Denná Tlač

Ferrari nevyhralo na domácom okruhu deväť rokov, v Monze môže ovplyvniť preteky počasie

Ferrari nevyhralo na domácom okruhu deväť rokov, v Monze môže ovplyvniť preteky počasie

Sezóna 2019 formuly 1 sa z pohľadu Ferrari nevyvíja smerom k majstrovským ambíciám najlepšie.

Sebastian Vettel stráca na britského lídra Lewisa Hamiltona 99 bodov a tím z Maranella v pohári konštruktérov zaostáva za Mercedesom o priepastných 146 bodov.

Aj preto sa Ferrari v druhej polovici sezóny sústreďuje na jeden hlavný cieľ, ktorým je triumf na domácej veľkej cene Talianska. Na okruhu Monza však čakajú „tifosi“ na víťazstvo už deväť rokov.

Posledným pretekárom Ferrari, ktorý sa radoval z víťazstva na známom okruhu blízko Milána, je Španiel Fernando Alonso. Vo svojej úspešnej kariére tu trikrát triumfoval aj Sebastian Vettel, ale bolo to ešte vo farbách Toro Rosso, respektíve Red Bullu.

Tentokrát však fanúšikovia Ferrari nevkladajú svoje nádeje len do štvornásobného majstra sveta, keďže v dobrej forme sa ukazuje aj 21-ročný Charles Leclerc.

Ten sa na belgickom okruhu Spa-Francorchamps tešil zo svojho prvého triumfu v „kráľovnej motošportu“, no víťazné oslavy mu prekazila tragická smrť jeho kamaráta Anthoina Huberta v sobotňajších pretekoch F2.

„Som veľmi rád, že prvé víťazstvo je už za mnou. Vždy je ťažké spraviť tento prvý krok, ale keď ho zvládnete, tak vám z pliec uberie určitú váhu. Som na to veľmi hrdý, ale nemal som príliš veľa času uvažovať o tom. Prešli len štyri dni a už sme v Taliansku. Potrebujeme sa naplno koncentrovať na prácu, ktorá nás čaká na tomto mieste,“ cituje slová monackého pretekára špecializovaný portál f1.sk.

Ferrari počas minuloročnej kvalifikácie v Monze obsadilo prvý rad štartového roštu, ale z víťazstva sa tešil Brit Lewis Hamilton. Šéf tímu Mattia Binotto priznáva, že pre víťazstvo bude musieť celý tím odviesť bezchybnú prácu.

„Víťazstvo z Belgicka je pre našich fanúšikov dôležité. Videli sme však, že pre dosiahnutie víťazstva musíme urobiť všetko perfektne, od kvalifikácie cez štart a následné vedenie tímu počas pretekov. Očakávam, že v Monze to bude náročné a Mercedes bude určite konkurencieschopný,“ povedal Binotto pre oficiálny web F1.

Fínsky pilot Mercedesu Valtteri Bottas sa vyjadril, že Ferrari je tento víkend veľkým favoritom, ale podľa neho majú strieborné šípy šancu na ďalšie víťazstvo. Do tohto súboja môže prehovoriť aj jeden zásadný faktor – poveternostné podmienky.

„Počasie bude premenlivé a uvidíme či nám to sťaží alebo uľahčí. Dúfam, že to budú vyrovnané preteky, nielen v poslednom kole,“ vyjadril sa päťnásobný majster sveta Lewis Hamilton. Brit narážal na situáciu v Spa, keď sa v poslednom kole neúspešne snažil dostať cez Leclerca.

Tesne pred pretekárskym „víkendom“ bolo potvrdené, že Monza zostane v kalendári F1 minimálne do roku 2024. Táto informácia potešila fanúšikov Ferrari, ktorí v predošlých dňoch oslavovali 90. výročie založenie tohto tímu.

Na domácej veľkej cene môžu „červení“ získať jubilejné 20. víťazstvo, čím by ešte vylepšili svoj historicky najlepší zápis na tejto trati. Hlavné preteky sú naplánované v nedeľu o 15.10 SELČ.

Najnovšie Články