Denná Tlač

Dostavba Detskej fakultnej nemocnice v Košiciach sa zrealizuje najmä vďaka nášmu tlaku, tvrdia demokrati (video)

Dostavba Detskej fakultnej nemocnice v Košiciach sa zrealizuje najmä vďaka nášmu tlaku, tvrdia demokrati (video)

Poslanci KDH tvrdia, že svojím tlakom donútili vládu odsúhlasiť dostavbu Detskej fakultnej nemocnice v Košiciach. Vláda v stredu schválila roky pripravovanú dostavbu Detskej fakultnej nemocnice v Košiciach za takmer 36 miliónov eur.

K rozhodnutiu podľa Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) došlo po opakovanom tlaku ich poslancov a širokej verejnosti. Strana rozhodnutie vlády víta, avšak upozorňuje na dlhodobé ignorovanie havarijného stavu nemocnice.

KDH niekoľko mesiacov upozorňovalo na neriešené problémy najmä na Oddelení neonatologickej intenzívnej medicíny, kde netesnili okná a okolo inkubátorov lietali holuby, čím sa sťažovali podmienky na intenzívnu starostlivosť o predčasne narodené deti.

Opoziční poslanci pripomínajú, že ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková neprišla na miesto ani po rozsiahlom požiari, ktorý vypukol v nemocnici v marci a spôsobil nebezpečenstvo pre pacientov. Poslanci za KDH František Majerský a Peter Stachura sa 11. apríla stretli s vedením nemocnice a konštatovali naliehavú potrebu rekonštrukcie.

„Už vtedy nám bol predstavený projekt za 35 miliónov eur, ktorý však nezískal podporu ministerstva. Napriek evidentnej potrebe ministerka Dolinková tento projekt neplánovala podporiť,“ uviedol poslanec František Majerský. Situácia nakoniec vyústila do verejnej zbierky, v ktorej občania vyzbierali takmer 330 tisíc eur na rekonštrukciu nemocnice. Na tento precedens KDH poukázalo a vyzvalo ministerku na rýchlu akciu.

„Ministerstvo zdravotníctva na kritiku KDH reagovalo absurdným vyhlásením, že neeviduje požiadavku na modernizáciu priestorov oddelenia neonatologickej intenzívnej medicíny,“ dodal Majerský.

Poslanec Peter Stachura prízvukoval dôležitosť dnešného rozhodnutia vlády: „Dnešný krok je zadosťučinením pre všetkých zdravotníkov v Detskej fakultnej nemocnici v Košiciach, ako aj rodičov a najmenších pacientov z Košického kraja.“

František Majerský poznamenal, že je smutným obrazom spoločnosti, keď záujem kompetentných o zdravie najmenších prichádza až po verejnom a politickom tlaku občanov, ktorí sa museli skladať na zlepšenie situácie.

Najnovšie Články