Denná Tlač

Ako sa starať o detské posteľné obliečky?

Ako sa starať o detské posteľné obliečky?

Dôkladná starostlivosť o detské posteľné obliečky má obrovský význam. Nestačí ich vyprať na 30-tke a uložiť do skrine. Zistite, ako sa postarať o top hygienu.

Vedeli ste o tom, že posteľ je doslova epicentrum baktérií a nečistôt? V posteľných obliečkach by ste pod mikroskopom našli kúsky odumretej kože, prach, pot a hlavne roztoče.

Títo malí záškodníci sa živia odumretými kožnými bunkami a hádajte, kam ich vylučujú po strávení? Áno, do perín. Exkrementy roztočov spôsobujú kožné problémy ako začervenanie, svrbenie a podráždenie. Práve preto je správna starostlivosť o detské posteľné obliečky priam nevyhnutná. Ako na to?

Čo sa týka detskej pokožky, tá je na akékoľvek podráždenie viac citlivá. Preto je dôležité, aby ste detské obliečky menili raz za týždeň. Ak žijete v prašnom prostredí a každú chvíľu bojujete s prachom či peľom pretože máte doma silného alergika, v lete zvážte častejšiu výmenu. Hoci sa obliečky zdajú byť čisté, nie je to tak. Roztočom vyhovuje najmä vlhkosť.

Pre správnu starostlivosť o detské posteľné obliečky treba myslieť na vhodné pranie. Vždy sa riaďte pokynmi prania na štítku. Ak ste ho odstrihli, odporúčame prať obliečky pri teplote 60 °C.

Všetko záleží aj od materiálu, ktorý bol použitý pri výrobe posteľných obliečok. Okrem iného ich vždy perte prevrátené naruby, predĺžite tým ich životnosť a rýchlejšie do nich nabudúce oblečiete periny.

Upozornenie: Detské posteľné obliečky treba dobre vyprať aj pred prvým použitím. Vďaka tomu totiž zmäknú a zbavia sa aj charakteristického výrobného zápachu i nečistôt.

Niektoré vedecké štúdie hovoria o tom, že mierne vystavenie určitým baktériám a alergénom môže byť do istej miery pre telo zdravé. Má to totiž podporovať aj imunitný systém dieťaťa.

Určite tak nemusíte meniť detské posteľné obliečky každý jeden deň. Zároveň však dbajte na hygienu a za žiadnych okolností ju nepodceňte. Prehnaná hygiena a izolácia pred baktériami ešte nikomu nepomohla, no v posteli sa to nimi nemusí hemžiť.

Ľudia sa zväčša rozdeľujú do dvoch veľkých skupín. Tí, čo žehlenie priam zbožňujú a na druhej strane sú zase tí, ktorí túto činnosť nenávidia. Žehlenie posteľných obliečok je však veľmi dôležité. Nielen kvôli estetickej stránke, ale aj praktickej. Dokáže totiž odstrániť všetky mikróby, ktoré by mohli ostať v posteľnej bielizni aj po vypratí.

Množstvo ľudí však obľubuje obliečky na posteľ, ktoré netreba žehliť. Aké materiály sú v tomto prípade vítané? Predovšetkým satén, mikrovlákno, polybavlna alebo krep. Takéto obliečky postačí len oprať a vysušiť.

Informačný servis

Najnovšie Články