Denná Tlač

Potápači vytiahli z tatranských plies viac než sto kilogramov odpadu, z lomu v Kvetnici granát

Potápači vytiahli z tatranských plies viac než sto kilogramov odpadu, z lomu v Kvetnici granát

Dokopy 75 potápačov, ktorí v piatok upratovali štyri tatranské plesá v rámci 26. ročníka akcie Čisté hory, vylovili spoločne viac ako 116 kilogramov odpadu.

Čistil sa aj zatopený kameňolom v popradskej Kvetnici, odkiaľ vytiahli okrem odpadu aj nevybuchnutý mínometný granát, ten musel prísť zneškodniť pyrotechnik. Najviac potápačov čistilo Štrbské pleso, odkiaľ vylovili 68,5 kilogramu odpadu.

Vo vreciach končili najmä plastové poháriky, sklenené fľaše, našli sa však tiež zvyšky plota, ktorým sa ohradzujú bežecké trate, železné tyče, peňaženka s mincami či plastová figúrka potápača, informovala v piatok Martina Petránová, koordinátorka vonkajšej komunikácie Štátnych lesov Tatranského národného parku, ktoré sú hlavným organizátorom podujatia.

Potápači sa v rámci akcie okrem Štrbského plesa ponárali aj do Popradského, Velického a Nového Štrbského plesa. Z ostatných troch vylovili dokopy 48 kilogramov odpadu. Najmenej, iba 1,5 kilogramu, vyniesli jedenásti potápači z Nového Štrbského plesa.

Z Velického plesa vytiahli na breh napríklad aj ponorné čerpadlo či sekáčik, jazero nachádzajúce sa pri Sliezskom dome odľahčili celkovo o 21 kilogramov odpadu. V Popradskom plese objavili 25,5 kilogramu neporiadku.

Po druhýkrát v histórii podujatia vyčistili aj zatopený kameňolom v popradskej Kvetnici, odkiaľ štrnásti potápači vytiahli 212 kilogramov neporiadku.

Okrem stavebného odpadu, železných tyčí, lán, pneumatík, hasiaceho prístroja či zvyškov strešnej krytiny našli aj mŕtvu korytnačku s prerazeným pancierom a spomínaný granát.

Štátne lesy TANAPu akciu organizujú v spolupráci s Potápačskou školou Technical Diving zo Spišskej Novej Vsi, Zväzom potápačov Slovenska, Potápačským klubom Vodnár z Popradu a Nemocnicou Košice-Šaca a. s., 1. súkromná nemocnica.

Podujatie je súčasťou Medzinárodného festivalu potápačských filmov, ktorého 34. ročník odštartoval vo štvrtok na Podbanskom.

Najnovšie Články