Denná Tlač

Covid ovplyvňuje kardiovaskulárny systém dlhodobejšie a postihuje aj mladších, ukázala štúdia

Covid ovplyvňuje kardiovaskulárny systém dlhodobejšie a postihuje aj mladších, ukázala štúdia

Počas prvých dvoch rokov pandémie nastal v Spojených štátoch nárast počtu pacientov s kardiovaskulárnymi ochoreniami. Podľa New York Times sa problémy vyskytovali hlavne u ľudí vo veku 65 rokov a starších, teda vo vekovej skupine s najvyšším rizikom kardiovaskulárnych komplikácií.

Počet úmrtí súvisiacich so srdcom sa však výrazne zvýšil aj u mladších dospelých. Štúdia zistila, že najvýraznejší nárast počtu úmrtí na srdcový infarkt v tomto období nastal u ľudí vo veku 25 až 44 rokov.

Niektoré z týchto úmrtí súvisiace s kardiovaskulárnymi ochoreniami mohli nastať preto, že počas vrcholiacej pandémie bol sťažený prístup k lekárskej starostlivosti. Lekári a výskumníci však v súčasnosti nepochybujú o tom, že jedným z faktorov bol aj samotný COVID-19. Vedci zistili, že dokonca až rok po prekonaní ochorenia existuje zvýšené riziko srdcových infarktov, či mozgových príhod.

Potenciál kardiovaskulárnych komplikácií nezmizne po tom, ako sa pacient zotaví z koronavírusu. Veľká štúdia z roku 2022 sledujúca zdravotné záznamy 691 455 pacientov v Spojených štátoch zistila, že ľudia mali výrazne vyššie riziko vzniku prakticky všetkých ochorení súvisiacich so srdcom v roku po infekcii COVID-19.

Podľa výskumu mali ľudia 1,5-krát vyššiu pravdepodobnosť, že dostanú mŕtvicu, takmer dvakrát vyššiu pravdepodobnosť, že dostanú infarkt, a mali 1,6 až 2,4-násobne vyššie riziko vzniku rôznych typov arytmií.

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Najnovšie Články