Denná Tlač

Preventívne prehliadky pomáhajú odhaliť diagnózu u každej piatej ženy s rakovinou prsníka

Preventívne prehliadky pomáhajú odhaliť diagnózu u každej piatej ženy s rakovinou prsníka

Každej piatej žene s rakovinou prsníka odhalí diagnózu preventívna mamografia. Tieto ženy majú vyššiu šancu na vyliečenie ako tie, u ktorých sa ochorenie prejavilo navonok. Väčšina pozvánok na preventívnu mamografiu však končí v koši. Vyplýva to z tlačovej správy zdravotnej poisťovne Dôvera.

Dôvera podľa PR špecialistu Mateja Štepianskeho neprerušila skríning onkologických ochorení ani počas pandémie koronavírusu. Od januára 2019 do februára 2022 rozoslala vyše 82-tisíc pozvánok na mamografiu, ktoré využilo len 11-tisíc žien. „Z tých zvyšných vyše 70-tisíc žien má rakovinu zrejme 280 a stále o nej nevedia. Tým sa ich šance na vyliečenie prudko znižujú,“ uvádza sa v tlačovej správe.

Skríningová mamografia vie odhaliť malé ložiská zhubných buniek do 20 milimetrov, ktoré sa ešte neprejavili a nevytvorili metastázy. Onkologické ochorenie sa tak dokáže zistiť o tri až päť rokov skôr, ako by bolo možné ložisko nahmatať samovyšetrením alebo lekárom.

Na Slovensku majú podľa zákona nárok na preventívnu mamografiu ženy vo veku od 40 do 69 rokov. Zdravotné poisťovne adresne pozývajú na mamografické vyšetrenie dámy od 50 do 69 rokov. Pozývací list je zároveň aj žiadankou a podľa Štepianskeho sa stačí objednať na mailovej adrese či telefónnom čísle, uvedenom v pozvánke.

Najnovšie Články