Denná Tlač

Pracujete v Česku? Mali by ste sa zamyslieť v akej mene si tvoríte úspory, upozorňuje analytik

Pracujete v Česku? Mali by ste sa zamyslieť v akej mene si tvoríte úspory, upozorňuje analytik

Počet Slovákov pracujúcich v zahraničí neustále rastie. Len u našich západných susedov ich bolo podľa Českého štatistického úradu ku koncu vlaňajška vyše 216-tisíc.

Ich špecifikom je, že výplatu nedostávajú v eurách, ale v korunách. Ako radí online investičná platforma Portu, mali by sa preto zamyslieť nad tým, či si budú peniaze na budúcnosť odkladať v eurách, alebo v miestnej mene.

Ľudia pracujúci v zahraničí, ktorí sú platení v inej mene ako je euro, by mali pamätať na riziko, ktoré so sebou prináša pohyb menových kurzov. Ten dokáže na jednej strane ich úspory zhodnotiť, ale vývoj môže byť aj opačný.

„Napríklad, v apríli 2020 ste mohli dostať za 1 euro až 27,75 českých korún. Úspory v hodnote 100-tisíc eur tak mali hodnotu 2 775 000 českých korún. O tri roky neskôr, v apríli 2023, kurz klesol na 23,30 korún za 1 euro. Hodnota úspor by tak padla na 2 330 000 korún. Rozdiel je 445 tisíc českých korún, čo môže byť cena nového auta,“ upozorňuje analytik Portu Marek Malina.

Na druhej strane, ak by niekto peniaze odkladal v korunách, ale auto plánoval kúpiť na Slovensku, na posilnení koruny by zarobil.

Aj z uvedeného príkladu vyplýva, že zásadný je nielen posun kurzu, ale i to, v akej mene daný človek očakáva svoje výdavky. Iná je situácia človeka, ktorý v Česku plánuje zostať dlhodobo, šetrí si tam na byt, prípadne auto a toho, kto si ich chce kúpiť na Slovensku.

„Najmä pri dlhodobom odkladaní si peňazí a vyšších sumách môže byť posun v kurze zásadný. Nepriaznivý vývoj môže ohroziť nielen šetrenie na už spomínaný byt. Pamätať naň treba aj pri odkladaní si peňazí na starobu, či deťom na pomoc pri osamostatnení sa v dospelosti. Keďže najvhodnejším spôsobom dlhodobého odkladania si peňazí je investovanie, je dobré v tomto kontexte pamätať na to, v akej mene k nemu dochádza,“ približuje Malina.

Situácia každého človeka môže byť iná. Ako prezrádza sčítanie obyvateľstva z roku 2021, v Česku žije viac ako 77-tisíc Slovákov, v Spojenom kráľovstve je ich takmer 49 000. Zároveň podľa štatistikov na konci minulého roka krátkodobo za prácou do Česka dochádzalo vyše 24-tisíc Slovákov, v prípade Spojeného kráľovstva ich bolo iba 3,5-tisíca.

„Aj z týchto štatistík je zrejmé, že počet ľudí, ktorí v zahraničí žijú a pracujú dlhodobo, je pomerne vysoký. K odkladaniu a investovaniu peňazí by pritom mali pristupovať inak, než ľudia, ktorí za prácou dochádzajú iba krátkodobo,“ pripomína Malina.

Ak niekto so slovenským občianstvom žije napríklad v Česku, poberá mzdu v českých korunách a u susedov má aj vysoký podiel výdavkov, má preň zmysel podľa odborníka investovať v lokálnej mene a nepodstupovať kurzové riziko.

Ak za prácou iba dochádza napríklad na týždňovky a väčšinu výdavkov má na Slovensku, väčší zmysel dávajú eurá.

V oboch prípadoch však stojí za zváženie meny investovania kombinovať. Výhodou eura napríklad je, že ide v porovnaní s českou korunou o stabilnejšiu menu, ktorú je možné využiť aj pri cestovaní v zahraničí.

Najnovšie Články