto suroviny sa miešajú a roztavia pri extrémnych teplotách nad 1 600°C. Moderná technológia výroby, známa ako „plavenie“, umožňuje presné a efektívne formovanie skla. Po roztavení a rafinácii sa sklovina ochladí a tvaruje sa na povrchu cínového kúpeľa. Po tomto procese sa sklo reže a ďalej upravuje podľa požiadaviek.

Jedinečnosť skla spočíva v jeho priehľadnosti, ktorá umožňuje architektom vytvárať rozmanité a esteticky pútavé priestory, kde svetlo hrá ústrednú úlohu. Sklo sa osvedčilo ako významný materiál v stavebníctve aj vďaka svojej schopnosti izolovať interiér budovy od vonkajšieho prostredia. Dokáže blokovať prenos tepla, svetla, zvuku a dokonca elektriny. A napriek zdanlivej krehkosti je aj pevné a odolné. Sklo je materiál, ktorý sa dá úplne recyklovať, čo z neho robí ekologicky šetrnú voľbu. Jeho schopnosť znovu sa narodiť zo svojich vlastných zvyškov pomáha znižovať environmentálny odtlačok a podporuje udržateľné prístupy v stavebníctve. Jeho odolnosť voči ohňu a chemikáliám robí sklo ideálnym materiálom pre stavby, kde je bezpečnosť kľúčová.

Sklo je základným prvkom modernej architektúry s bohatou históriou. Tá začína už u starovekých Egypťanov, ktorí ho používali na dekoráciu a ochranu. Stredovek zaznamenal výrazný nárast použitia skla v architektúre, najmä v gotickom štýle, kde vitráže vytvárali jedinečnú atmosféru katedrál a kostolov. Koncom 19. a začiatkom 20. storočia sa sklo stalo cenovo dostupnejším a jeho použitie sa v budovách vo veľkom rozšírilo. Toto obdobie označovalo začiatok modernej éry skla v stavebníctve, kde architekti začali experimentovať s rôznymi formami a veľkosťami skla, vytvárať komplexné okenné konštrukcie.

V 20. storočí zažila technológia skla obrovský pokrok, zlepšila sa jeho pevnosť, bezpečnosť a energetickú efektívnosť. Vynájdenie tvrdeného a vrstveného skla umožnilo výrobu veľkých tabúľ skla pre okná, steny a dokonca aj podlahy. Vznikali výškové budovy s panoramatickými výhľadmi a prirodzeným denným svetlom. V 21. storočí inteligentné sklo zlepšuje energetickú účinnosť budov reguláciou svetla a tepla. Nové povrchové úpravy, ako napríklad sklo s nízkou emisivitou (na sklo je nanesený jemný, takmer neviditeľný povlak) prispievajú k zníženiu tepelných strát a zlepšujú ekologické aspekty budov.

Nie je pochýb o tom, že sklo dodáva budovám určitú eleganciu. Fascinujúcich príkladov architektúry zo skla je vo svete mnoho, spomeňme si niektoré:

Sídlo Aldar v Abú Zabí predstavuje úplne kruhovú štruktúru s dvoma výraznými vypuklými sklenenými fasádami, evokujúcimi obraz mušle. Tieto fasády sú spojené pásom vlnitého skla a navrhnuté tak, aby odrážali dynamiku rozrastajúceho sa mesta. Inšpiráciu pre tento dizajn čerpá z námornej histórie Abú Zabí.

Amazon’s Spheres v Seattli sú tri sklenené bubliny, ktoré sú domovom približne 40 000 rastlín. Denné svetlo preniká dovnútra a poskytuje ideálne podmienky pre rast rastlín.

Neprehliadnuteľná je aj budova Gherkin v Londýne vyniká medzi historickou a konzervatívnou architektúrou Londýna.  Sklenená konštrukcia budovy je energeticky účinná, pomáha privádzať do budovy prirodzené svetlo a v zime zohrieva jej obyvateľov pomocou pasívneho solárneho ohrevu.

Spomenúť musíme aj Tancujúci dom na brehu pražskej Vltavy. Budova je inšpirovaná slávnym tanečným párom – Fredom Astairom a Ginger Rogersovou, jedna z dvoch veží je vyrobená zo skla, ktoré sa nakláňa do druhej časti, akoby títo dvaja tancovali valčík. Na obklopenie oceľovej, sklenenej a betónovej konštrukcie sú použité aj dve vrstvy sklenených závesných stien.

Integrácia inteligentného skla do budov umožní presné ovládanie svetla a súkromia, zatiaľ čo transparentné konštrukcie budú pokračovať v poskytovaní úchvatných výhľadov. Energeticky účinné sklo a špeciálne sklo na mieru budú ďalšími trendami, ktoré zvyšujú jeho využitie a udržateľnosť nielen vo výškových budovách.

Najnovšie Články