Ceny na slovenských čerpacích staniciach pred Vianocami by mali klesnúť, tvrdí analytik
8. Decembera 2024, 9:39Slovenskí motoristi pred Vianocami natankujú stále jeden z najlacnejších benzínov a nafty za ostatné obdobie. Ako uviedol pre agentúru SITA analytik 365.bank Tomáš Boháček, ceny na slovenských čerpacích staniciach by mali klesať, prinajhoršom stagnovať.
„Ani krátkodobý výhľad pre ceny ropy nevyznieva priaznivo a očakávame buď obchodovanie v okolí súčasných úrovní do konca roka, alebo mierny pokles – najmä pri rope Brent. To je priaznivá správa pre motoristov pred Vianocami, keďže ceny na našich čerpacích staniciach by mali klesať, nanajvýš stagnovať,“ uviedol Boháček.
V porovnaní s okolitými krajinami však tankujeme benzín aktuálne najdrahšie v strednej Európe. Naftu tankujeme s výnimkou Česka a Poľska naopak najlacnejšie, tam sú ceny aj naďalej nižšie o 8, resp. 2 centy na liter.
Ceny benzínu sa u nás pohybujú v priemere o 13 centov nižšie ako v celej EÚ a o 17 centov nižšie ako vo všetkých krajinách eurozóny. Nafta je doma lacnejšia o 9 centov ako v EÚ, resp. o 11 centov v porovnaní s krajinami euro-menového bloku.
Priemerné ceny benzínu na domácich čerpacích staniciach v 48. týždni tohto roka v porovnaní s predchádzajúcim týždňom zdraželi približne o 1,5 centa na liter. Benzín natural 95 oktánov sa v priemere predával za 1,521 eura za liter a cena 98-oktánového benzínu bola 1,723 eura za liter. Liter motorovej nafty sme v rovnakom období natankovali o takmer 2 centy za liter drahšie, a to v priemere za 1,479 eura za liter.
Ceny ropy BRENT sa v závere tohto týždňa pohybovali na 72 a WTI pri úrovni 68 amerických dolárov za barel. Referenčné ceny BRENT medzitýždenne klesli v priemere o približne 1 % a ceny WTI klesli o menej ako 0,5 %.
Obchodovanie na trhu s ropou bolo v poslednom týždni podľa Boháčka nevýrazné a hlavnou udalosťou bolo zasadnutie Organizácie krajín vyvážajúcich ropu a jej spojencov (OPEC+). Kartel odsunul začiatok rastu produkcie ropy o tri mesiace do apríla a predĺžili úplné ukončenie škrtov o rok do konca roka 2026.
Skupina zodpovedná za približne polovicu svetovej produkcie ropy, plánovala začať so znižovaním od októbra 2024, ale spomalenie globálneho dopytu, najmä v Číne, a rastúca produkcia v nečlenských krajinách, ju prinútili tento plán už niekoľko krát odložiť.
„Čistým výsledkom posledného predĺženia zníženia dodávok, bude pokles nadprodukcie o približne 900 tis. Barelov za deň. Na vykrytie očakávaného slabšie globálneho dopytu to však stačiť podľa nás nebude. Zhoršený ekonomický výhľad a podpora alternatívnych zdrojov palív, bude tlačiť na pokles cien ropy v dlhodobom horizonte,“ konštatoval Boháček.