Ceny palív sa mierne zvýšili, ale stále tankujeme lacnejšie ako vlani. Ako to bude počas Vianoc?
24. Novembera 2024, 10:28Ceny pohonných látok na slovenských čerpacích staniciach sa mierne zvýšili. A to aj napriek očakávaniam analytikov.
Ako uviedol pre agentúru SITA analytik J&T Banky Stanislav Pánis, dôvodom zvyšovania cien je odraz geopolitickej nervozity spôsobujúci rast cien ropy. Benzín sa tak na slovenských pumpách vrátil nad 1 euro a 50 centov a nafta sa priblížila k 1 euru a 45 centom.
„Ak bude pokračovať zvýšené vojenské bublanie okolo Ukrajiny, ceny ropy a aj palív by sa mohli udržať na súčasných úrovniach či dokonca ešte mierne narásť. Prípadné zníženie napätia by dalo priestor na pokles benzínu pod 1 euro a 50 centov a nafty pod 1 euro a 40 centov,“ podotkol Pánis s tým, že ceny benzínu sú rádovo o osem až deväť centov nižšie ako v rovnakom období minulého roka a ceny nafty až o 14 až 15 centov lacnejšie.
Analytik 365.bank Tomáš Boháček očakáva, že ceny ropy môžu krátkodobo skokovo rásť. Pre domáce ceny palív to znamená istý priestor pre rast, a to najmä benzínov, vzhľadom na ceny v Rotterdame.
„Avšak čoskoro by sa opätovne mohli začať ceny znižovať a taktiež očakávame, že tieto Vianoce by sme na cenách palív mohli ušetriť v priemere 2,5 % na cenách benzínu aj nafty v porovnaní s minulým rokom,“ dodal Boháček.
V okolitých krajinách EÚ ceny palív v ostatných dňoch stagnovali, či sa mierne odrazili s výnimkou Českej republiky. Tam prišlo k poklesu cien benzínu po prepočte na euro pod 1 euro a 40 centov nafty pod 1 euro a 35 centov, čím si naši západní susedia upevnili pozíciu krajiny, kde možno v regióne natankovať najlacnejšie do zážihového aj vznetového motora.
Zhruba o 10 centov lacnejšie ako u nás možno kúpiť benzín aj v Poľsku a mierne pod 1 euro a 50 centami sa pohybujú jeho ceny v Maďarsku a Slovinsku, pričom rakúske ceny sú zhruba na úrovni našich a chorvátske rádovo 1 až 2 centy nad našimi.
„Lacnejšiu naftu v porovnaní so Slovenskom možno, okrem Česka, natankovať v Poľsku s cenou okolo 1 euro a 42 centov, rakúske, maďarské, chorvátske aj slovinské ceny sú na podobných úrovniach v rozmedzí 1 euro 52 až 1 euro 54 centov,“ doplnil Pánis. V porovnaní s okolitými krajinami tankujeme podľa Boháčka benzín najdrahšie vo väčšine krajín strednej Európy a posledný mesiac za rovnaké ceny ako v Rakúsku. Naftu tankujeme s výnimkou Česka a Poľska naopak najlacnejšie, tam sú ceny aj naďalej nižšie o 11, resp. 2 centy na liter.
„Ceny benzínu sa u nás udržiavajú priemerne o 14 centov nižšie ako v celej EÚ a o 19 centov ako vo všetkých krajinách eurozóny. Nafta je doma lacnejšia o 11 centov ako v EÚ, resp. o 13 centov v porovnaní s krajinami euro-menového bloku,“ dodal Boháček.
Priemerné ceny benzínu na domácich čerpacích staniciach sa v 46. týždni tohto roka v porovnaní s predchádzajúcim týždňom mierne zvýšili.
Benzín natural 95 oktánov sa v priemere predával za 1,504 eura za liter a cena 98-oktánového benzínu bola 1,711 eura za liter. Liter motorovej nafty sme v rovnakom období zakúpili v porovnaní s minulým týždňom o približne dva centy za liter drahšie, a to v priemere za 1,441 eura za liter.
Ropa sa v minulom týždni odrazila z dvojmesačných miním o výrazných šesť percent, čo znamenalo návrat severoamerického benchmarku WTI nad 71 dolárov a európskej zmesi Brent nad 75 dolárov.
„Pod rast cien komodity sa v rozhodujúcej miere podpísala gradácia napätia okolo Ukrajiny po tom, ako jej západní spojenci povolili používanie ich rakiet na útoky na ruské územie a americké strely ATACMS zasiahli ciele v Rusku, ktoré upravilo svoju jadrovú doktrínu, kde znížilo prah pre použitie nukleárnych zbraní a súčasne vystrelilo novú balistickú raketu Orešnik na ukrajinské Dnipro,“ uviedol Pánis.
Trh sa podľa neho obáva možného hoci aj náhodného poškodenia akejkoľvek časti ťažobného, rafinérskeho a plynárenského priemyslu v Rusku, ktorá nielenže spôsobí dlhodobé škody a výpadky produkcie, ale by mohla viesť k špirále agresívnejších raketových odplát.
„V takejto atmosfére išli bokom obavy z hroziace previsu ťažby ropy nad dopytom v budúcom roku, na ktoré obchodníci prihliadali v predchádzajúcich týždňoch,“ konštatoval Pánis s tým, že väčší odraz ropy limitovalo ďalšie posilňovanie sa dolára na devízovom trhu na dvojročné maximá voči euru.
Nateraz však podľa Boháčka možno povedať, že reálne nedostatok ropy na svetovom trhu nie je a navyše jej spotreba klesá. Americké zásoby ropy a ropných produktov za predchádzajúci týždeň opätovne vzrástli a očakáva sa pokračovanie nižšieho dopytu a spotreby palív aj naďalej.
Dopyt je oslabený aj v Európe, najmä v súvislosti s pretrvávajúcou ekonomickou slabosťou Nemecka a stále platí trend poklesu spotreby aj v Ázii.
„Čína oznámila viacero politických opatrení na podporu obchodu, vrátane podpory dovozu energetických produktov. To by síce mohlo istý čas navýšiť dopyt krajiny, ale kľúčom bude ekonomický vývoj. Ten je nateraz utlmený a neistý, najmä v očakávaniach vývoja zahraničnej obchodnej politiky pod taktovkou novej americkej administratívy v budúcom roku,“ uzavrel Boháček.