Denná Tlač

Najstaršiu pyramídu na svete nepostavili ľudia, tvrdia archeológovia

Najstaršiu pyramídu na svete nepostavili ľudia, tvrdia archeológovia

Archeológovia stoja pred záhadou, ktorá mení náš pohľad na históriu. V Indonézii, na vrchu Gunung Padang, sa nachádza pyramída, ktorú odborníci uvádzajú až do obdobia pred 25 000 rokmi. Čo však archeológov skutočne zaráža, nie je len jej vek, ale aj otázka: kto ju postavil? Niektorí odborníci tvrdia, že na najstaršej pyramíde sveta nemuseli pracovať iba ľudia. Tieto hypotézy totiž vychádzajú z toho, že v tej dobe sme nemali k dispozícii také vyspelé technológie na postavenie takejto stavby.

V horách západnej Jávy sa nachádza monumentálna stavba, ktorá vzbudila záujem vedeckej komunity. Archeológovia tvrdia, že Gunung Padang môže byť najstaršou pyramídou na svete, datovanou až do obdobia pred 25 000 rokmi, čo je oveľa staršie ako pyramídy v Egypte. Táto záhada núti odborníkov prehodnotiť históriu ľudstva a jeho schopnosti v minulosti.

Gunung Padang je staroveká megalitická lokalita nachádzajúca sa v Indonézii, ktorá bola dlhé roky považovaná za prírodný útvar. Avšak objavy archeológov ukazujú, že toto miesto skrýva pyramídu, ktorá môže byť oveľa staršia, ako sme si mysleli. Pomocou moderných metód uhlíkového datovania, ako je rádioizotopové meranie, vedci zistili, že stavba má viac ako 25 000 rokov.

Jednou z najväčších záhad je otázka, kto mohol takúto monumentálnu štruktúru postaviť v čase, keď podľa súčasných historických poznatkov ľudskej civilizácie ešte neexistovali schopnosti ľudí na takej úrovni. Medzi historikmi totiž prevláda názor, že celá ľudská civilizácia sa začala po poslednej veľkej dobe ľadovej, ktorá pokryla Zem už 11 500 rokov pred naším letopočtom. Niektorí vedci tvrdia, že pyramídu postavili dávno zabudnuté civilizácie, ktoré mali pokročilé technológie, o ktorých dnes nemáme žiadne dôkazy. Ak teda táto pyramíde podobná stavba pochádza z obdobia staršieho ako 11 500 rokov pred naším letopočtom, potom by mohla dokázať, že Platónov opis potopenej civilizácie v dielach Timaeus a Kritias nebol len starogréckou legendou.

Výskum vedený geológom Dannym Hilmanom Natawidjajom odhalil, že pod povrchovými vrstvami Gunung Padang sa nachádzajú hlbšie štruktúry, ktoré môžu byť staré až 26 000 rokov. To znamená, že pyramída bola budovaná v etapách a je oveľa staršia, ako sa predpokladalo. Natawidja použil metódy, ako je georadar a vrtné vzorkovanie, aby preskúmal vnútornú štruktúru tejto stavby.

Hoci výskum pokračuje a nie všetci vedci súhlasia s datovaním, Gunung Padang vzbudzuje mnoho otázok. Mohli naši predkovia disponovať technológiami, ktoré sme doteraz neobjavili? Alebo by pyramída mohla byť dielom mimozemských návštevníkov, ako tvrdia niektoré teórie? Hoci táto myšlienka je kontroverzná, nepochybne láka množstvo záujemcov o staroveké záhady.

Gunung Padang môže zmeniť naše chápanie histórie a vzniku civilizácií. Ak sa preukáže, že táto stavba skutočne vznikla pred viac ako 25 000 rokmi, bude to dôkazom, že ľudstvo je staršie a vyspelejšie, než sme si mysleli. Táto skutočnosť opäť potvrdila, že v dejinách existujú ešte mnohé neodhalené tajomstvá, ktoré čakajú na svoje objavenie.

Najnovšie Články