Denná Tlač

Desať prírodných katastrof, ktoré v roku 2024 šokovali svet - FOTO

Desať prírodných katastrof, ktoré v roku 2024 šokovali svet - FOTO

Rok 2024 priniesol po celom svete rozmanité prírodné katastrofy, ktoré mali za následok tragické úmrtia a obrovské materiálne škody. Udalosti ako zemetrasenia, hurikány, záplavy či zosuvy pôdy za sebou zanechali smútiacich preživších, zničené príbytky či častokrát aj živobytie. Odborníci sa veľakrát zhodujú, že mnohé prírodné katastrofy majú v ostatných rokoch často spoločného menovateľa – zmenu klímy.

Pozrite sa s nami na 10 najväčších tohtoročných prírodných katastrof naprieč svetom:

Silné zemetrasenie, ktoré zasiahlo obyvateľov japonského polostrova Noto na Nový rok, akoby predznamenalo katastrofický rok 2024. Po zemetrasení s magnitúdom 7,5 pocítilo Japonsko v nasledujúcich hodinách desiatky ďalších silných otrasov. O život prišlo 281 ľudí a mnohí ďalší boli ťažko zranení. Poškodených bolo asi 84-tisíc domov, pričom náklady na opravu odhadli na minimálne 18 miliárd dolárov. Škody postihli zhruba 14-tisíc ľudí. Niektoré lokality sa vplyvom zemetrasenia zdvihli až o štyri metre.

Nedeľu 29. októbra 2024 si Španielsko zapamätá. V provincii Valencia na juhovýchode krajiny spadlo v ten deň až 51 centimetrov zrážok a následné záplavy napáchali veľké škody. Zomrelo 216 ľudí, takmer polovica z nich boli dôchodcovia starší ako 70 rokov. Dážď premenil ulice na rieky, kde zdemoloval stovky áut. Silno zaplavené boli aj stovky hektárov poľnohospodárskej pôdy. Po záplavách sa na miestnych predstaviteľov zniesla mohutná kritika za nedostatočné varovanie občanov.

Zosuv na skládke odpadu v ugandskej metropole Kampala pod vplyvom prívalových dažďov si v auguste vyžiadal najmenej 35 obetí, pričom 28 ľudí je naďalej nezvestných. Skládka odpadu Kiteezi, ktorá je viditeľná aj na satelitnom zobrazení Google Maps, je jediným miestom na likvidáciu odpadu v Kampale. Príbytky ľudí sú doslova nalepené na horu odpadkov. A práve desiatky domov zostali pochované po zosuve tohto kopca odpadkov. O domov prišlo asi tisíc ľudí.

Helene, najsmrteľnejší hurikán od Katriny pred 20 rokmi, sa koncom septembra prihnal z Atlantiku a dostal sa na Floridu. Odtiaľ prešiel cez Georgiu, Južnú a Severnú Karolínu, Virgíniu, Tennessee a Alabamu. Keď sa pohyboval naprieč juhovýchodnými štátmi USA, zanechal za sebou strašnú skazu. V hroznej búrke prišlo o život viac ako 230 ľudí. Tí, ktorí hurikán Helene prežili, sa museli vyrovnať s rozsiahlymi výpadkami elektriny, intenzívnymi záplavami a masívnymi škodami na infraštruktúre.

Okres Wayanad v indickom regióne Kerala na juhozápadnom pobreží krajiny v júli zažil, aké zničujúca môžu byť sila prírody. Prívalový dážď, keď za dva dni spadlo až 56 centimetrov zrážok, spôsobil zosuvy pôdy. Začiatkom augusta sa počet obetí zvýšil na 392, pričom 150 ľudí je naďalej nezvestných. Najviac obetí bolo v malých dedinách na strmých svahoch, kde mnohí obyvatelia pracovali na miestnych čajových plantážach.

Sopka Lewotobi Laki-Laki na indonézskom ostrove Flores vybuchla začiatkom novembra a vychŕlila horúci popol do výšky 1 981 metrov. Prúd smrtiacej lávy zasiahol dediny na svahoch hory. Explóziu sopky, našťastie, úrady predvídali, keďže od decembra minulého roka vypúšťala oblaky dymu a popola. V dôsledku toho mnoho ľudí pred erupciou opustilo oblasť, inak by bol počet obetí enormný.

Tajfún Yagi zúril začiatkom septembra vo viacerých ázijských krajinách vrátane Laosu, Thajska a Mjanmarska, no najviac zasiahnutou krajinou bol Vietnam. Celkový počet obetí tajfúnu Jagi, ktorý so sebou priniesol prívalové povodne a zosuvy pôdy, bol 600, pričom 42 obetí bolo v Thajsku, 242 v Mjanmarsku a 300 vo Vietname.

V januári 2024 vypuklo v africkom štáte Zambia veľké sucho a nasledujúci mesiac prezident krajiny Hakainde Hichilema vyhlásil tento stav za oficiálnu národnú katastrofu. Organizácia Spojených národov uviedla, že vnútrozemská juhoafrická krajina zažila počas vegetačného obdobia najhorší nedostatok vody za posledné tri desaťročia. To spôsobilo nielen nedostatok potravín v Zambii, ale zasiahnutý bol aj energetický sektor, keďže vodné elektrárne nemohli pre nedostatok vody vyrábať dostatok elektriny.

V dňoch 21. a 22. júla nastali v regióne Gofa Zuria silné záplavy, ktoré postihli niekoľko dedín. V priebehu niekoľkých dní po katastrofe sa počet obetí vyšplhal na 257, pričom OSN varovala, že celkový počet obetí pravdepodobne vzrastie až na 500. Evakuovaných bolo približne 15-tisíc ľudí. Objavili sa otrasné správy o preživších, ktorí sa zúfalo prehrabávali v hlbokom bahne holými rukami v snahe nájsť tých, ktorých pochovali katastrofálne zosuvy pôdy.

Obyvatelia amerického mesta Las Vegas vedia, že leto so sebou prináša vysoké teploty, ktoré sa dajú len ťažko znášať. Ale horúčavy, ktoré doslova upiekli mesto v roku 2024, boli ďaleko za normálom. Počas troch letných mesiacov – jún, júl a august – bola priemerná denná teplota 35,7 stupňa Celzia. Bolo to najhorúcejšie leto, aké Las Vegas zažilo od začiatku zaznamenávania v roku 1937. V decembri Las Vegas Review-Journal informoval, že tieto horúčavy sa podpísali na 491 úmrtiach.

Najnovšie Články