Denná Tlač

Slovákov najviac trápi osamelosť a strach, pomoc však potrebuje aj samotné občianske združenie IPčko

Slovákov najviac trápi osamelosť a strach, pomoc však potrebuje aj samotné občianske združenie IPčko

Ľudí najviac trápi osamelosť a strach, za nimi nasledujú myšlienky na samovraždu. Informovalo o tom občianske združenie IPčko, ktoré za prvý polrok 2024 zrealizovalo viac ako 82-tisíc pomáhajúcich a krízových komunikácií.

Na psychológov z IPčka sa najviac obracali mladí do 18 rokov. Trápila ich najmä osamelosť, strach a tiež myšlienky na ukončenie života či sebapoškodzovanie.

Organizácia priblížila, že v súčasnosti stíhajú odpovedať len na každú desiatu žiadosť o pomoc. Aktuálne totiž IPčko bojuje s finančnými ťažkosťami, čo sa odráža na počte pomáhajúcich komunikácií.

„Štatistiky o pomoci IPčka každý rok nastavujú zrkadlo duševnému stavu slovenskej spoločnosti a aj tentokrát nám ukazujú, že Slovákov najviac trápi osamelosť. Prvý polrok 2024 však priniesol aj zmeny – v porovnaní s prvým polrokom 2023 vidí organizácia nárast v témach sebapoškodzovanie (8,5 %), fenomény internetu (32,1 %) či návykové látky (23,3 %),“ uviedla organizácia.

Odborná poradkyňa z IPčka Zuzana Juráneková priblížila, že za posledný rok vidia veľký nárast v počte žiadostí o pomoc od mužov.

„V porovnaní s prvým polrokom 2023 sa na nás obrátilo o 34,2 percenta viac mužov. Kým v minulosti bol pomer medzi mužmi a ženami nevyvážený, tento polrok to bolo takmer pol na pol,” dodala Juráneková.

Štatistiky IPčka súčasne poukazujú na zlý duševný stav mladých ľudí. Od mladých ľudí do 30 rokov prišlo 72,1 percenta zo všetkých volaní o pomoc, pričom žiadosti od mladých do 18 rokov predstavovali 38,5 percenta z celkového počtu.

„Duševný stav mladých ľudí na Slovensku je zlý, to vieme už dlho. Problém je, že tu stále nemáme systematickú a dostupnú psychologickú pomoc pre všetkých tých, ktorí ju potrebujú,” upozornil riaditeľ IPčka Marek Madro s tým, že samotné IPčko aktuálne bojuje s existenčnými ťažkosťami.

„Od začiatku roka bojujeme o prežitie. Obmedzili sme náklady, šetrili na prevádzke a škrtali, kde sa dalo, ale aj tak sme sa museli rozlúčiť so 17 psychológmi a trom našim centrám pomoci hrozilo zatvorenie,“ opísal situáciu Madro s tým, že v súčasnosti sa im vďaka podpore jednotlivcov, firiem a niektorých miest podarilo dve centrá zachrániť.

Tretie zostáva stále ohrozené, a teda aj pomoc, ktorú organizácia poskytuje. IPčko preto spustilo kampaň Hľadáme ťa, ktorej cieľom je nájsť čo najväčšiu podporu pre krízovú psychologickú pomoc.

„Ďakujem každému, kto doteraz podporili krízovú psychologickú pomoc. Ako ukazujú aj naše štatistiky, je tu na Slovensku stále mimoriadne potrebná,” uzavrel Madro.

Najnovšie Články