Denná Tlač

6 potravín, ktoré pomáhajú bojovať s rakovinou prsníka a naopak, ktorým sa vyhnite

6 potravín, ktoré pomáhajú bojovať s rakovinou prsníka a naopak, ktorým sa vyhnite

Vplyv stravy na naše zdravie netreba podceňovať. Rovnako je to i v prípade rakoviny prsníka. Ktoré potraviny pomáhajú v boji s týmto nádorovým ochorením, a ktoré naopak zvyšujú riziko ochorenia?

Rakovina prsníka je zložitý zdravotný problém, ktorý ovplyvňuje milióny žien po celom svete. Napriek tomu, že genetické faktory a životný štýl majú veľký vplyv, dôležitú rolu hrá tiež strava. Tu sú užitočné informácie o potravinách, ktoré môžu pomôcť znížiť riziko rakoviny prsníka, a naopak, ktorým sa treba vyhýbať.

Medzi potraviny, ktoré môžu pomôcť nielen znížiť riziko vzniku nebezpečných nádorových ochorení, ale tiež pomáhajú v boji s rakovinou patrí:

– Zelená listová zelenina – Rukola, špenát, kapusta, mangold či kel sú bohaté na karotenoidové antioxidanty (beta-karotén, luteín, zeaxantín), ktorých vyššie hladiny v krvi sa spájajú so zníženým rizikom rakoviny prsníka. Napríklad rozsiahla štúdia z roku 2015 spojila vyššie hladiny celkových karotenoidov v krvi s 18-28 % nižším rizikom rakoviny prsníka, ako aj so zníženým rizikom recidívy a úmrtia u tých, ktoré už rakovinu prsníka mali. Táto štúdia sledovala 32 826 žien počas 20 rokov.

– Cibuľová zelenina – Cesnak, cibuľa a pór sa môžu pochváliť celým radom živín vrátane organických zlúčenín síry, flavonoidných antioxidantov a vitamínu C. Tie môžu mať silné protirakovinové vlastnosti.

– Strukoviny – Strukoviny, najmä fazuľa, sú bohatým zdrojom vlákniny, vitamínov a minerálov. Konkrétne ich vysoký obsah vlákniny môže chrániť pred rakovinou prsníka. Potvrdzuje to i štúdia z roku 2018, ktorej sa zúčastnilo 4706 žien. Podľa nej vysoký príjem fazule znižuje riziko rakoviny prsníka až o 20 % v porovnaní s nízkym príjmom tejto prospešnej strukoviny.

– Vlašské orechy – Vlašské orechy sa oplatí zaradiť do svojho jedálnička, pretože sú skvelým zdrojom zdravých tukov pre srdce vrátane kyseliny alfa-linolénovej. Niektoré výskumy naznačujú, že pridanie vlašských orechov a iných druhov orechov do stravy by mohlo dokonca pomôcť chrániť pred rakovinou prsníka.

Podľa štúdie z roku 2015, do ktorej sa zapojilo 201 ľudí, mali ženy, ktoré každý týždeň skonzumovali najväčšie množstvo vlašských orechov, arašidov a mandlí, 2-3-krát menšiu pravdepodobnosť vzniku rakoviny prsníka ako tie, ktoré nekonzumovali žiadne orechy.

– Fermentované potraviny – Chrániť pred rakovinou prsníka môžu pomôcť aj fermentované potraviny ako napríklad kyslá kapusta, kefír, kimchi alebo jogurt. Je to vďaka obsahu probiotík a ďalších prospešných živín.

– Bobuľové ovocie a citrusy – Jahody, maliny, černice, čučoriedky a ďalšie bobuľové ovocie je cenené pre vysoký obsah antioxidantov, ako sú flavonoidy a antokyány, ktoré chránia pred poškodením buniek a vznikom i šírením rakovinových buniek. Citrusy sú známe pre svoj vysoký obsah vitamínu C, folátov a karotenoidov, ako je beta-kryptoxantín a beta-karotén.

Ako existujú potraviny, ktoré chránia pred rakovinou prsníka, sú i produkty, ktorým by sme sa mali určite vyhnúť, alebo obmedziť ich príjem na minimum. Sú to tieto nasledovné:

– Rafinované sacharidy: Strava s vysokým obsahom rafinovaných sacharidov môže zvyšovať riziko rakoviny prsníka. Skúste nahradiť potraviny s obsahom rafinovaných sacharidov, ako je napríklad biely chlieb a sladké pečivo, celozrnnými výrobkami a zeleninou s vysokým obsahom živín.

– Alkohol: Zvýšiť riziko rakoviny prsníka pomáha aj nadmerná konzumácia alkoholu.

– Nezdravé rýchle občerstvenie: Pravidelná konzumácia rýchleho občerstvenia má mnoho nevýhod vrátane zvýšeného rizika srdcových ochorení, cukrovky, obezity a rakoviny prsníka.

– Spracované mäso: Rovnako i spracované mäso, ako sú klobásky a salámy prispievajú zvyšovať riziko ochorenia rakoviny prsníka či iných nádorových ochorení.

Okrem stravy je dôležité venovať pozornosť aj ďalším aspektom života, ako je pravidelné cvičenie, dostatok spánku a vyhýbanie sa fajčeniu. Udržiavanie zdravej telesnej hmotnosti a vyhýbanie sa škodlivým chemikáliám v kozmetike a plastoch môže tiež znižovať riziko rakoviny prsníka.

Vhodná strava spolu s ostatnými zdravými životnými návykmi môže teda výrazne znížiť riziko nádorových ochorení. Treba však tiež myslieť na pravidelné lekárske prehliadky a skríningy, ktoré môžu včas odhaliť rakovinu prsníka pre účinnú liečbu.

Najnovšie Články