Denná Tlač

Trump je s rokovaniami o obchodnom spore spokojný, čínskych vyjednávačov prijme v Bielom dome

Trump je s rokovaniami o obchodnom spore spokojný, čínskych vyjednávačov prijme v Bielom dome

Americký prezident Donald Trump vo štvrtok vyjadril spokojnosť s postupom obnovených rokovaní o čínsko-americkom obchodnom spore.

Rozhovory sa vyvíjajú „veľmi dobre“, povedal Trump po tom, čo americký obchodný splnomocnenec Robert Lighthizer a minister financií Steven Mnuchin vo Washingtone privítali hlavného čínskeho vyjednávača, vicepremiéra Liou Che. Prezident dodal, že šéfa čínskej delegácie príjme v piatok v Bielom dome.

„Darí sa nám veľmi dobre… (s čínskymi vyjednávačmi) sa zajtra stretneme, presne tu na tomto mieste,“ povedal Trump novinárom na brífingu v Bielom dome. Čínsky vicepremiér sa vo štvrtok stretol aj s vedením Americkej obchodnej komory a Rady pre americko-čínske ekonomické vzťahy.

Podľa čínskej štátnej tlačovej agentúry Sin-Chua amerických partnerov ubezpečil, že čínska delegácia chce „veľmi úprimne“ diskutovať o problematike rovnováhy vo vzájomnom obchode, prístupe na svoj trh a ochrane práv zahraničných investorov.

Uzavretie finálnej dohody ekonómovia v zostávajúcej časti roka považujú za nepravdepodobné, podľa niektorých účastníkov trhu však existuje šanca na dohodu o čiastkových otázkach, v rámci ktorej sa obe strany zdržia zavádzania nových ciel.

Najnovšie Články