Denná Tlač

TOP 10 najoriginálnejších budov v USA, ktoré budú dokončené v roku 2023

TOP 10 najoriginálnejších budov v USA, ktoré budú dokončené v roku 2023

Najvyšší mrakodrap v Austine, komplex v tvare ľadovca, futuristická sklenená budova odrážajúca kaňon či architektonicky originálna prístavba prírodovedného múzea. To sú len niektoré z TOP 10 najoriginálnejších budov, ktoré budú dokončené v tomto roku.

Komplex budov pripomínajúci ľadovce. Tak bude vyzerať nové sídlo filmovej spoločnosti Warner Bros Entertainment v kalifornskom meste Burbank.  Tento projekt pozostáva zo série zväzkov v tvare ľadovca, ktoré budú umiestnené vedľa rušnej diaľnice Ventura Freeway.

Zadná strana budovy, ktorú navrhol kanadsko-americký architekt Frank Gehry , bude mať terasovitú fasádu z kovu.

Posledný z mrakodrapov v hlavnom meste Texasu bude mať výšku 267 metrov a bude najvyššou budovou v Austine. Projekt pochádza od architektonického štúdia Gensler a má slúžiť najmä ako moderné kancelárie.

Brooklyn Tower od newyorského štúdia SHoP Architects s ​​​​93 poschodiami a výškou 325 metro je prvou supervysokou budovou, ktorá bola postavená v Brooklyne. Veža, predtým nazývaná 9 DeKalb, vyvrcholila minulý rok na 93 poschodiach a vyznačuje sa tmavou fasádou s kovovými detailmi.

Prvky dizajnu sú ovplyvnené historickou budovou Dimes Savings Bank postavenou v rokoch 1906-1908 nachádzajúcou sa na mieste výstavby. Budova bola v rámci projektu zrekonštruovaná a prepojená s vežou.

Architektonická firma BIG postavila v New Yorku  314 metrov vysoký mrakodrap, ktorý sa má stať centrálou výrobcu vakcíny proti koronavírusu, firmy Pfizer. Budova The Spiral, ktorá má byť dokončená v roku 2023, bude mať okolo svojho exteriéru upravené terasy v stupňovitom tvare. Mrakodrap je s výškou 314 metrov 13. najvyšším v meste, hneď za Chrysler Building.

Ďalším architektonickým skvostom, ktorý uzrie svetlo sveta v roku 2023 v štvrti Far Rockaway bude knižnica. Budovu navrhlo štúdio Snøhetta po víťazstve vo verejnej súťaži v roku 2014. Dvojpodlažná konštrukcia bude obložená zlatým fritovaným sklom a bude mať trojuholníkový vstup.

Projekt navrhnutý v spolupráci s miestnym umelcom José Parlá má oživiť miestnu architektúru, ktorá bola ťažko poškodená hurikánom Sandy.

Štúdio MVDRV plánuje dokončiť v tomto roku multifunkčný komplex, ktorý bude súčasťou 28-akrového projektu Mission Rock v San Franciscu. The Canyon má 23-poschodovú konštrukciu. Jej srdce predstavuje centrálna veža, ktorá má pripomínať kaňon a kalifornské hory.

Samotná veža je skrútená tak, aby tvorila pixelovanú fasádu a celá budova bude obložená červeným materiálom, vďaka ktorému sa má ešte viac podobať na kaňon.

Rozšírenie Prírodovedného múzea v New Yorku bude mať zaujímavú podobu, ktorá má pripomínať jaskyňu. Gilder Center bude fungovať ako spojnica medzi pôvodnými budovami v Manhattane v Upper East Side, pričom najstaršia z nich pochádza z roku 1874. V strede stavby sa má nachádzať štvorposchodové átrium s jaskynným obkladom a sériou mostov. Exteriér bude obsahovať rozsiahle zasklenie a kamenné obloženie vytvorené z rovnakej ružovej žuly, z ktorej sú postavené staršie budovy.

One Manhattan West, ktorý bol ohlásený v roku 2016, je poslednou súčasťou osemakrového komplexu Manhattan West plánovaného pre SOM. Manhattan West pozostáva zo šiestich budov rozdelených medzi obytné, maloobchodné, hotelové a kancelárske využitie. Najvyššia stavba, One Manhattan West, pozostáva z dvoch veľkých veží, z ktorých vyššia bude vysoká 67 poschodí.

One River North sa nachádza v štvrti RiNo v Denveri a je obytnou budovou, ktorej tvar má pripomínať neďaleké skalnaté hory v Koloráde.

Projekt stavby pozostáva zo 16. poschodí. Najvýraznejšou črtou konštrukcie pokrytej sklom je séria rýh v prednej časti, ktorú autori nazvali „krajinnou trhlinou“. Trhlina bude pretínať 10 poschodí a má obsahovať terasy a vodné prvky.

Časť trhliny bola prirovnaná k náučnému chodníku a stúpa po budove o štyri poschodia vyššie.

Arkansas Museum of Art, postavené v Little Rock v roku 1937 sa dočkalo rekonštrukcie a rozšírenia o ďalších 11 798 štvorcových metrov. Projekt predstavuje výstavbu série pavilónov zjednotených výraznou skladanou betónovou strechou.

Najnovšie Články