Denná Tlač

Rakovina prostaty hrozí až jednému z ôsmich mužov

Rakovina prostaty hrozí až jednému z ôsmich mužov

Rakovina prostaty môže byť v priebehu života diagnostikovaná až jednému z ôsmich mužov. Je druhou najčastejšou formou rakoviny u mužského pohlavia. U mnohých pacientov je diagnostikovaná v pokročilom štádiu, čo má vplyv na vysokú mieru mortality.

Najrizikovejšiu skupinu tvoria muži po 60. roku života. Výskyt sa však posúva do nižších vekových kategórií. Na pravidelnú kontrolu k urológovi by mali chodiť už po 45. roku života.

„Neskorý záchyt ochorenia je dôsledkom narastajúcej záťaže na zdravotnícky systém. Predpokladá sa, že počet prípadov tohto onkologického ochorenia bude v nasledujúcich rokoch ešte pribúdať,“ uviedol autor štúdie o nákladoch spôsobených rakovinou prostaty na Slovensku, Róbert Babeľa zo Slovenskej zdravotníckej univerzity.

Percentuálny nárast evidovaných prípadov rakoviny prostaty na Slovensku predstavuje od roku 2009 do roku 2021 až 66,31 %. Úmrtnosť na toto ochorenie zaznamenala 34-percentný nárast.

Priame náklady na liečbu rakoviny prostaty v roku 2021 presiahli 58 mil. eur, čo je nárast o 158 % oproti roku 2014. Nepriame náklady na invaliditu a práceneschopnosť predstavovali v roku 2021 viac ako 3 mil. eur, čo je nárast o 97 %.

Náklady spojené s práceneschopnosťou, ktoré sú hradené z nášho systému sociálneho zabezpečenia, sa za desať rokov zdvojnásobili z jedného milióna eur na 2,1 milióna eur.

„Rakovina prostaty predstavuje celosvetovo značnú ekonomickú a spoločenskú záťaž, ktorá má významný vplyv na všetky geografické oblasti. Je nevyhnutné prioritne zamerať sa na vývoj a implementáciu komplexných stratégií na účinné zvládnutie rakoviny prostaty a zmiernenie jej vplyvu na jednotlivcov a spoločnosť,“ spresnil Babeľa.

Preventívne vyšetrenia sú kľúčové pre včasnú detekciu ochorenia, no ročne absolvuje urologické preventívne vyšetrenie len 6 až 12 % mužov. Mnohých mužov brzdí strach a ostych z vyšetrenia prostaty, preto často prichádzajú k lekárovi až vtedy, keď majú bolesti. Ak sa ochorenie zachytí včas, je liečiteľné s vyše 90 % úspešnosťou.

„Muž s rakovinou prostaty zo začiatku nemá žiadne príznaky ochorenia. Symptómy LUTS dolných močových ciest ako časté močenie, nutkanie na močenie, zhoršenie prúdu moču alebo prímes krvi v moči však môžu byť u pacientov s nádorom prostaty prítomné aj keď nejde o typické príznaky ochorenia. Ak pociťuje pacient bolesti kostí, slabosť, stratu váhy, ide už často o príznaky pokročilejšieho štádia ochorenia. Riziko karcinómu prostaty sa s vekom zvyšuje, maximum incidencie je medzi 60 až 70 rokom života, a preto odporúčame všetkým mužom, aby prevenciu u urológa neodkladali. Po 50-tom roku života je to absolútne nevyhnutné,“ uviedol hlavný odborník pre urológiu na Slovensku Boris Kollárik.

Pri podozrení na rakovinu prostaty sa štandardne vyšetruje množstvo takzvaného antigénu špecifického pre prostatu (PSA) v krvi, čo je enzým produkovaný bunkami prostaty.

„Test Giasay je možné použiť na diagnostiku rakoviny prostaty aj na monitorovanie terapie a je presnejší ako doteraz bežne používané testy,“ vysvetlil Ján Tkáč, popredný slovenský expert na biotechnológie.

Test je dostupný pre samoplatcov vo viac ako 60-tich urologických ambulanciách po celom Slovensku a je vhodný pre mužov od 45. roku života so zvýšenou hladinou PSA.

Najnovšie Články