Denná Tlač

Otvára sa už 9. ročník medzinárodnej umeleckej súťaže Máš umelecké črevo? pre študenstvo stredných škôl

Otvára sa už 9. ročník medzinárodnej umeleckej súťaže Máš umelecké črevo? pre študenstvo stredných škôl

Začiatok školského roka sa už tradične spája s ohlásením nového ročníka medzinárodnej súťaže Máš umelecké črevo?. Podujatie je určené študentom stredných škôl, gymnázií a vyšších ročníkov ZUŠ, kde môžu vyskladať tímy aj naprieč rôznymi školami. Témou nového ročníka 2024/2025 je všadeprítomný fenomén zdieľania – Share. Prihlášku je možné podať online do 30. novembra 2024. Víťažné tímy budú mať príležitosť vystaviť svoj projekt v priestoroch Slovenskej národnej galérie.

Zdieľanie je neoddeliteľnou súčasťou histórie aj nášho každodenného života. „Bežne zdieľame so svojou komunitou fotky, bicykle, byty a mnoho ďalšieho. Niekedy je zdieľanie veľmi privátne a niekedy sa stane virálnym,“ uvádza spoluorganizátorka súťaže Vendy Kováčová. Téma tak nastoľuje otázky o hraniciach zdieľania, ale aj o tom, čo je morálne a čo je legálne.

Téma Share odráža medzinárodný charakter súťaže, avšak ani pojem zdieľanie nie je súčasťou spisovného slovenského jazyka. „Je to pojem, ktorý je medzi ľuďmi nesmierne frekventovaný, a práve to je cesta, akou sa časom utvára aj spisovná vrstva jazyka,“ objasňuje jazyková redaktorka Soňa Gregorová. Napriek tomu koncept zdieľania preniká do našich životov aj umenia.

„Sharovanie v oblasti umenia predstavuje zdieľanie príbehov, myšlienok a hodnôt. Súčasní umelci a umelkyne však neraz zdieľajú s návštevníkmi omnoho viac, vťahujú ich do svojich diel aj do samotného procesu tvorby,“ hovorí spoluorganizátorka zo SNG Dominika Kubičková.

Máš umelecké črevo? nie je klasickou umeleckou súťažou, ale vzdelávacou platformou, ktorá poskytuje študentom a pedagógom príležitosť hlbšie preniknúť do prostredia galérie a oboznámiť sa so súčasnou umeleckou tvorbou. Predsedníčka poroty, súčasná vizuálna umelkyňa Katarína Poliačiková, sa počas workshopov s účastníkmi a účastníčkami vzájomne podelia o svoju tvorbu. Ďalšie sprievodné podujatia prekračujú rámec umenia a otvárajú priestor tém z oblasti práva či duševného zdravia v spolupráci so združením IPčko – poradňa pre mladých v oblasti duševného zdravia.

Na rozdiel od ostatných stredoškolských súťaží s výtvarným zameraním, budú mať zapojené skupiny možnosť obhájiť svoje projekty pred odbornou porotou a rovesníkmi. Postupujúce tímy získajú jedinečnú príležitosť svoje práce predstaviť širokej verejnosti na výstave v priestoroch Slovenskej národnej galérie, ktorá bude dostupná v máji a júni 2025. Víťazný tím bude následne účastníkom medzinárodného stretnutia, ktoré sa koná každý rok v jednej z participujúcich inštitúcií.

„Všetci účastníci získajú cenné skúsenosti s projektom dlhodobejšieho charakteru, pri ktorom sú kreativita, schopnosť spolupráce a odvaha prezentovať svoju prácu kľúčové,“ hovorí Dominika Kubičková. Právnik Radovan Pala ako zástupca kooperujúcej advokátskej kancelárie Taylor Wessing dopĺňa: „Ak si človek osvojí kreatívne myslenie, vie sa popasovať s rôznymi životnými problémami. Hľadá možné cesty a to je cenená vlastnosť v každom, nielen umeleckom odvetví.“

„Ak aktuálna téma ročníka zaujala pedagógov či pedagogičky a chceli by ju zapracovať do svojich časovo-tematických a výchovno-vzdelávacích plánov, rady im s tým pomôžeme. Stačí nás kontaktovať na adrese umeleckecrevo.sng@gmail.com,“ dodáva Vendy Kováčová.

Súťaž od roku 2016 organizuje Slovenská národná galéria v spolupráci s Východoslovenskou galériou v Košiciach, so Stredoslovenskou galériou v Banskej Bystrici a s Galériou mesta Bratislavy, čím pokrýva celoslovenskú podporu pre zapojené kolektívy. Medzinárodná spolupráca zahŕňa inštitúcie zo susedného Maďarska a Česka.

Študentské tímy vo veku 14 – 19 rokov môžu podať prihlášku do 30. novembra 2024 na webe umeleckecrevo.sng.sk, kde nájdu všetky potrebné informácie.

Informačný servis

Najnovšie Články