Denná Tlač

NATO pre napätú situáciu posilní mierové sily KFOR v Kosove a v rezerve bude mať ďalšiu jednotku

NATO pre napätú situáciu posilní mierové sily KFOR v Kosove a v rezerve bude mať ďalšiu jednotku

Organizácia Severoatlantickej zmluvy (NATO) sa pre strety kosovskej polície s etnickými Srbmi na severe Kosova rozhodla zvýšiť počet príslušníkov mierových síl KFOR nasadením operačných rezervných síl pre západný Balkán.

Konkrétne číslo však neuviedla. Ďalšia jednotka bude podľa vyhlásenia NATO v pohotovosti, „aby bola pripravená posilniť KFOR, ak to bude nutné“. KFOR majú v súčasnosti 3 762 príslušníkov z 27 krajín.

Strety vznikli po tom, čo cez víkend predstavitelia etnických Albáncov zvolení vo voľbách prevažne bojkotovaných kosovskými Srbmi vstúpili do obecných budov.

Keď sa ich Srbi pokúsili zablokovať, kosovská polícia použila slzotvorný plyn, aby rozohnala dav. Srbsko následne uviedlo vojakov v pohraničí do pohotovosti. Belehrad a Priština sa z eskalácie napätia navzájom obviňujú.

KFOR v utorok uviedli, že 30 vojakov, z toho 11 Talianov a 19 Maďarov, utrpelo početné zranenia „vrátane zlomenín a popálenín z improvizovaných výbušných zápalných zariadení“. V dôsledku použitia strelných zbraní sú zranení traja maďarskí vojaci, ktorí však nie sú v život ohrozujúcom stave.

Srbské úrady uviedli, že 52 ľudí utrpelo zranenia, z toho traja vážne. Kosovská polícia informovala, že štyroch demonštrantov zadržali.

Najnovšie Články