Denná Tlač

Počet ľudí s celiakiou sa na Slovensku každým rokom zvyšuje, ženy majú oproti mužom takmer trojnásobnú prevahu

Počet ľudí s celiakiou sa na Slovensku každým rokom zvyšuje, ženy majú oproti mužom takmer trojnásobnú prevahu

Počet ľudí s celiakiou sa každým rokom mierne zvyšuje. U poistencov zdravotnej poisťovne Dôvera išlo za posledných päť rokov o nárast o dvetisíc osôb. Na každých 100-tisíc poistencov pribudlo pri aktuálnom počte 1,6 milióna poistencov 65 klientov s touto diagnózou.

Náklady na dietetické potraviny, ktoré Dôvera vlani uhradila zo zdravotného poistenia, sa pritom za toto obdobie zdvojnásobili. Vzrástli zo zhruba 612-tisíc eur na viac ako 1,2 milióna eur.

Dôvodom je aj zavedenie tzv. limitu spoluúčasti, vďaka ktorému sú niektoré skupiny poistencov od roku 2021 oslobodené od doplatkov v lekárni. V tlačovej správe to uviedol hovorca zdravotnej poisťovne Dôvera Matej Štepiansky.

„Pacient, ktorému diagnostikovali biopticky celiakiu, má nárok na úhradu bezlepkových dietetických potravín uvedených v zozname kategorizovaných dietetických potravín. Zoznam zároveň určuje, kto, komu a koľko týchto potravín môže predpísať. Stupeň ochorenia pri úhrade liečby nehrá rolu,“ vysvetľuje revízny lekár zdravotnej poisťovne Dôvera Andrej Čižmár.

Celiakia sa vo svete častejšie vyskytuje u žien ako u mužov. Medzi poistencami Dôvery s celiakiou majú napríklad ženy takmer trojnásobnú prevahu oproti mužom. Najväčšiu skupinu žien s problémami s lepkom tvoria vekové kategórie od 30 do 50 rokov. Liečbu môže týmto pacientom indikovať a predpisovať gastroenterológ, imunológ – alergológ, internista, u detí aj pediater.

Náklady na lieky sú po hospitalizáciách druhou najvyššou nákladovou položkou Dôvery. Len v minulom roku za ne poisťovňa zaplatila viac ako 300 miliónov eur.

Úhrada dietetických potravín predstavovala takmer 10 miliónov eur. Medzi dietetikami bola najdrahšia tzv. enterálna výživa, teda náhradná výživa pre pacientov, ktorí sú pre chorobu ohrození podvýživou.

Najnovšie Články