Denná Tlač

Slovenským lekárom sa podarila ďalšia raritná operácia, ide o zriedkavý výkon aj v zahraničí

Slovenským lekárom sa podarila ďalšia raritná operácia, ide o zriedkavý výkon aj v zahraničí

Lekárom na Slovensku sa podarilo zrealizovať ďalšiu raritnú operáciu. V Národnom ústave detských chorôb (NÚDCH) u dieťaťa prvýkrát nahradili celú ramennú kosť a lakeť. Náročnú operáciu sa podarilo zrealizovať aj vďaka úspešnej spolupráci lekárov NÚDCH a Univerzitnej nemocnice Bratislava.

Lekári nahradili celú ramennú kosť postihnutú nádorom modulárnou endoprotézou a urobili tak náhradu ramena, ramennej kosti a lakťa. Endoprotéza je umelý kĺb, ktorý sa pacientom vkladá pri operácii ako náhrada za poškodený kĺb. Aj napriek kvalitnej príprave museli lekári počas štvorhodinovej operácie čeliť rôznym úskaliam.

„Odizolovať nádor od veľkých ciev, to je vždy problém, zvlášť keď cievy naliehajú alebo sú zavzaté v nádore. Tiež sme museli špeciálnou sieťkou, podobnou pančuche, protézu fixovať do kĺbnej jamky ramena, aby nevykĺzla,“ priblížil prednosta Ortopedickej kliniky Lekárskej fakulty UK a NÚDCH Milan Kokavec.

Operácie takéhoto charakteru sú raritné aj v zahraničí. Riaditeľ NÚDCH Peter Bartoň poďakoval tímu lekárov NÚDCH a UNB a rovnako všetkým zdravotníkom, ktorí sa o dieťa starali a ďalej sa starajú. Dieťa sa má dobre a zotavuje sa po operácii.

Najnovšie Články