Denná Tlač

Karel Gott nebude mať klasický štátny pohreb, Babiš hovorí o čestnej stráži aj dni smútku

Karel Gott nebude mať klasický štátny pohreb, Babiš hovorí o čestnej stráži aj dni smútku

Zosnulý český spevák Karel Gott bude mať pohreb so štátnymi poctami, nie štátny pohreb. Vo štvrtok to oznámil český premiér Andrej Babiš.

„Môžem len povedať, že to nebude klasický štátny pohreb, aký sme od revolúcie mali len jeden, ale skôr pohreb so štátnou poctou. Bude to trochu niečo iné,“ vyjadril sa politik na tlačovej konferencii vo Fakultnej nemocnici Královské Vinohrady.

Štátny pohreb legendárneho interpreta už pritom na mimoriadnom zasadnutí schválila vláda, informuje spravodajský portál Novinky.cz.

Babiš počas konferencie uviedol, že by chcel vo štvrtok popoludní oznámiť presný termín Gottovho pohrebu, miesto, kde by „došlo k tomu, aby mohli občania vzdať hold jeho pamiatke a ešte jedno miesto, kde bude oficiálna rozlúčka“. Podľa jeho slov na tom pracuje tím ľudí.

Vláda sa v stredu popoludní zhodla, že Gott bude mať štátny pohreb, ak si to bude priať jeho rodina. Zároveň v uznesení schválila, že deň jeho pohrebu bude zároveň dňom smútku.

Ako pripomínajú Novinky, pohreb so štátnymi poctami sa koná za prítomnosti čestnej stráže, ale na rozdiel od štátneho pohrebu bez armádneho sprievodu a vojenských pôct. Počas pohrebu tiež zaznie hymna a vystavia aj štátnu vlajku.

Gott zomrel v utorok krátko pred polnocou. Naposledy vydýchol doma, obklopený rodinou. Spevák nedávno informoval, že má leukémiu. Dožil sa 80 rokov.

Najnovšie Články