Zaseknutá kosť v hrdle, popáleniny či tráviace ťažkosti, aj to na nás číha počas sviatkov. Ako si s tým poradiť?
25. Decembera 2024, 19:07S blížiacim sa koncom roka a sviatkami prichádza čas bilancovania, ale aj rizík pre zdravie, ktoré môžu ohroziť nielen nás, ale aj našich blízkych. Katarína Birošíková, farmaceutka z Dr. Max, upozorňuje na neočakávané nehody, s ktorými sa možno počas sviatkov stretnúť. Zároveň ponúka praktické rady, ako sa na ne pripraviť. Popáleniny sú bežné počas sviatočných príprav jedla a manipulácie s pyrotechnikou.
„Ak dôjde k popáleniu, miesto treba okamžite chladiť studenou vodou aspoň 10 až 15 minút. Dôležité je tiež odstrániť všetky zdroje ďalšieho tepla, ako sú prstene či hodinky,“ radí Birošíková. Rýchlu zdravotnú službu treba volať, ak je postihnutej viac ako desať percent plochy tela u dospelého alebo päť percent u dieťaťa, či pri popálení elektrickým prúdom.
Počas sviatočných jedál, ako je ryba, môže dôjsť k nehodám, ako je zaseknutá kosť v hrdle. „Dôležité je zachovať pokoj a jesť tuhú stravu, ktorá kosť posunie ďalej. Príznaky by mali ustúpiť do hodiny, a ak pretrvávajú, je potrebné vyhľadať ORL ambulanciu,“ odporúča Birošíková.
Tráviace ťažkosti z prejedania počas sviatkov nie sú ničím nezvyčajným. „Základom je striedmosť, ak sa tráviacim ťažkostiam nedá vyhnúť, môže pomôcť sóda bikarbóna alebo bylinkové čaje,“ radí farmaceutka s tým, že intenzívna bolesť brucha vyžaduje lekárske vyšetrenie.
Rezné a tržné rany by mali byť ošetrené tlakom na ranu na vytvorenie krvnej zrazeniny. „Ranu prekryte sterilnou náplasťou, prípadne použite ‚stripsy‘ na uzavretie rany. Obväz nepritláčajte príliš silno,“ upozorňuje Birošíková. K lekárskej pomoci sa treba podľa jej slov uchýliť, ak krvácanie nemožno zastaviť alebo pri výskyte komplikácií.