Denná Tlač

Bolesť hlavy: Kedy treba vyhľadať lekársku pomoc?

Bolesť hlavy: Kedy treba vyhľadať lekársku pomoc?

Bolesť hlavy je bežným zdravotným problémom, ktorý môže výrazne narušiť váš každodenný život. Aj keď často zmizne sama od seba alebo s pomocou voľnopredajných liekov, niektoré bolesti hlavy môžu byť znakom vážnejšieho zdravotného problému. Kedy by ste teda mali navštíviť lekára kvôli bolesti hlavy?

Podľa odborníkov treba vyhľadať lekársku pomoc vždy, keď bolesť hlavy narúša vašu schopnosť vykonávať každodenné činnosti. Návšteva lekára je nevyhnutná, ak máte podozrenie, že bolesť hlavy je príznakom niečoho vážnejšieho.

Existuje niekoľko typov bolestí hlavy, ktoré si často vyžadujú lekársku pomoc. Medzi najčastejšie patria:

– Tenzná bolesť hlavy: Ide o najčastejšiu formu bolesti. Prejavuje sa bolesťou alebo tlakom za očami alebo v oblasti krku.

–  Migréna: Intenzívna bolesť hlavy, ktorá môže výrazne zhoršiť váš deň.

– Bolesť hlavy z nadmerného užívania liekov: Vzniká z príliš častého užívania liekov proti bolestiam hlavy.

– Pretrvávajúca (chronická) bolesť hlavy: Bolesť, ktorá nereaguje na voľnopredajné lieky.

– Sínusová bolesť hlavy: Tlak v blízkosti očí, líc alebo čela.

– Sekundárna bolesť hlavy: Vzniká v dôsledku iných zdravotných stavov, ako je infekcia ucha, chrípka, vysoký krvný tlak a ďalšie.

„Bolesť hlavy môže mať veľa príčin. Aj keď si myslíte, že viete, prečo vás bolí hlava, návšteva lekára vám môže pomôcť stanoviť presnú diagnózu a vhodnú liečbu,“ vysvetľuje MUDr. Elena Jablonovská. Existuje viac ako 150 druhov bolestí hlavy a mnoho spôsobov liečby. Lekár vykoná dôkladné vyšetrenie, aby určil, o aký typ bolesti ide, a podľa toho navrhne najvhodnejšiu terapiu.

Otras mozgu je poranenie mozgu, ktoré vzniká po údere do hlavy, krku alebo tela. Ak máte otras mozgu, môžete pociťovať otravnú bolesť hlavy. „Môžete mať otras mozgu, aj keď ste nestratili vedomie alebo po zdanlivo ľahkom poranení hlavy,“ hovorí Jablonovská. Je dôležité navštíviť lekára kvôli možnému otrasu mozgu, pretože príznaky môžu trvať niekoľko dní až týždňov. Lekár určí závažnosť otrasu mozgu a poradí vám, kedy je bezpečné obnoviť bežné aktivity.

Niekedy môže byť bolesť hlavy príznakom vážnejšieho zdravotného stavu, ako je napríklad infekcia mozgu. Navštívte lekára, ak bolesť hlavy sprevádza:

– zmätenosť a strata orientácie – vysoká horúčka – zvracanie – stuhnutý krk – máte ťažkosti s chôdzou alebo rozprávaním – slabosť – necitlivosť

Ak máte najhoršiu bolesť hlavy, akú ste kedy zažili, môže ísť o mŕtvicu, čo je zdravotný stav vyžadujúci okamžitú starostlivosť. Zavolajte tiesňovú linku 112 a do nemocnice určite nechoďte sami.

Na diagnostiku bolesti hlavy zvyčajne nie sú potrebné testy. Lekár vykoná fyzické vyšetrenie a spýta sa na vašu anamnézu. Môže sa zaujímať o váš životný štýl, spánkové návyky, úroveň stresu a stravu. Budú chcieť vedieť:

Správna diagnostika a liečba bolesti hlavy môže významne zlepšiť váš životný komfort a znížiť riziko budúcich problémov. Neignorujte varovné signály a vyhľadajte odbornú pomoc, keď je to potrebné.

Najnovšie Články