Denná Tlač

Briti navrhli unikátnu budovu školy, kde každá trieda má svoje vlastné ihrisko

Briti navrhli unikátnu budovu školy, kde každá trieda má svoje vlastné ihrisko

Štúdio britského dizajnéra Thomasa Heatherwicka odhalilo odvážne plány pre Britskú školu v Tokiu. Bude unikátna po viacerých stránkach.

Mnohé školy vo veľkomestách zápasia s nedostatkom miesta pre svoje vlastné ihriská. Deti tak mávajú často obmedzené možnosti pohybu na čerstvom vzduchu. Rovnaké problémy majú i školy v centre hlavného mesta Japonska – v Tokiu.  Britské Heatherwick Studio však prišlo s unikátnym riešením.  Škola s rozlohou 15 000 metrov štvorcových, ktorá sa bude nachádzať v tokijskej štvrti Minato, bola navrhnutá tak, aby umožnila študentom prístup do mnohých vonkajších priestorov.

„Medzi každú triedu sme vklinili ihriská, čím sme vytvorili vonkajšie vzdelávacie priestory, kde sa môžu žiaci zdržiavať  a komunikovať medzi sebou či učiteľmi. V takýchto „triedach“  sa cítia deti i vyučujúci oveľa voľnejšie a lepšie ako v tradičnom vzdelávacom prostredí,“ hovorí Neil Hubbard,  partner Heatherwick Studia.

Britská škola v Tokiu bude mať murovanú fasádu a skladaný dizajn s prekrývajúcimi sa terasami a vonkajšími priestormi navrhnutými ako spoločenské priestory pre 800 študentov z viac ako 50 krajín. Súčasťou vonkajších priestorov budú zalesnené samostatné balkóny pre menšie skupinky žiakov.

Britské štúdio počíta tiež s dvoma knižnicami, umeleckým ateliérom, hudobnými štúdiami. Bude sa tu nachádzať aj tanečné štúdio, krytý bazén, centrum techniky, vedy, inžinierstva a matematiky, športová hala či dve športové ihriská.

Heatherwick Studio, ktoré vedie dizajnér Heatherwick, tiež navrhuje verejný priestor okolo školy vrátane upraveného námestia s rozlohou 6 000 metrov štvorcových.

Škola, ktorú objednalo združenie Toranomon-Azabudai District Urban Revelopment Association, je vôbec prvou, ktorú navrhlo Heatherwick Studio a bude otvorená v auguste 2023.

Najnovšie Články