Denná Tlač

Dobrá správa pre pacientov s cukrovkou: Dajte zbohom pichaniu do prsta

Dobrá správa pre pacientov s cukrovkou: Dajte zbohom pichaniu do prsta

Slovenskí diabetici sa konečne dočkali. Revolučný Systém FreeStyle® Libre od spoločnosti Abbott, prvý svojho druhu, je dostupný už aj na Slovensku. Je bezbolestný a diskrétny, zároveň však rovnako spoľahlivý ako merače hladiny glukózy z krvi.

Monitorovanie hladiny glukózy je kľúčové pre život ľudí s diabetom. Pichanie do prsta, ktoré bolo donedávna jedinou možnosťou získania údajov o hladine glukózy v krvi, dnes plnohodnotne nahrádza Systém FreeStyle® Libre. Unikátna technológia snímania hladiny glukózy, si nevyžaduje bolestivé pichanie do prsta. Životne dôležité hodnoty odčítava nepretržite, pomocou senzora na vnútornej strane hornej časti ruky. Vie sa nakalibrovať aj bez kvapky krvi, čo FreeStyle® Libre radikálne odlišuje od ostatných súčasných systémov kontinuálneho monitorovania glukózy.

Systém FreeStyle Libre tvorí malý okrúhly senzor, nie väčší ako dvojeurová minca, ktorý sa nosí na zadnej strane paže, medzi lakťom a ramenom. Každú minútu senzor odmeria hladinu glukózy v medzibunkovom moku prostredníctvom vlákna – krátkeho 5 mm a tenkého len 0,4 mm, ktoré je bezbolestne zavedené tesne pod kožu. Na mieste aplikácie senzor drží pomocou špeciálnej nálepky na spodnej časti senzora, prostredníctvom ktorej sa senzor k telu prilepí. Výsledok merania hladiny glukózy získate bezbolestne, za menej ako jednu sekundu priložením čítačky k senzoru. Funguje aj cez oblečenie, vďaka čomu je testovanie diskrétne a maximálne pohodlné. Výsledok nameranej hladiny glukózy zobrazuje v reálnom čase, dostupné sú aj ostatné merania a vývoj hladiny glukózy. Čítačka uchováva údaje až 90 dní.

„Dnešný deň je významným míľnikom pre ľudí s cukrovkou, ktorí žijú na Slovensku,“ hovorí Doc. MUDr. Viera Doničová, PhD., MBA, predseda Slovenskej diabetologickej spoločnosti „FreeStyle Libre je revolučná technológia, ktorá mení tradičné metódy testovania glukózy v krvi. Našou prioritou bolo vždy slúžiť pacientom a vylepšovať im život, o ktorý ich diagnóza oberá. Sme si istí, že táto technológia pomôže diabetikom oslobodiť sa od každodenných bolestivých procesov pri testovaní a zároveň im zabezpečí mať chorobu vo vysokej miere pod kontrolou.”

Chronické metabolické ochorenie diabetes mellitus postihuje podľa Národného centra zdravotníckych informácii (posledné dostupné štatistické údaje sú z roku 2020) 352 130 pacientov, ktorí spadajú do systematickej starostlivosti diabetológov. U pacientov dlhodobo prevláda diabetes 2. typu (91,1 % prípadov, v počte 320 688 pacientov), diabetes 1. typu je diagnostikovaný u 7,4 % pacientov (26 171), pričom vyše 2 000 z toho tvoria deti a dospievajúci pacienti vo veku do 18 rokov liečení inzulínom. Až 70 % z nich musí dostávať inzulín minimálne trikrát denne.

Systém FreeStyle Libre je vhodný pre diabetikov 1. aj 2. typu.

Neinvazívne meranie hladiny glukózy v medzibunkovom moku sa podľa posledných niekoľkomesačných testov a analýz jednoznačne vyrovná meraniu hladiny glukózy z krvi. Dôležité je, že poisťovne hradia tento systém diabetikom 1. typu pri liečbe intenzifikovaným inzulínovým režimom.

Údaje sú vyobrazené v jedinom, užívateľsky prívetivom grafe.

Systém FreeStyle Libre poskytuje užívateľom rýchlejší a komfortnejší spôsob sledovania hladiny glukózy a ich lekárom ambulantný glukózový profil (AGP) – správu, ktorá poskytuje zrozumiteľný vizuálny prehľad typického dňa diabetika, s momentami hypoglykemických a hyperglykemických trendov, na uľahčenie nastavenia terapie a vzdelávanie pacienta.

FreeStyle Libre systém od spoločnosti Abbott je k dispozícii na www.FreeStyleLibre.sk

Tento článok nie je autorským obsahom Webnoviny.sk. Bol dodaný klientom, uverejnený ako platený PR článok.

Najnovšie Články