Denná Tlač

Zásah do valorizácie platov odmietajú aj záchranári, podporujú lekárov a sestry v pláne vypovedať nadčasové služby

Zásah do valorizácie platov odmietajú aj záchranári, podporujú lekárov a sestry v pláne vypovedať nadčasové služby

Proti zásahu do valorizácie platov zdravotníkov sa postavili aj záchranári. Vláde ako aj poslancom parlamentu adresovali spoločnú žiadosť o stiahnutie tohto legislatívneho návrhu. Záchranárske organizácie sa ostro ohradzujú voči predloženému konsolidačnému balíčku a plne podporujú aktivity lekárskych a sesterských odborov v podobe vypovedania nadčasových hodín a služieb v prípade jeho schválenia.

„V takomto prípade bude na pleciach vlády, aby zabezpečila chod štátu a zdravotníckeho systému. Udržanie sociálneho zmieru je nevyhnutné pre stabilizáciu zdravotníctva a zvlášť pre záchrannú zdravotnú službu, ktorá je nasadzovaná v prípade ochrany a záchrany života a zdravia občanov v kritických situáciách. V opačnom prípade táto služba bez personálu v budúcnosti v najbližších mesiacoch a rokoch jednoducho nebude fungovať, v súčasnej kvantite, ani v požadovanej kvalite,“ uvádza sa v zverejnenom liste pre najvyšších ústavných činiteľov.

Zástupcovia dvoch najväčších odborových organizácií záchranných zdravotných služieb a Slovenskej komory zdravotníckych záchranárov argumentujú, že zásah do valorizácie by výrazným spôsobom ovplyvnil mzdové ohodnotenie záchranárov.

„Priamy dopad takto predloženého zákona predstavuje zníženie nárastu hrubej mzdy zdravotníckeho záchranára v roku 2025 o 94 eur mesačne a v roku 2026 zníženie o ďalších 101 eur mesačne,“ tvrdia. Zástupcovia záchranárov pripomínajú, že aj vďaka mzdovému ohodnoteniu naviazanému na priemernú mzdu v národnom hospodárstve postupne dochádza k stabilizácii personálu v tomto segmente.

„Preto si nedokážeme vysvetliť, že vláda si za cieľ šetrenia vybrala práve zdravotníckych pracovníkov, zdravotníckych záchranárov nevynímajúc,“ konštatujú záchranárske organizácie.

Poukazujú, že sú to práve záchranky, ktoré často nahrádzajú ostatné nefungujúce zložky poskytovania zdravotnej starostlivosti, suplujú chýbajúcich všeobecných lekárov, uzatvorené dospelé či detské pohotovosti, zavreté oddelenia nemocníc a urgentné príjmy, ako aj nefungujúcu starostlivosť o ťažko chorých a zomierajúcich občanov v ich obydliach. Zároveň poukazujú na svoju úlohu počas pandémie COVID-19 či počas vypuknutia vojnového konfliktu na Ukrajine.

„Za dennodenné nasadenie sme si však dnes od vlády vyslúžili znižovanie základných miezd, čo považujeme za poľutovania hodné a nehodné povolania nás a našich kolegov. Rovnako sa cítime podvedení vo vyjadreniach predstaviteľov vlády, že predložené opatrenia majú trvať iba jeden rok, čo sa nezakladá na pravde, nakoľko vláda predpokladá úsporu na mzdách zdravotníckych pracovníkov aj v rokoch 2026 a 2027, úhrnne za tri roky vo výške viac ako 831 mil. eur,“ uzatvárajú.

Najnovšie Články