Denná Tlač

Nový zákon môže byť pre Twitter problém, v Európskej únii mu hrozí zákaz

Nový zákon môže byť pre Twitter problém, v Európskej únii mu hrozí zákaz

Ak spoločnosť Twitter odmietne dodržiavať nový európsky zákon o digitálnych službách, ktorý začne koncom augusta platiť v celej Európskej únii (EÚ), dostane v Únii zákaz.

Podľa portálu Politico sa tak v pondelok vyjadril francúzsky minister pre digitálnu transformáciu a telekomunikácie Jean-Noël Barrot.

Barrot sa vyjadreniami pre rádio France Info zapojil do rastúceho sporu medzi EÚ a platformou sociálnych médií multimiliardára Elona Muska.

„Dezinformácie sú jednou z najvážnejších hrozieb, ktoré dopadajú na naše demokracie,“ skonštatoval minister a dodal, že „ak Twitter opakovane nebude dodržiavať naše pravidlá, dostane v EÚ zákaz“.

Twitter pritom minulý týždeň odstúpil od kódexu postupov Európskej únie (EÚ) v oblasti dezinformácií. V piatok to na rovnomennej sociálnej a mikroblogovacej sieti napísal eurokomisár pre vnútorný trh Thierry Breton, ktorý zároveň upozornil, že povinnosti firme stále zostávajú.

„Môžete utiecť, ale neskryjete sa,“ uviedol Breton a zároveň pripomenul, že podľa nových digitálnych pravidiel EÚ, ktoré zahŕňajú kódex postupov a začnú platiť v auguste, sa boj proti dezinformáciám stane „právnou povinnosťou“. „Naše tímy budú pripravené na ich vynucovanie,“ poznamenal.

Spomenutý kódex postupov je dobrovoľný súbor pravidiel, ktorý minulý rok prepracovali, a zahŕňa povinnosti pre spoločnosti sledovať politickú reklamu, zastaviť monetizáciu dezinformácií a poskytnúť lepší prístup k týmto platformám pre externé subjekty. Kódex podpísali Google, TikTok, Microsoft či Meta, ktorá vlastní Facebook a Instagram.

Rozhodnutie ukončiť svoju účasť na kódexe sa zdá byť ďalším krokom Elona Muska v uvoľňovaní na sociálnej sieti. Odvtedy, čo vlani prevzal spoločnosť, zrušil predchádzajúce pravidlá proti dezinformáciám a uvrhol jeho systém overovania a pravidlá moderovania obsahu do chaosu.

Už skôr sa pritom objavili náznaky, že Twitter nie je pripravený dodržať svoje záväzky. Európska komisia začiatkom tohto roka skritizovala Twitter za to, že neposkytol úplnú prvú správu podľa kódexu a uviedla, že poskytuje málo konkrétnych informácií a žiadne cielené údaje.

Najnovšie Články