Denná Tlač

Čo chápeme pod falšovaním a manipulovaním volieb? Politológ reaguje na tvrdenia politikov

Čo chápeme pod falšovaním a manipulovaním volieb? Politológ reaguje na tvrdenia politikov

Je potrebné rozlišovať, čo chápeme pod falšovaním a manipulovaním volieb, reaguje politológ Alexander Onufrák z Katedry politológie Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach na tvrdenia politických subjektov o možnej manipulácii či falšovaní výsledkov blížiacich sa predčasných parlamentných volieb na Slovensku.

Ak pod ním rozumieme vyslovený zásah do priebehu volieb, napríklad zo zahraničia, Onufrák je toho názoru, že tvrdenia politických strán sú skôr strašením a agitáciou, aby zmobilizovali čo najviac voličov, a to bez ohľadu na to, z ktorej svetovej strany by mal takýto zásah prísť.

„Okrem toho, je paradoxné, že o „falšovaní“ a „manipulácií“ volieb sa vyjadrujú často politici práve tých politických strán, ktoré v minulosti nejakým spôsobom už voľby „ovplyvňovali“,“ uviedol politológ pre agentúru SITA. V tomto kontexte pripomenul napríklad zvážanie voličstva do volebných miestností, finančné motivovanie elektorátu či vynášanie hlasovacích lístkov, čiže takzvaný „kolotoč“.

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Najnovšie Články