Denná Tlač

Europarlament schválil revíziu spoločnej poľnohospodárskej politiky Únie, slovenskí europoslanci sú však skeptickí

Europarlament schválil revíziu spoločnej poľnohospodárskej politiky Únie, slovenskí europoslanci sú však skeptickí

Poslanci Európskeho parlamentu (EP) dali „zelenú“ revízii spoločnej poľnohospodárskej politiky (SPP), aby sa znížila administratívna záťaž pre poľnohospodárov v Európskej únii. S cieľom urýchliť prijatie opatrení, EP súhlasil, že sa bude materiálom zaoberať v rámci takzvaného naliehavého postupu.

Revízia SPP mení pravidlá pre tri environmentálne podmienky, ktoré musia poľnohospodári dodržiavať, aby dostali finančné prostriedky. Poskytuje tiež väčšiu flexibilitu krajinám EÚ pri udeľovaní výnimiek z noriem SPP, ak sa vyskytnú problémy s ich uplatňovaním a v prípade problémov spôsobených extrémnym počasím. Malé farmy do 10 hektárov by boli oslobodené od kontrol a sankcií za nedodržiavanie niektorých pravidiel SPP.

Po schválení Radou bude zákon uverejnený v Úradnom vestníku EÚ a okamžite nadobudne účinnosť. Poľnohospodári už budú môcť v roku 2024 uplatňovať aktualizované environmentálne „podmienenosti“ pre svoje žiadosti o finančnú podporu z EÚ.

Slovenský europoslanec Jozef Mihál priznal, že nie je stotožnený s revíziou SPP. Tvrdí, že oslabuje niektoré dobré poľnohospodárske a environmentálne podmienky v rozpore s jej vlastnými pravidlami dobrej tvorby právnych predpisov.

„Absentuje aj posúdenie vplyvu a neuskutočnila sa ani primeraná konzultácia, ktorá musí sprevádzať takúto reformu. Súhlasím s tým, že Komisia musí byt flexibilná pri riešení ťažkostí európskych farmárov, ale takýto proces si vyžaduje reprezentatívnejšie a integratívnejšie demokratické postupy. Navrhované pravidlá zjednodušovania v konečnom dôsledku len prehĺbia nespokojnosť v komunite farmárov, pretože nepodporujú zvyšovanie ich odolnosti voči zmene klímy, ani neriešia skutočné problémy, ako sú spravodlivé ceny poľnohospodárskych výrobkov a nedostatok dôstojného príjmu,“ povedal Mihál.

Podľa europoslanca Michala Wiezika poľnohospodársky sektor de facto rezignoval na zelenú dohodu a Komisia túto rezignáciu umožnila, čím ohrozuje integritu kľúčového politického rámca.

„Ktoré ďalšie odvetvie bude tento trend nasledovať? Prečo má poľnohospodárstvo čerpať verejné financie bez akejkoľvek pridanej hodnoty a zodpovednosti, prečo poľavujeme na podmienenosti priamych platieb? Pre budúcnosť poľnohospodárstva je udržateľnosť a adaptácia na klimatickú krízu otázkou prežitia. Nateraz sa riešenia odkladajú na horšie časy.“

Najnovšie Články